DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çanakkale Zaferimizin 106. Yılı Saygı ve Minnetle Anıldı

Çanakkale Zaferimizin 106. Yılı Saygı ve Minnetle Anıldı

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 106.yıldönümü Denizli Anadolu İmam Hatip Lisesi salonunda düzenlenen törenle anıldı.

 

Zaferin 106. Yılında gerçekleştirilen programa Denizli Valisi Ali Fuat Atik, protokol üyeleri, daire müdürleri, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.

 

Denizli Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri şanlı zaferin 106. yılı kapsamında düzenlenen programa ev sahipliği yaptı.

 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından okul öğrencilerinden Enes Kaygusuz tarafından Kuran-ı Kerim tilaveti sunuldu.

 

Programın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici "Bugün Türk tarihinin şanlı sayfalarından birini oluşturan 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü.

 

Bağımsızlık mücadelesini azimle, çabayla ve fedakârlıkla buluşturan 18 Mart Çanakkale Zaferini kutlarken Şehitleri Anma Günü'nün 106. Yıldönümü'nü yürekten anıyorum.

 

Tarihte eşine az rastlanır, en büyük kahramanlık destanlarından biri olan Çanakkale Zaferi, kuşkusuz sadece bir askeri harekât ve muharebe olayı olarak kabul edilemez. Tarih sayfalarından silinmek istenen Türk milleti, Çanakkale Zaferi'yle tüm yokluk ve zorluklarına karşın var oluş mücadelesini ortaya koymuş, canı pahasına istiklâl mücadelesinin fişeğini yakmıştır.

 

18 Mart, Kurtuluş Savaşı'nın kazanılışı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin doğuşu noktasında çok önemli bir kilometre taşı, insanlık tarihi için de özel bir öneme sahiptir.

 

Çanakkale Zaferi, Çanakkale ruhuyla kazanılmış savaşın taçlanışıdır. Bu taçlanmış ruh, Türk milletinin her ferdinin damarlarında akan büyük bir ruhtur. Çanakkale ruhuyla, Türk milleti vatan, millet, bayrak ve bağımsızlık iradesini ortaya koymuş, Türk vatanının parçalanmaz bir bütün olduğunu tüm dünyaya haykırmıştır. Her ne koşulda olursa olsun, kırılması imkânsız olan bu millî irade, 15 Temmuz 2016'da tekrar ortaya çıkmış ve hainlerin menfur emellerini boşa çıkartmıştır. Bilinmelidir ki Türk milleti, tarih sahnesine çıktığı ilk günden itibaren vatan, millet, bayrak ve bağımsızlık söz konusu olduğunda kendi canını hiçe sayan, cesaret timsali yüce bir millettir. 

 

Bugün bağımsızlığını şehit ve gazilere borçlu olduğu bilinciyle yetişen Türk milletinin her ferdi, bilim ve teknoloji alanında ülkesini en üst seviyelere ulaştırmak gayesiyle büyük bir iştiyakla çalışmakta, tüm gücünü çağın gereklerini yerine getirmeye adamaktadır. Söz konusu çalışma ve adayış Çanakkale ruhuyla kendisine emanet edilen bu topraklarda, dünyanın en müreffeh insanlarının yaşadığını dosta, düşmana gösteren bir çalışma ve adayıştır.

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Çanakkale'de Conkbayırı, Arıburnu, Kireçtepe ve Anafartalar cephelerinde ortaya koyduğu büyük savaş dehası, sonsuzluk anıtlarının harcı olmayı sürdürecektir.

 

"Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın

Bu toprak, bir devrin battığı yerdir.

Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın

Bir vatan kalbinin attığı yerdir."

 

Dizeleri vatanseverlik, fedakârlık ve cesaret gibi yüksek faziletlerin kahramanca sergilendiği Çanakkale Zaferi'nin, mukaddes topraklarımızın teminatı olduğu inancını ortaya koyar. Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, aziz şehit ve gazilerimizi bir kez daha rahmetle ve minnetle yâd ediyorum" dedi.

 

Denizli Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğretmeni Şevket Aktaş, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü'yle ilgili günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaptı. Öğrenci Mustafa Abdurrahman Işık tarafından Çanakkale Şehitleri şiirini okundu.

 

Denizli Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan "Cepheye Koşanlar" adlı tiyatro sahnelendi. Programda son olarak Asker Duası şiiri okundu.

 

 

Program bitiminde 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi ile ilgili Milli Eğitim Müdürlüğünce yapılan resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere Denizli Valisi Ali Fuat Atik ve diğer protokol üyeleri tarafından hediyeleri verildi.

 

18-03-202118-03-202118-03-202118-03-2021

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.