DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

En Güvenli Alanlarımız Okullarımız

En Güvenli Alanlarımız Okullarımız

2021-2022 Eğitim-Öğretim yılı başlarken dünya genelini saran salgınla birlikte yeni normları da beraberinde getirdi.

 

Yeni eğitim öğretim yılının sağlıkla ve güvenle başlayabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen kriterler doğrultusunda çalışmalar tamamlandı.

 

27 Temmuz 2020'de (covid-19) salgını tedbirleri kapsamında Bakanlığımız ve Türk Standartları Enstitüsü arasında imzalanan protokol ile okullarda gerekli hijyen şartlarının sağlanması amacıyla "Okulum Temiz" belgelendirme programı başlatılmıştı.

 

Yapılan protokol ile TSE'nin belirlediği kriterlerle eğitim kurumlarına "OKULUM TEMİZ" belgelerindirilmesine geçildi.

 

"Okulum Temiz" çalışmalarını saha ekipleri ile birlikte takip eden İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici yaptığı değerlendirmede "Sayın Bakanımızın talimatıyla 6 Eylül itibariyle okullarımızı tam kapasite olarak açacağız. Bu noktada, geçtiğimiz yıl Türk Standartları Enstitüsüyle beraber yapılmış olan bir protokol var. Bu protokol kapsamında, okullarımızın tümü belirlenmiş olan hijyen standartlarından geçmek durumunda. Geçen sene tüm okullarımız bu belgeyi aldı. Bu sene de, 60 kişilik tetkik görevlimizle sahada takibimiz devam ediyor.

 

Okullarımızdaki Tüm Hijyen Tedbirlerini Aldık

 

2021-2022 eğitim öğretim yılına girerken arkadaşlarımız sahada gerekli tüm çalışmaları yaptılar. Okulum Temiz Belgesi almak çok önemli fakat asıl önemli olan hijyen şartlarının sürdürülebilir olmasıdır. Bunun için de maske, dezenfektan, siperlik gibi öğrenci ve öğretmenlerimizin kullanacağı ürünleri meslek liseleri ve halk eğitimi merkezi bünyelerinde ürettik, 6 Eylül tarihi öncesinde de okullarımıza dağıtımını tamamlamış olacağız.

 

Çocuklarımız Okulda Güvende

 

Velilerimize de gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz ki; okullarımız temizlik açısından en güvenli yerlerdir. Çünkü Bakanlığımızın bizlere vermiş olduğu talimatlar doğrultusunda maske, dezenfektan ve kullanım sonrası bu ürünlerin atılacağı çöp kovaları okullarımızın farklı birçok yerinde öğrencilerimizin kolaylıkla erişebileceği yerlerde olacak. Eğitim öğretim süresince, okul binalarımız içerisinde ve bahçesinde belirlediğimiz öğretmenlerimiz vasıtasıyla rehberliğimiz sürekli devam edecek.

 

Salgınla Mücadlede en Büyük Kozumuz Aşı

 

Güncel verilere baktığımızda söz konusu hastalığın izlerinin halen devam ettiğini görüyoruz. İlimiz aşılanma oranı olarak Türkiye ortalamasının üzerindedir.

 

Yardımcı hizmetler personelimiz, servis ve kantin işletmecilerimiz... Kısacası bizlerle beraber okul ortamında bulunan eğitimin tüm paydaşlarının aşılanması yönünde tavsiyelerimizi tekrar ve önemle belirtiyoruz. Öğrenci velilerimizin ve ailelerinin de aşılanmalarının ne kadar önemli olduğunu söylemek gerekiyor.

 

 

Okulum Temiz Belgesini almaya hak kazanan tüm okullarımız aynı standartlara sahip bir şekilde hijyen açısından değerlendirilmiştir. Bu konuda tüm rehberlik hizmetleri yıl içerisinde belli periyotlar şeklinde okullarımıza sağlanacak.

 

2021-2022 eğitim öğretim yılında tüm okullarımız Okulum Temiz Belgesini almış bir vaziyette eğitim öğretime devam edecekler. Eğitim öğretime tüm Denizli olarak hazırız. 6 Eylül'de tüm öğrencilerimizi okullarında bekliyor olacağız. Tüm velilerimize de gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz ki; En Güvenli Alan Okullarımız.

 

Bugün İtibariyle Okullarımızın Hepsi "Okulumuz Temiz" Belgesi Aldı

 

Bugün Hacı Ahmet Paralı İlkokulundayız. TSE ile birlikte Bakanlığımızın yapmış olduğu protokol kapsamında belirlenmiş olan hijyen standartlarını sağlayan okullarımıza verilen belgeyi, yapmış olduğumuz gerekli incelemeler neticesinde okul müdürümüze takdim ediyoruz.

 

Okulumuzda gerçekleştirilen çalışmalara yakinen şahit olduk. Maskelerimiz, dezenfektanlarımız, bilgilendirme panolarımız hazır. Öğrencilerimiz okulumuza güvenli bir şekilde gelebilirler. Ailelerimize de göstermiş oldukları hassasiyetleri için çok teşekkür ediyoruz.

 

Belgelendirme sürecinde ilimiz okulları büyük bir titizlik göstererek geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında kısa süre içerisinde "OKULUM TEMİZ" belgesini aldılar. Yeni eğitim-öğretim yılının başlamasına sayı günler kala yapılan değerlendirmeler sonucunda tüm okullarımız yeniden belgelendirildi.

 

2021-2022 eğitim-öğretim yılının hayırlı olmasını diliyorum. Öğretmen ve öğrencilerimize yeni eğitim öğretim yılında başarılar diliyorum" dedi.

 

OKULUM TEMİZ Belgelendirme Çalışmaları

 

İlimize bağlı okullardaki belirlenen kriterler doğrultusundaki hazırlıklar tamamlanması ile ile başlayan süreç İl Milli Eğitim Müdürlüğü İş Yeri Sağlık ve Güvenlik Birimi koordinesinde 60 hijyen tetkik görevlisi aracılığıyla titizlikle yürütüldü.

 

Hijyen Tetkik personelleri okullarda; öğrenci elinin değebileceği her bir alanda 248 maddeden oluşan kılavuz şartlarının sağlanıp sağlanmadığını ayrıntılı olarak incelediler.

 

Denetimler tamamlandığında ilimizdeki 694 okulun tamamının hijyen şartlarını taşıdığı tespit edildi ve  belgelendirilme çalışmaları tamamlandı. Okulum Temiz denetimlerine  yıl  içinde de sürekli olarak devam edilecek.

 

24-08-202124-08-202124-08-202124-08-202124-08-202124-08-202124-08-202124-08-2021

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.