DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Birleştirilmiş Sınıflı İlkokul Öğrencileri İçin Mobil Deney Çantası Tasarlandı

Birleştirilmiş Sınıflı İlkokul Öğrencileri İçin Mobil Deney Çantası Tasarlandı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Pamukkale Üniversitesi ve Denizli Sanayi Odası iş birliği ile ilimizdeki birleştirilmiş sınıflı ilkokullarda öğretmen ve öğrencilerin kullanımına yönelik Mobil Deney Çantası tasarlandı.

Denizli Sanayi Odası'nda gerçekleşen Mobil Deney Çantası tanıtımı programına Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, Denizli Sanayi Odası Başkanı Selim Kasapoğlu, Genel Sekreteri Zeren Gerelioğlu, Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İzzet Kara, Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatma Taşkın Ekici ve ekibi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Yasin Temel ve Ar-Ge birimi öğretmenleri katıldı.

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge birimi öğretmenleri ile Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyelerinin ortak çalışması ile tasarlanan Mobil Deney Çantası; birleştirilmiş sınıflı ilkokullarda eğitimde fırsat eşitliği çerçevesinde, deney uygulamaları öğrencilerin araştırma sorgulamaya dayalı çalışmalarını destekleyecek, yaparak yaşayarak öğrenmeye odaklanmalarına, bilişsel farkındalıklarını, yaratıcılık ve girişimcilik gibi becerilerinin gelişmesine katkı sunacak.

Mobil Deney Çantası projesi hakkında açıklamalarda bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici "20. Milli Eğitim Şurası'nın ana teması fırsat eşitliğiydi. Bu kavram tüm öğrencilerin aynı koşullarda aynı eğitim materyalleriyle eğitimlerine devam etme imkânına sahip olması anlamına geliyor. Denizli olarak okul öncesi okullaşma konusunda, özellikle 5 yaş grubunda istatistiki olarak Türkiye ortalamasının da üzerindeyiz. Tüm bunlardan hareketle Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Denizli'nin eğitimde marka şehir olduğunu her fırsatta söylüyoruz. Üniversitemizle, odalarımızla, sivil toplum kuruluşlarımızla yerel yönetimlerimizle ve eğitime dair sözü olan her kim varsa onlarla iş birliği içerisindeyiz. Bu anlamda Pamukkale Üniversitesiyle birlikte bir çalışma gerçekleştirdik. Birleştirilmiş sınıflarda öğrenim gören öğrencilerimize deney ortamını oluşturabilmek, akranlarının ulaştığı imkânları sağlayabilmek için Ar-Ge çalışması yaptık. Birçok çalışmamızda yanımızda olan Sanayi Odası da bu projede bize büyük destek verdi. Projemizin finanse edilmesi, öğrencilerimize ulaştırılması noktasında Denizli Sanayi Odamıza çok teşekkür ediyorum.

Bugün itibariyle Denizli'mizde 50 tane birleştirilmiş sınıflı okulumuza hazırlanan Mobil Deney Çantalarını ulaştıracağız ve laboratuvar ortamında yapılacak deneyleri bu setlerin içerisindeki materyallerle yapmalarını sağlayacağız. Mobil Deney Çantasını kullanan öğretmenlerimizden çok güzel geri dönüşler aldık.

Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.  Denizli'de her bir çocuğun akademik, sosyal, kültürel ve sportif anlamda zirveyi hedeflediği ve ulaştığı bir gelecek için tüm gayretimizle çalışıyoruz" dedi.

Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İzzet Kara konuşmasında "Denizli, hem bilim hem de bilime verilen destekler söz konusu olduğunda öncü bir şehir olduğunu her fırsatta kanıtlıyor. Öğrencilerimizin eğitimde eşitlik ilkesi çerçevesinde 21. yy becerileriyle donatılması ve uygulama becerilerinin geliştirilmesi temel önceliklerimizdendir. Mobil Deney Çantası adı verilen bu ürün sayesinde; öğrencilerimiz hem teoride hem de uygulama anlamında el becerilerini geliştirerek kendilerini yetiştirecekler" dedi.

Denizli Sanayi Odası Başkanı Selim Kasapoğlu konuşmasında "Sanayide de toplumun birçok kesiminde olduğu gibi evrensel standartlarda eğitim almış personel ihtiyacı var. Sanayi Odası olarak bu gelişime katkı koymak en önemli hedefimiz. Üniversite ve Milli Eğitimle beraber çok daha güzel projelere imza atacağız. Gelecek kuşakları güçlendirecek her türlü projenin içerisinde olacağız" dedi.

Mobil Deney Çantası Projesinde ilgili öğretim programı Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi öğretmenleri tarafından analiz edilerek program kapsamında uygun kazanımlar belirlendi. Belirlenen kazanımlar doğrultusunda Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatma Taşkın Ekici ve ekibi tarafından kazanımlar doğrultusunda kullanılacak malzeme ve deney yönergeleri tasarlandı. Tasarlanan deneyler için deney kartları oluşturulmuş ve deneylerde kullanılacak malzemeler ilgili tedbirler dikkate alınarak belirlenmiştir ayrıca malzemelerin tekrar kullanılabilir olması da sağlanarak uygulamaların sürdürülebilirliği amaçlandı.

Mobil Deney Çantası ön çalışması geçtiğimiz aylarda pilot bir okulda uygulanmış, özellikle öğrenmenin kalıcılığı yönünden öğretmenler tarafından olumlu geri bildirimler alındı. Öğretmenlerden edinilen geri bildirimler aracılığıyla gerekli revizeler yapılarak Mobil Deney Çantası projesine son hali verildi. Denizli Sanayi Odası'nın vermiş olduğu destekle Mobil Deney Çantaları ilimizdeki birleştirilmiş sınıflı ilkokulların tamamına dağıtılmak üzere hazırlandı. Hazırlanan 50 Mobil Deney Çantası Denizli genelindeki birleştirilmiş sınıflı ilkokullarda kullanılacak.


01-03-202301-03-202301-03-2023

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.