DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Durmuş Ali Çoban Anadolu Lisesi'nden Büyük Başarı

Durmuş Ali Çoban Anadolu Lisesi'nden Büyük Başarı

İlimizin Merkezefendi İlçesinde proje okulu olarak faaliyet gösteren Durmuş Ali Çoban Anadolu Lisesi e-Twinning'te en büyük ödül olan Avrupa Birinciliğini kazandı.

 

Denizli Durmuş Ali Çoban Anadolu Lisesinin kurucu ortağı olduğu eTwinning projesi "Climate Volunteers" le e-Twinning'te en büyük ödül olan Avrupa ödüllerinde, 16-19 yaş kategorisinde en iyi proje ödülüne layık görüldü.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, elde ettikleri başarı ile ilimizi ve ülkemizin adını Avrupa düzeyinde duyuran  Merkezefendi İlçe Milli Eğitim Müdürü Taşkın Osman Yıldız, Durmuş Ali Çoban Anadolu Lisesi Müdürü Süleyman Arslan ve İngilizce Öğretmeni Pelin Bölükbaşı'nı makamında kabul etti.

 

E-Twinning'te kurucu ortak olarak yürüttüğümüz projede okul öğrencileri Buket B. , Enes Kağan M. , Ece M. , Irmak S. , Beril Ö. , Almina D., Şevval A. ve Zeynep C. Üstün gayret ve başarı göstererek ilimizi ve ülkemizi Avrupa'da 1. Sıraya taşıdıklarını belirten Müdür Süleyman Ekici " Projede okulumuz küresel problemlerde tartışma, araştırma, sorgulama ve sorumluluk alma becerilerini geliştirme, iklim değişikliğiyle mücadele ve uyum sağlama konusunda farkındalık yaratma, küresel iklim değişikliğinin etkilerini hafifletmek ve bunlara uyum sağlamak için çözümler geliştirme, dijital araçların ve internetin bilinçli ve etkin kullanımını sağlama, işbirlikçi, paylaşımcı, girişimci, üretken, sosyal, iletişimsel, kültürel anlayış ve yabancı dil yeterliliği gibi 21. yüzyıl becerilerinin geliştirilmesini sağlamayı hedefledi.

 

Climate Volunteers Projemiz dört bölümden oluşmakta;

 

1.Bölümde: Başlangıç olarak ortak okulların, öğretmenlerin ve öğrencilerin tanıtımı. İletişim kanalları, uluslararası çalışma ekipleri oluşturuldu.

2. Bölümde proje logosunun ve sloganının demokratik bir ortamda belirlenmesi. İklim değişikliği ve dünyamızdaki etkileri hakkında kısa farkındalık videoları hazırlanarak ortak bir albüm oluşturuldu.

3. Bölümde, iklim değişikliğiyle mücadeleyle ilgili zihin haritaları, posterler ve sloganlar oluşturarak bu konuda farkındalık oluşturulması. "Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (Hedef 13.)" ve "Okullarımızda iklim değişikliği için adımlar" konularında e-Twinning forum sayfasında tartışmalar düzenlenerek öğrencilerin küresel iklim değişikliğinin etkilerini fark etmelerini sağlandı.

 4. ve son bölümde iklim değişikliğiyle mücadele hakkında, küresel ısınma, karbon ayak izi, su ayak izi, yenilenebilir enerji vb. konularının işlediği karışık ülke takımları oluşturarak ortak bir kısa öykü hazırlanması yer aldı.

 

Yarışmaya katılan 870 projeden 4 ayrı yaş kategorisinde ve 5 özel kategoride değerlendirilme yapıldı. Durmuş Ali Çoban Anadolu Lisesimiz 16-19 yaş grubunda CLIMATE VOLUNTEERS projesi ile birincilik ödülü aldı. Başarıda emeği olan herkesi tebrik eder, başarılarının devamını dilerim" dedi.

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.