DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı İkinci Dönemi Ders Zili Çaldı

2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı İkinci Dönemi Ders Zili Çaldı

20 Ocak 2023 Cuma günü son ders zili ile iki haftalık yarıyıl tatili sonrası 06 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli ve 11 ilimizi etkileyen deprem afeti ile ülke genelinde okullara 20 Şubat 2023 tarihine kadar ara verilmişti.

20 Şubat 2023 Pazartesi günü uzun bir aradan sonra ikinci dönemin ilk ders zili 71 ilde olduğu gibi ilimizde de çaldı.

Depremden etkilenen bölgelerden ilimizde ikamet etmeye başlayan vatandaşlarımızın okul çağında olan çocukları da ilimizde adres bölgesine göre yerleştirildikleri okullarında ders başı yaptılar.

İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici yaptığı açıklamada "Kahramanmaraş'ta meydana gelen deprem sonrası ülke olarak yastayız. Sizlerin acılarını hep birlikte paylaşarak bir nebzede azaltmak için Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak elimizden geleni yapacağız. Öğrencilerimizin eğitimlerine kesintisiz devam etmeleri için ilk günden itibaren planlamalarımızı yaptık. Öğrencilerimizi ikamet ettikleri adreslere en yakın okullara yerleştirdik. Çocuklarınız bizim de çocuklarımızdır. Yeni okullarında kendi okullarında nereden bıraktı ise oradan eğitimlerine devam edecekler. Rehber öğretmenlerimizin de bu süreçte destekleri kesintisiz sürecek. Ülke olarak hep birlikte hızla normalleşme için destek olacağız. Yavrularımızın hepsi canımızdır. Ailelerimiz hiç merak etmesinler çocuklarınıza gözümüz gibi bakacağız. İlimizin en güzide okullarında eğitimlerine devam edecek öğrencilerimiz inanıyorum ki akademik anlamda her biri çok çok başarılı olacaklar. İlimize 850 öğrencimiz deprem bölgesinden geldi. Birinci yarıyıl ilk ders zili çaldığı bu gün diğer akranları gibi onlarda ilimizde ders başı yaptılar" dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici Pamukkale İlçesi Doğan Demircioğlu Emsan İlkokulu, Okul Yaptırma ve Yaşatma Derneği İlkokulu ile Hasan-Veli Üğür Anaokulunda yeni okulları ile ilk defa tanışacak depremzede öğrencileri okul bahçesinde karşılayarak onlara sınıflarına kadar eşlik etti.

Depremzede öğrencileri yeni sınıflarında arkadaşlarına tanıştıran Müdür Ekici "Okulumuza yeni arkadaşlarınız geldi. Bundan sonra sizlerle birlikte aynı sıraları paylaşacaklar. Ülkemizde meydana gelen depreme tüm ülke olarak çok üzüldük. Bundan sonraki zaman diliminde paylaşma ve kardeşlik duyguları içinde birbirimize yardımcı olarak hep bir olarak birlikte yaralarımızı saracağız. Ülkemiz ve dünya bir daha doğal afetler yaşamasın. Sizleri çok seviyoruz. Derslerinizde başarılar diliyorum" dedi.

Öğretmenler Odasında öğretmenler ile bir araya gelen İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici "2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılına bugün başlıyoruz. Kahramanmaraş merkezli ve 11 ilimizi etkileyen büyük ölçekli bir deprem afeti yaşadık. Bakanlığımız, afet bölgesi illeri ve afetten doğrudan etkilenmeyen diğer illerde uygulanmak üzere Psikososyal Destek Eylem Planı hazırladı. Plan ile başta depremden doğrudan etkilenen iller olmak üzere tüm öğrenci, öğretmen ve velilere yönelik yürütülecek psikososyal destek çalışmalarına ilişkin tüm süreçler aşamalandırıldı. Psikososyal Destek Eylem Planı kapsamında, depremin etkilediği 10 ilde MEB tarafından görevlendirilen rehber öğretmen ve psikolojik danışmanlardan oluşan psikososyal destek ekipleri tarafından, psikolojik ilk yardım programı (PİY) öğrenci, öğretmen ve ailelere yönelik olarak uygulanmaya başlandı. Ayrıca deprem bölgesi illerinden nakledilerek diğer illere yerleştirilen öğrenci, veli, öğretmen ve diğer bireylere yönelik, okulların kapalı bulunduğu süre içerisinde il ve ilçe psikososyal destek ekiplerince başlatılan PİY çalışmaları sürüyor.

Deprem sonrası ders başı yapan 71 ildeki tüm kademelerdeki öğrencilere "deprem psikoeğitim programı" uygulanacak. Program, duyguları tanıma, duygularla baş etme, güvenlik, umut aşılama, benlik saygısı, sosyal ilişkiler, yardım arama modüllerinden oluşuyor. Bu çalışmaların ardından okullarda rehber öğretmen ve psikolojik danışmanlar tarafından depremden etkilenen öğrencilere yönelik çalışmalar yapılacak, öğretmen ve ailelerin bilgi sahibi olması amacıyla "Kayıp ve Yas-Aileler ve Öğretmenler İçin Bilgilendirme Oturumları" uygulanacak.

İlimiz okullarına deprem bölgesinden gelen öğrencilerimizin sizlerin de gayretleri ile en kısa sürede uyum sağlayacağına inanıyorum. Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak deprem bölgesine öğretmenlerimiz, yöneticilerimiz ve velilerimizin katkısı ile 17 tır yardım malzemesi gönderdik. Tüm bunlar Denizli'mizin yardımlaşma ruhunun ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. Sizlerle gurur duyuyoruz. Rabbim her türlü afetten bizleri korusun. 2022-2023 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde öğrenci ve öğretmenlerimize başarılar diliyorum" dedi.

 

20-02-202320-02-202320-02-202320-02-202320-02-202320-02-202320-02-202320-02-202320-02-202320-02-202320-02-202320-02-2023

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.