DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çevre Dostu 1000 Okul Projesi Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Çevre Dostu 1000 Okul Projesi Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

'Temiz Okul ve Temiz Enerji' çatısı altındaki bir alt proje olan 'Çevre Dostu 1000 Okul Projesi' Mart Ayı sonunda Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'un katıldığı törenle kamuoyuna tanıtıldı. 

Çevre Dostu 1000 Okul Projesi kapsamında ilimizde seçilen pilot okullarda yapılacak çalışmalarla ilgili değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi. 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantıya İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, Müdür Yardımcısı Hüseyin Başgün, Şube Müdürleri Affan Başbuğ, Avni Canpolat, Yavuz Çağlar, Mahmut Gürhan, 19 ilçe milli eğitim müdürü ile projeye dahil 19 okul müdürü katıldı. 

İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici yaptığı konuşmasında "Bakanlığımızın hayata geçirdiği proje ile ilimizdeki 19 ilçeden birer okul proje kapsamına alındı. Bu kapsamda ilçelerde çevre dostu uygulamaları yürürlüğe sokan ve tüm örnekleri bünyesinde taşıyan en az bir okul hedefleniyor. Projeyle toplam 19 okulumuz, çevre dostu, iklim dostu ve sıfır atık uyumlu olacak. Okullarımızı çevreyle dost, sıfır atık kültürünün yaygınlaştığı okullara dönüştürecek.Proje kapsamındaki tüm okullarda güneş enerjisi panelleri ve yağmur suyu depolama üniteleri kurulacak. Yağmur suları okulların bahçelerinde ve farklı yerlerinde kullanılacak. Kütüphaneler, sıfır atık kütüphanelerine dönüştürülecek. Proje kapsamında Bakanlığımızın destekleriyle okullarda yönetici ve öğretmenlere çevre bilinci ve iklim değişikliğiyle ilgili sürekli eğitimler verilecek" dedi. 

Çevre Dostu 1000 Okul Projesi Kapsamında okullarda çevre dostu, iklim dostu ve sıfır atık uyumu içinde yapılacak çalışmalar; 

Sensörlü lambaların uygulanması

Tüm bataryaların fotoselli / bas'lı (zaman röleli) bataryalar ile değiştirilmesi

Tüm aydınlatmaların LED aydınlatmalar ile değiştirilmesi

Yağmur suyunun, bahçe sulaması için kullanımı amacıyla depolanması sistemi kurulması

Kompanzasyon panosu kontrolü

Elektrik, su, doğalgaz kullanımlarının anlık olarak izlenebilmesi için gösterge paneli kurulması (öğrencilerin anlık izleyebileceği ve ara dönem raporları verebilen konsol)

Isıtma kazan sistemi dönüşümü (doğalgaz dönüşümü)

Çatı Güneş Paneli Kurulumu

Termostatik vana uygulaması

Geri dönüşüm malzemeden yapılmış kütüphane

Sıfır atık kutusu

Kompost (gübre) makinesı

18-04-202218-04-2022

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.