Haberler DEFNE Projesi Tanıtım Toplantısı

DEFNE Projesi Tanıtım Toplantısı

Denizli Eğitim Fırsatlarının ve Niteliğinin Etkinleştirilmesi Projesi’nin tanıtım toplantısı Anemon Otel’de gerçekleştirildi.

Denizli Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Denizli Eğitim Fırsatlarının ve Niteliğinin Etkinleştirilmesi Projesi’nin tanıtım toplantısı Anemon Otel’de gerçekleştirildi.

 

Toplantıya Denizli Valisi Abdülkadir Demir, Vali Yardımcısı Alp Aslanargun, Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Akgül, Denizli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Şamil Çınar, Merkezefendi İlçe Kaymakamı Şükrü Görücü, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adem Okulu, Paü Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Selahittin Özçelik, Eğitim Denetmenleri Başkanı Erol Al, Milli Eğitim Müdürlüğü İdarecileri ve okul kurum müdürleri katıldı.

 

Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Akgül yaptığı açılış konuşmasında; “İlimizdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarımızda sürdürmekte olduğumuz eğitim-öğretim sistemlerinde kaliteyi artırmak için sonuç odaklı çalışmalarımızın etkin olması açısından Denizli Eğitim Fırsatlarının ve Niteliğinin Etkinleştirilmesi Projesini (DEFNE) hayata geçirdik.

 

Toplam Kalite Yönetiminde Swot Analizi yaptığımızda eğitim fırsatları açısından Denizli çok iyi bir yerde. Hizmette Kalite Açısından velilerimizin ilgilisi de fırsatlarımızdan biri olarak görüyoruz. Aynı zamanda üniversitemiz ve sivil toplum kuruluşları fırsatlarımız arasında yer alıyor. Belediyeler ve Kamu Kuruluşlarının desteği yine fırsatlarımız arasında yer almaktadır.

 

Projemizde Önceliklerimiz olarak;

-Öğretmen Eğitimi ve motivasyonu devam edecektir. Üniversitemizde eğitim yöneticileri ve öğretmenlerimizi lisans üstü eğitimler verilmektedir.

-Akademik başarının artırılması için öğrencilere yetiştirme kursları ve deneme sınavları gerçekleştirilecek.

-Öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazandırma ve daha fazla kitap okumaya teşvik çalışmaları devam edecektir. Öğrencilerimizin kelime haznesi ne kadar zengin olursa farklı bakış açıları, anlama ve algılama kabiliyetleri gelişecektir.

-Anne –Baba eğitimleri devam edecektir.

-Okul-Dershane işbirlikleri yapılarak koordine sağlanacaktır.

-Öğretim programlarının planlı bir şekilde girmesi için Zümre Öğretmenler başkanlığı işbirliği içerisinde olacaklardır.

-Proje kapsamında Yabancı Dil Çalıştayı yapılarak, temel düzeyde pratik olarak yabancı dil bilen bireyler yetiştirmeyi amaçlamaktayız. Burada Üniversitemiz en büyük paydaşımız olmak üzere ODTÜ Vakfı ve diğer üniversitelerden uzmanlar ile işbirliği içerisinde olacağız.

-Okullarda rehberlik ve motivasyon denetimleri Denetmenlerimizce gerçekleştirilecek ve projenin durum raporları denetmenlerce düzenli hazırlanacak.

-Öğrencilerimizin geleceğe, hayata hazırlanması, özgüven sahibi, çalışkan, disiplinli, azimli, şeffaf, sonuç odaklı  ve girişimci bir ruha sahip olması için sanatsal, kültürel ve sportif etkinliklerden en az biri ile kabiliyetleri doğrultusunda ilgilenmeleri sağlanacaktır.

 

Sayın Valimiz eğitim çalışmalarımıza destek vererek öncülük etmektedir. Kendilerine sizlerin huzurunda teşekkürlerimi sunuyorum. Projenin verimli ve başarılı geçmesini diliyorum” dedi.

Proje tanıtım toplantısıyla ilgili  olarak DEFNE Projesi Yürütme Ekibi adına Rehber Öğretmen Serkan Ekmekçi kısa bir sunum gerçekleştirdi.

 

Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Selahittin Özçelik ise projenin hedefine ulaşmak için birlikte çalışacaklarını dile getirerek, PAÜ olarak bu projeye her türlü desteği vereceklerini taahhüt ettiklerini söyledi. Son yıllarda çocukların daha çok para kazanacakları mesleklere yönlendirildiğini dile getiren Özçelik, “Fikri hür bir gençlik yaratsak adam gibi adam olunacak mesleklere yönelecekler. Aileler çocukları okul tercihleri konusunda serbest bırakmalıdır” dedi.

 

 Denizli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Şamil Çınar; “Herkesin elinizdeki şartları sonuna kadar kullanması gerektiğini, Denizli Belediyesi olarak bizde özellikle planlama anlamında yıllardır gelen sorunları çözmeye çalıştıklarını, eğitim kurumlarının yapımına destek sağlamaya çalıştıklarını, Denizli Belediyesi bilgi evleri ve kurs merkezleri ile sosyal belediyecilik adına burada okula yardımcı olmak adına hem de sorun çözümü adına güzel bir faaliyet yürütüyoruz” dedi.

 

Vali Abdülkadir Demir, geçen yıl Denizli’de eğitim izleme ve geliştirme projesinin uygulandığını hatırlatarak başladığı konuşmasında, Denizli’de yapılan tüm çalışmaların Türkiye’nin gözünde olduğunu söyledi. Burada çok daha fazla sorumluluklar olduğuna dikkat çeken Demir, “Denizli Türkiye’de her başarılı işte ilk 10’un içinde. Buda başka başarılara ilave yapıyor. Bunlar için de mutlaka eğitimde kalıcı başarıların sağlanması lazım. Geçen yıl bunun için çok sık toplantı yaptık. Önüne hedef konmayan yöneticilerin başarılı olması beklenemez. Öncelikle okul yöneticilerine hedef koymak gerekiyordu” dedi.

 

Denizli’nin son yıllarda sınavlarda geride kalması izah edilebilir bir durum olmadığının altını çizen Demir, 2013 yılında YGS’de 3. Olduğumuzu söyledi. Denizli’nin LYS’de de aldıkları gayri resmi bilgilere göre ilk 10’un içinde yer aldığını ifade eden Demir, “Bunu daha fazla geliştirmek gerekiyordu. Biz inanıyoruz ki bu yıl bu başarı yeniden sağlanacak. Denizli Türkiye’de eğitim sorununu çözen 1. kent olacak.

 

2013’de hayırseverlerimizle imzaladığımız 11 protokolle daha güzel bir yıl oldu. Bu kentin insanları kaynaklarını bu şehre aktarıyor. Ayrıca Denizli’de 5 büyük grubun özel okul açmak için planları var” dedi.

 

 DEFNE Projesi Nedir?

 

 

Açılımı Denizli Eğitim Fırsatlarının ve Niteliğinin Etkinleştirilmesi olan Projemiz, Geleceğin tüm kestirilemezliğine rağmen, çok açık ve net görülen tek şey; sürekli ve gittikçe hızlanan bir değişimin arkasından gitmek zorunda olduğumuzdur.

 

Defne projemizde bu düşüncenin ürünüdür, çağımızın gerçeklerine baktığımızda, eğitimin niteliğinin sadece başarıya odaklanmasının bir tek düzelik getirdiğini görmekteyiz. Eğitim ve öğretim bütün paydaşları ve bütün süreçleri de içine almaktadır. Sınav temelli başarı kriterinin insanları tek bir amaca yönelttiğini üzüntüyle izliyoruz.

 

Bu nedenle defne hem yabancı dil öğretimini, hem kültürel faaliyetleri, hem sosyal faaliyetleri, hem sprotif faaliyetleri, hem de akademik ilerlemeyi temel almaktadır. Eğitim temelli yaklaşımdan kendini kurtarıp, hem eğitimi hem de öğretimi kapsayan yeni bir projedir. Amacı insanları zorunluluk kavramından uzaklaştırıp, gönüllülük ve isteklilik kavramına yönlendirmektir. Sadece öğrencilerin eğitilip, ödüllendirilmesini değil, öğretmenlerin ve velilerinde eğitilip, ödüllendirilmesini içermektedir.

 

Defne sahiplenildiğinde doğru anlaşıldığında bütün bunları yapacak güçtedir. Bugün itibariyle defne 1 günlüktür. Hep beraber defneyi büyütmek ve büyüyen yapraklarında eğitim ve öğretime dair her hayalimizin gerçekleştiğini görmek en büyük amacımızdır.

 

 

 

 Yayın:10.10.2013 - Güncelleme:11.10.2013 - 16:23 - Görüntülenme:2132