DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Fiziksel Aktivite Engellerini Kaldırmak Amacıyla Öğrencilere 1000 Adet Bisiklet Dağıtıldı

Fiziksel Aktivite Engellerini Kaldırmak Amacıyla Öğrencilere 1000 Adet Bisiklet Dağıtıldı

 

 

Sağlık Bakanlığımız tarafından hazırlanan ve 2015-2018 yıllarını kapsayacak şekilde planlanan Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı ‘Fiziksel Aktiviteyi Teşvik Projesi 2015-2018’ kapsamında 1000 adet bisiklet düzenlenen tören ile öğrencilere verildi. 

  

Adalet Mahallesi´nde bulunan Adalet Parkı’nda gerçekleştirilen bisiklet dağıtım törenine Vali Yardımcımız Ali Şanlıer, Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü, Pamukkale Kaymakamı Veysel Beyru, Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Veli Kılınçarslan, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Berna Öztürk, İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Havane Enli, doktorlar, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başlayan programda açılış konuşmasını yapan İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Veli Kılınçarslan, günümüz sağlık sorunlarının temelinde hareketsiz yaşamın olduğunu belirterek spor ve egzersiz yapmanın önemine işaret etti. İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Veli Kılınçarslan sözlerini şöyle sürdürdü. "Modern çağın teknolojik gelişmeleri ile birlikte insanların hareketli yaşamları yavaşladı. Bu yaşam tarzının içerisinde çağımızın hastalıkları olarak ortaya çıkan obezite, kronik solunum yolu rahatsızlıkları, diyabet ve kanser gibi hastalıkların temelinde fiziksel aktivite eksikliği ve düzensiz, dengesiz beslenme olduğu uluslararası sağlık örgütleri ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanmış bulunmakta. Bu sağlık sorunlarının ve dolayısıyla hareketsiz yaşamın önlenmesine yönelik olarak da ülkelere, yöneticilere ve bireylere görevler düşmektedir. Bu görevler dahilinde inşallah hep birlikte bu çalışmaları başarılı bir şekilde sonuçlandıracağımıza inanıyoruz. İnsanlarımızın, gençlerimizin dengeli beslenme, düzenli spor alışkanlıkları kazandırma ve zararlı maddelerden uzak tutup sağlıklı yaşama yönlendirerek bu hastalıkların önlenebileceği gerçeği ile Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında Fiziksel Aktiviteyi Teşvik Projesi kapsamında bir protokol imzalandı. Bu protokol dahilinde 2015 yılı içinde yaklaşık 1000 bisiklet, 2016 başından bu zamana kadar da yaklaşık 1500 bisiklet ve önümüzdeki günler için dağıtmayı planladığımız diğer bisikletlerle birlikte toplamda yaklaşık 3000 civarında bisikleti dağıtmış olacağız. inşallah bundan sonraki süreçlerde kurumlarımıza da, halkımıza da bir şekilde ulaşarak bisiklet dağıtmaya devam edeceğiz. Bundan sonraki süreçte insanlarımızın düzenli beslenen, fiziksel aktivitelere ağırlık veren, havası ve suyu temiz bir dünyada sağlıklı günler yaşaması dileklerimle tüm katılımcılara teşekkür ediyorum. Projenin hayırlı olması dileklerimle bisikletleri alacak öğrencilerimize de bisikletleri hayırlı olsun diyorum."

  

Törende konuşan Vali Yardımcısı Ali Şanlıer ise ; "Bugün Sağlık Bakanlığımızın tüm Türkiye genelinde planladığı bisiklet dağıtım töreninin Denizli ayağı için buradayız ve yaklaşık 1000 adet bisikleti gençlerimize hediye edeceğiz. Böylesine güzel bir projeyi hayata geçiren ve emeği geçen herkesi bu vesileyle de kutluyorum." dedi.

  

Sağlıklı ömür için hareketli yaşamın önemine değinen Vali Yardıcısı Ali Şanlıer sözlerini şöyle sürdürdü. "İnsan vücudu Cenabı Allah tarafından hareket etmek ve çalışmak üzere programlanmış mükemmel bir yapı. Bu nedenle sağlıklı bir birey olabilmek için bu mükemmel yapıyı dengeli beslemeli, kötü alışkanlıklardan korumalı, yürüyüş, bisiklet sürmek, yüzmek gibi farklı sporları ve fiziksel aktiviteleri yaparak dinç ve sağlıklı tutmalıyız. Gençlerimiz kendilerine hediye edilen bu bisikletlerle bol bol spor yapmalılar. Bilgisayar ve cep telefonlarının başlarında uzun süre vakit geçirerek dünyayı sanal olarak yaşamaktansa dünyanın nimetlerinden faydalanarak güzellikleri yaşamalı ve paylaşmalılar. Devletimizin hediye ettiği bu bisikletlerle yaşadıkları çevrenin güzelliklerini keşfetmelerini, arkadaşları ile birlikte bol bol sağlıkları için gezerek spor yapmalarını tavsiye ediyorum" dedi.

 

Konuşmaların ardından Anafartalar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ´Step-Aerobik Takımı´ tarafından sunulan gösteri ve Aile ve Toplum Sağlığı Merkezi doktorlarının hazırladıkları Türk Halk Müziği Dinletisi´nin ardından bisiklet dağıtımına geçildi. Bisikletlerini protokol üyelerinin ellerinden alan gençlerin mutlulukları yüzlerine yansırken protokol üyeleri de öğrencilere dağıtılan bisikletlere binerek park içerisinde bisikletle gezdiler.

23-05-2016

 

23-05-201623-05-201623-05-201623-05-201623-05-2016

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.