DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Dört Beceride Türkçe E-Sınav Salonu İlk Sınava Hazır

Dört Beceride Türkçe E-Sınav Salonu İlk Sınava Hazır

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü Türkçe Dört Dil Becerisini Ölçmeye Yönelik hazırlanan elektronik sınav salonu ilk sınava hazır.

 

Millî Eğitim Bakanlığınca; okuma, yazma, konuşma ve dinleme olmak üzere dört beceride dil yeterlilikleri ölçen ilk Türkçe elektronik sınavı (e-sınav) alt yapı çalışmaları tamamlandı.

 

Türkçe 4 dil becerisini ölçmeye yönelik sınav çalışmaları 2018 yılında Milli Eğitim Bakanlığınca başlatıldı. Pilot uygulama için 15 il seçildi. İlk uygulama Ankara´da gerçekleştirildi. Sınava Ankara´da 9 okuldan 7. sınıf öğrencilerinden seçilen 374 öğrenci katıldı.

 

Elektronik sınav merkezlerinde uluslararası standartlarda sınav salonu oluşturuyor. Nisan ayında ise pilot seçilen Ankara, İstanbul, Bursa, Kütahya, Denizli, Aydın, Antalya, Gaziantep, Şanlıurfa, Muğla, Adıyaman, Erzurum, Trabzon, Samsun ve Konya olmak üzere 15 ilde bu sınavı uygulanacak.

 

Türkçe 4 dil becerisini ölçmeye yönelik oluşturulan elektronik sınav salonu hakkında açıklamada bulunan Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz “Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda ilimizde elektronik sınav salonu çalışmalarını başlattık. Bugün itibariyle çalışmalarımız son aşamaya geldi. Bakanlığımızca belirlenen 15 pilot ilin arasında olmak bize ayrı bir motivasyon sağladı. Bakanlığımızın eğitim alanında uygulamaya geçirdiği yeniliklere il olarak çok hızlı bir reaksiyon vererek adaptasyon sağlıyoruz. Nisan ayı içerisinde gerçekleştirilecek olan sınavla salonumuzu açmış olacağız” dedi.

 

22-03-2019

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.