DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Büyük Önder Atatürk, Ölümünün 76. Yıldönümünde Törenlerle Anıldı

Türkiye Cumhuriyeti´nin Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikal edişinin 76. yılında Denizli´de törenlerle anıldı.
Büyük Önder Atatürk, Ölümünün 76. Yıldönümünde Törenlerle Anıldı

Türkiye Cumhuriyeti´nin Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikal edişinin 76. yılında Denizli´de törenlerle anıldı.

 

Denizli Valiliği önünde düzenlenen törene, Vali Şükrü Kocatepe, 11. Motorlu Tugay Komutanı Tuğgeneral Erhan Uzun, Belediye Başkanı Osman Zolan, Kamu Kurum Müdürleri, Siyasi Parti ve Sivil Toplum Örgütü temsilcileri, öğrenciler, askeri erkan ve vatandaşlar katıldı.

 

Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasının ardından 2 dakika boyunca siren eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu. Törende ayrıca öğrenciler tarafından ‘Atatürk’ konulu şiirler okundu.

 

Buradaki törenin ardından anma etkinlikleri Merkezefendi Halk Eğitim Merkezinde devam etti. Hakkı Dereköylü Anadolu Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi öğrencileri tarafından “Ata’mızı Anıyoruz” konulu resim sergisini gezen protokol daha sonrada Denizli Anadolu Lisesi’nin hazırladığı programa geçti.

 

Programın açılış konuşmasını yapan Millî Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu bağımsızlığımızın sembolü ve Büyük devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ü ebediyete uğurladığımız günün bu 76. yıl dönümünde, O´nun mücadele heyecanını yaşamanın, fikirlerini çok daha iyi anlamanın gayreti içerisinde olduğumuz bilinciyle onun manevi huzurunda saygı ile eğiliyoruz. 

 

Atatürk’ü anlatmak çok güçtür. O’nun görüş, düşünce ve fikirlerini ve bugünkü dünyayı anlamak için Büyük Nutuk’u herkes okumalıdır.

 

Değerli gençler sizler de her zaman Atatürk´ ü hatırlayın... “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır; fakat Türkiye Cumhuriyeti sonsuzluğa kadar yaşayacaktır.” Sözleri ile de en büyük eserimdir dediği Türkiye Cumhuriyetini Türk Gençliğine emanet etmiştir.

 

Türk Gençliğine düşen en onurlu ve gurur verici görev ise daima, durmadan, yılmadan, yorulmadan Atatürk’ün izinde koşmaktır.

 

Gençler sizlere sesleniyorum, bu üstün özellikleri taşıyan, dünya liderlerinin esin kaynağı olan, çağımızın en büyük inkılâplarına damgasını vuran, Ulu Önder, bizimdir... Bunu asla aklınızdan çıkarmayınız… Gençler, sevgili öğrenciler, sizler, en çok Mustafa Kemal gibi geleceği gören, ufku geniş, vatanını, bayrağını, milletini seven bireyler olmalısınız.

 

Ulu Önder; “Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kâfidir”  diyerek aslında bizlere şifreyi vermiştir.

 

O halde geleceğimiz için çocuklarımızın Ata sevgisi, Bayrak sevgisi, Vatan sevgisi, Anne-Baba sevgisi iyi öğretilmelidir. Böylesine büyük askeri ve siyasi bir dehaya sahip olmanın, tüm toplum tarafından içtenlikle benimsenen ortak değerlerin üzerinde kurulmuş modern bir toplum yapısına yine O’nun sayesinde sahip olmanın onurunu ve gururunu taşıyoruz.

 

İşte bu duygularla, bu büyük insanı, Atatürk’ü, ölümünün 76. yıldönümünde saygıyla, sevgiyle ve rahmetle anarken, hepinize en içten saygı ve sevgilerimi sunarım” dedi.

 

Denizli Anadolu Lisesi öğrencileri ve öğretmenlerinin hazırladığı oratoryo gösterisinden sonra program sonra erdi.

 

 10 Kasım Atatürkü Anma10 Kasım Atatürkü Anma10 Kasım Atatürkü Anma10 Kasım Atatürkü Anma10 Kasım Atatürkü Anma10 Kasım Atatürkü Anma10 Kasım Atatürkü Anma

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.