DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı

Millet Mektepleri'nin açılışı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım Öğretmenler günü programı Nihat Zeybekçi Kongre ve Kültür Merkezi salonunda düzenlenen etkinlikle kutlandı.

 

24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama programına Denizli Valisi Ali Fuat Atik ve eşi Fulya Atik, Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Bölükbaşı, Denizli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ali Değirmenci, Pamukkale Kaymakamı Uğur Bulut, Merkezefendi Kaymakamı Dr. Adem Uslu, Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, İl Jandarma Komutanı J.Albay Veysel Yanık,  Gençlik ve Spor İl Müdürü Ahmet İbanoğlu,  Merkezefendi Belediye Başkan Yardımcısı Necdet Yılmaz, kurum müdürleri, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan kutlama programında emekli öğretmen Davut Dağdeviren günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı.

 

Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici yaptığı açılış konuşmasında "Cumhuriyetimizin Kurucusu, Ülkemizin bütün öğretmenlerinin Başöğretmeni Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 24 Kasım 1928 yılında Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul etmesi, Başöğretmen unvanı verilişinin 93. yılı nedeniyle 1981 yılından bu yana kutlanmakta olan ve 40. Yılını kutladığımız "Öğretmenler Günü" kutlama programına hoş geldiniz.

 

Teknoloji eğitimde ne kadar etkili kullanılırsa kullanılsın eğitimin ana unsuru her zaman sizlersiniz. Öğretmenin etkin olmadığı bir eğitim sisteminin başarılı olması düşünülemez. Onun için her zaman olduğu gibi bizlere büyük sorumluluklar düşmektedir.

 

Bizler, Türk Milli Eğitiminin temel amaçları ve temel ilkeleri çerçevesinde, kendi yetenek ve kabiliyetini bilen, geçmişini, özünü sağlam bir tarih şuuru içerisinde algılayan, yaşadığı zamanın gerçeklerinin de farkında olan, geleceğe umutla bakan, ulusal ve evrensel hukuk kurallarının bilincinde ve "yaratılanı yaratandan ötürü hoş görme" felsefesi gereği insan sevgisiyle, kısaca; bizi biz yapan değerlerimizle donatılmış bireyler yetiştirme azim ve gayreti içerisinde olmalıyız.

 

İlimizde eğitim adına çocuklarımızı, gençlerimizi daha nitelikli eğitim veren üst öğretim programlarına yerleştirmek, temel kabiliyetleri ve topluma uyum becerileri gelişmiş bireyler yetiştirmek gibi çok büyük hedeflerimiz vardır. Bu hedeflere ulaşmakta en büyük gayreti biz göstereceğiz ve en büyük fedakârlığı her zamanki gibi öğretmenler olarak yine biz yapacağız. Kazanılması gereken asıl büyük servet, erdem ve bilgeliktir. Evrensel medeniyet kulesi de hiç şüphesiz bu şerefi taşıyan fedakâr ve cefakâr öğretmenlerimiz sayesinde yükselecektir.

 

 

 

Bir eğitimcinin dediği gibi, "çocuk boş bir levhadır, üzerine neyi yazarsanız onu okursunuz" bu sözler açıklıyor ki; öğretmenler insanlığın en önemli unsurlarıdır. Bu yüzdendir ki, öğretmenlik peygamberlik mesleğidir diye anılır olmuştur.

 

Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk de; "Dünyanın her tarafında öğretmenler toplumun en fedakâr ve saygıdeğer unsurlarıdır. Öğretmenler, her vesileden istifade ederek halka koşmalı, halk ile beraber olmalı ve halk öğretmenin çocuğa yalnız alfabe okutur bir varlıktan ibaret olmayacağını anlamalıdır. Hayatı boyunca öğretmenlere en yüce değeri veren başöğretmenimiz, öğretmen olarak anılmaktan gurur duymuştur.

 

Hz. Ali "Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum"

 

Socrates "Dünyada her şeye değer biçilebilir, ama öğretmen eserine değer biçilemez, çünkü onun eseri her şeydir."

 

Addison  "Heykeltraş mermere ne ise; öğretmen de çocuğa odur." Diyerek mesleğimizin ne kadar önemli ve değer biçilemez olduğunu ifade etmişlerdir.

 

Değerli öğretmen arkadaşlarım, asıl vazifemiz Türkiye Cumhuriyetini ilelebet yaşatmak ve bunun için milli ve manevi değerlerimiz etrafında sıkılmış bir yumruk gibi kenetlenmek ve çok çalışmak, tüm öğrencilerimizi, öz evladımız gibi görmek ve ona göre davranmak durumundayız. Unutmayalım ki, hammaddemiz insandır, hata yapma şansımız yoktur. Hatamızın, toplumun felaketi olacağını asla unutmamalıyız.

 

Bu duygularla; emekliye ayrılan tüm öğretmenlerimize, bundan sonraki hayatlarında huzur ve mutluluk temenni eder, mesleğe yeni katılan öğretmen kardeşlerimize aramıza hoş geldiniz der,  başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere edebiyete intikal etmiş öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anarken, tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü'nü en içten duygularımla kutlar, sağlık mutluluk ve başarılar diliyorum" dedi.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici'nin konuşması sonrası Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı okundu.

 

Programda  adaylığı kaldırılan öğretmenlerin 'Öğretmenlik Yemini' yapmasının ardından Hakkı Dereköylü Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Öğretmeni Neslihan Demirbacak yönetiminde ilimiz genelinde görev yapan öğretmenlerden oluşan Orkestra ve Koro  tarafından konser verildi. Öğretmenlerden oluşan halk oyunları ekibi tarafından protokol ve misafirlere halk oyunları gösterisi sunuldu.

 

Kutlama etkinlikleri İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla öğretmenler arasında düzenlenen anı, resim, fotoğraf ve akıl ve zeka oyunları yarışmalarında dereceye giren öğretmenlere ödülleri ile emekli olan öğretmenlere "Hizmet Şeref Belgesi"  ve plaketleri  Denizli Valisi Ali Fuat Atik ve İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici tarafından verildi.

 

25-11-202125-11-202125-11-202125-11-202125-11-202125-11-202125-11-202125-11-202125-11-202125-11-202125-11-202125-11-202125-11-202125-11-202125-11-202125-11-202125-11-202125-11-2021

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.