DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Başarısız Dersi Bulunan Öğrencilerin Dönem Sonunda Yapılacak Ortak Sınava Katılmalarına Dair Bakanlık Görüşü

İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜKLERİNE

Yazılı sınavlar ve diğer değerlendirmeler sonunda başarısız dersi bulunan öğrencilerin dönem sonunda yapılacak ortak sınava katılıp katılmayacakları ile katılmayanların durumlarının nasıl değerlendirileceği hususunda il/ilçe millî eğitim müdürlükleri ile ortaöğretim kurum müdürlüklerinden telefon, e-posta ya da yazılı olarak Bakanlığımızdan görüş talep edilmektedir.

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin Sınav sonuçlarının değerlendirilmesi başlıklı 47 nci maddesinin üçüncü fıkrasında “Yazılı sınavlar ve diğer değerlendirmeler sonunda başarısız dersi bulunan öğrenciler için her bir dersten dönem sonunda ayrıca ortak bir sınav daha yapılır. Bu sınava isteyen başarılı öğrenciler de girer ve sınavdan alınan puan diğer puanlarla birlikte dönem puanının hesaplanmasında aritmetik ortalamaya dâhil edilir.” denilmektedir.

Buna göre, yazılı sınavlar ve diğer değerlendirmeler sonunda başarısız dersi bulunan öğrenciler, başarısız oldukları her ders için dönem sonunda yapılacak olan ortak sınava katılmak zorundadırlar. Sınava katılmayan öğrencilerle ilgili aynı Yönetmeliğin Sınav sonuçlarının değerlendirilmesi başlıklı 48 inci maddesinin dördüncü fıkrasında belirtilen “Geçerli özrü olmadan sınava katılmayan, projesini vermeyen ve performans çalışmasını yerine getirmeyen öğrenciler ile kopya çekenlerin durumları puanla değerlendirilmez. Puan hanesine; sınava katılmayan, projesini vermeyen ve performans çalışmasını yerine getirmeyenler için “G” ve kopya çekenler için “K” olarak belirtilir ve aritmetik ortalamaya dâhil edilir.” denilmektedir.

Herhangi bir dersten başarısız olduğu hâlde o ders için dönem sonunda yapılacak ortak sınava katılmayanlarla ilgili yukarıda belirtilen işlemin yapılması hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

29/12/2014

Ercan TÜRK

Ortaöğretim Genel Müdürü

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.