DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Etkileşimli Tahta Muayene Kabullerinde Tereddüte Düşülen Hususlar

Etkileşimli Tahta Muayene ve Kabullerle İlgili tarafımıza yansıyan tereddütler, sorunlar ve cevapları maddeler halinde aşağıda sıralanmaya çalışılmıştır.  

1-   Vestel A.Ş. tarafından okulda eksik olduğu halde komisyon toplanmış iken Kabul Tutanaklarının imzalanması, eksiklikler giderilinceye kadar okul idaresinde veya il koordinatörümüzde muhafaza altında tutulması eksiklikler giderilince tutanakların kendilerine teslim edilmesi talebi?

Islak imzalı tutanaklar YEĞİTEK’e ulaşmadığı sürece modül üzerinde kabul edilmiş görünse de söz konusu okul için kabul gerçekleşmez. Bu konuda komisyonlarımızın kendi kararı geçerlidir. Gerekli görüldüğü taktirde, il koordinatörümüz veya şube müdürümüz tarafından tüm imzalı kabul tutanakları muhafaza altında tutulabilir ve il/ilçedeki tüm eksiklikler giderildikten sonra Vestel A.Ş. ye teslim edilebilir.

 

2-   Etkileşimli Tahtada ekran açıldıktan sonra ekranın alt kısmında 2 tane beyaz 1 cm çapında beyaz ışık tespit edildi. Kabul yapalım mı?

Kesinlikle yapmayalım. Komisyonumuz panel değişinceye kadar kabulü yapmasın.

 

3-   HDMI,USB, PATCH kablolarını Vestel A.Ş. tarafından mı verilecektir?

Söz konusu kablolar Altyapı firmasınca sağlanacaktır. Vestel A.Ş. tarafından sadece ET’nin enerji kablosu temin edilecektir. O da tahtayla bütünleşik olarak gelmektedir.

 

4-   HDMI veya VGA ile bağlanan harici bir bilgisayarın dokunmatik özelliğini test edebilmek için kablo teminini Vestel A.Ş. mi sağlayacak?

Vestel  kabulün hızlı yapılmasını istiyorsa tip B USB kabloyu yanında getirir ve harici bağlanan bilgisayarı LED panel üzerinden dokunmatik özelliğinin çalıştığını gösterir. Bunun dışında komisyon okulda bulunabilecek herhangi bir yazıcı USB kablosuyla(tip B USB) bu testi yapabilir.

 

5-   Beyaz-Beyaz montajı yapılan tahtaların kıl fırça problemi?

Söz konusu kıl fırça Yeşil-Beyaz tahtalarda tebeşir tozunu mümkün olduğunca LED panele ulaşmasını engellemek için düşünülmüştür. Beyaz takmak için Yeşil tahta ters çevrildiğinde fırçada arkada kalmaktadır. Kıl fırçanın yeşil tarafında takılı olması kaydıyla, Beyaz- Beyaz tahtada tebeşir tozu olmayacağı için kabulünde sıkıntı yoktur.

 

6-   Kilit mekanizması her anahtarla açılıyor ve bazıları bozuk çalışmıyor?

Stabil, kararlı ve düzenli çalışmayan ve bozuk olan kilitler kabulden önce mutlaka değiştirilmelidir. Kilitlenip, açılabilen ve mekanizması çalışan kilitlerin kabulünde sıkıntı yoktur. Ayrıca kilitler bariz darbe harici bozulma vb. durumlar için garanti kapsamında değerlendirilecektir. Ayrıca tutamacın ortada ET nin ortasında olması kabule engel değildir.

7-   Bir okuldaki ET’lerin her birinin kilit anahtarlarının farklı olması kabule engel midir?

Her bir derslikteki ET’yi kilitleyip açabilen bir anahtarın olması yeterlidir. Okuldaki tüm ET’ler tek bir anahtarla açılıp kapanacak şeklinde şartnamemizde bir madde yoktur.

 

8-   Disk alanı ve Recovery nerden görülebilir?

Bilgisayar-Yönet-Disk Yönetimi bölümünden recovery ve toplam disk alanı ve partition yapısı görülebilir.

 

9-   Kilidin alttaki dilinin açık konumdayken dahi ET çerçevesinin altındaki deliklere takılması veya sürgülü kapağın aşırı zorlanarak açılıp-kapanması durumu?

Açık konumdayken alttaki kilit dili kesinlikle deliklere takılmamalı, açılıp kapanırken tak-tak şeklinde ses yapmamalı ve alt çerçevedeki deliklere zarar vermemelidir. Ayrıca sürgülü tahta(tutamacın olduğu kapak) normal bir kuvvetle aşırı zorlanmadan açılıp kapanmalıdır. Her iki durumun oluşmasındaki sebep, üst çerçevenin ağırlığından dolayı sürgülü kapağa baskı yapması ve aşağı doğru iterek sıkışmasına sebep olmasıdır. Bununla ilgili Vestel AŞ tarafından “L” DESTEK SACI diye ifade dilen çözümün uygulanması gerekmektedir. Çözüm uygulanmadan kabul yapılmaması gerekmektedir.

 

10- Yedeklerde dahil olmak üzere muayene ve kabul komisyonunun 5 üye olarak toplanamaması durumunda (üyelerin görev yeri değişikliği vb. nedenlerle) nasıl bir yol izlenmelidir?

            1 başkan ve 4 üye olarak komisyonun toplanamaması durumunda (yedeklerde dahil) söz konusu okul/okullar için yeni komisyon bilgileriyle birlikte yeniden makam onayı alınması ve tarafımıza iletilmesi gerekmektedir. Tarafımıza gönderildikten sonra yeni komisyon bilgileri ETTS ye aktarılarak muayene ve kabul çalışmaları yapılabilir.

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.