DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Gelenekten Geleceğe Denizli Yolcuları Projesi Açılışı Yapıldı

Gelenekten Geleceğe Denizli Yolcuları Projesi Açılışı Yapıldı

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yürütücüsü olduğu TÜBİTAK 4004- Doğa ve Bilim Okulları Gelenekten Geleceğe Denizli Yolcuları Projesi açılış töreni  PAÜ Eğitim Fakültesi Engin Aksel Konferans Salonunda yapıldı.

Proje açılış törenine Pamukkale Kaymakamı Uğur Bulut, PAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bilal Söğüt, Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, PAÜ Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Ömür Kaya Kalkan, İl Kültür ve Turizm Müdür Yrd. Hayrullah Akgün, Çevre şehircilik ve iklim değişikliği il müdürlüğünden Çevre Mühendisi Aliye Şaybakhan, Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyeleri, öğrenciler ve veliler katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici projenin açılış konuşmasında "2022-2023 eğitim-öğretim yılı açılmasına günler kala böyle güzel bir çalışma ile yeniden bir aradayız. Yaz döneminin sonuna da geldik. Geçen eğitim-öğretim yılında üniversitemizle ortaklaşa öğrencilerimizin hayallerini geliştiren, farklı bir bakış açısı kazandıran ve bilime olan ilgi alakalarını artıran bir çok projeye birlikte imza attık. Bugün bir araya geldiğimiz projemiz TÜBİTAK 4004- Doğa ve Bilim Okulları Gelenekten Geleceğe Denizli Yolcuları Projesi'ninde yaptığımız ortak çalışmaların içerisinde güzel bir yer edeceğine inanıyorum. Kıymetli öğrencilerimiz sizler bizlerin her şeyisiniz. Sizler bu ülkenin geleceğisiniz. Akademik çalışmaların yanında sizlerin öncelikle kendi coğrafyamızı, kendi tarihimizi, kültürümüzü doğamızı ve bilimi kendi lokasyonumuzdan başlayarak tanımanız gerekiyor. İlimiz geçmiş zamanlardan günümüze her daim kültürde, medeniyette ve ekonomide önemli bir yer tutmuştur. Projemizle ilimizin sahip olduğu zenginliklerin ekonomi ile harmanlanması noktasında tarih öncesi çağlardan bugüne kadar gelinceye kadar yapılan işlemleri tanıyacaksınız. Projemiz altı gün sürecek bir dizi çalışmayı içeriyor. İlimizin yöresel ürünlerini yerinde görecek, ekonomiye dönüşümlerini yaparak öğreneceksiniz. Projeler ilk önce hayal ederek başlıyor. Sonrasında yazıya dökülerek ilgili kurumlara sunularak değerlendirmeye giriyor. TÜBİTAK'a yapılan binlerce proje içerisinden projemizin seçilmesi de ilimiz adına ayrı bir prestij olmaktadır. Projelerimizde bizleri yalnız bırakmayarak, projelerimizin değerine değer katan üniversite yönetimimiz ve akademisyenlerimize teşekkür ediyorum. Ayrıca akranları tatilde iken projeye dahil olarak bugün burada olan öğrencilerimizi de kutluyorum" dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici'nin açılış konuşmasının ardından, proje eğitmenlerinden PAÜ Doç. Dr. Fatma Ekici ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Ünal Büyük proje tanıtım sunumunu programa katılımcılara yapması ile program sona erdi.

 

TÜBİTAK 4004- Doğa ve Bilim Okulları Gelenekten Geleceğe Denizli Yolcuları Projesi; Denizli İl'inde farklı ilçelerde öğrenim görmekte olan 30 ortaokul 7. sınıf öğrencisini kapsamaktadır. Projeyle Denizli'nin bilim, dil ve kültür unsurlarıyla temiz ve döngüsel ekonomi arasındaki ilişkiye dikkat çekilecektir. Proje katılımcısı öğrencilerin, temiz ve döngüsel ekonomi ile kültür ve bilim unsurlarını projedeki STEM, modelleme, yansıtıcı yazma, atölye çalışmaları, yaparak yaşayarak öğrenme, deney, soru-cevap, beyin fırtınası, sunum, günlük tutma, drama, gösterip yapma teknikleriyle içselleştirerek öğrenmeleri amaçlanmaktadır. Altı günlük bir süreçte tamamlanması planlanan proje boyunca bilim, dil ve kültür unsurlarını temiz ve döngüsel ekonomi çerçevesinde üretimde bir araya getiren ilçelere gidilerek yerinde atölyeler düzenlenecektir.

Öğrenciler, projenin birinci gününde Pamukkale Üniversitesinde bulunan Botanik Bahçesinde tanıtıcı mahiyette teorik ve uygulamalı eğitim faaliyetleri yapacaklardır. Daha sonra sırasıyla Buldan Halk Eğitim Merkezine bağlı atölyelerde Buldan bezinin yapımını, Honaz Halk Eğitim Merkezine bağlı atölyelerde kurutulmuş meyve yapımını, Çal Denizler Mahallesinde bulunan Çal Halk Eğitim Merkezine bağlı Denizler Gıda İşletmesinde pekmez yapımını, Acıpayam'da bulunan Uçarı Gölet'inde peynir yapımını atölyelerde deneyip yaparak yaşayarak öğreneceklerdir. Projenin son gününde Kavakbaşı Orman Okulunda ise doğada kültür ve bilim konulu STEM çalışmaları yapacaklardır. Kavakbaşında yapımı süren doğa alanında düzenlenecek olan sergide ise öğrencilerin ilçelerde ürettikleri ürünler yetkililerin, velilerin ve halkın katılımlarıyla sergilenecektir.

Proje süresince otobüsle ulaşım esnasında gidiş ve dönüşlerde otobüs içi etkinlikler yapılacaktır.

Projeye Öğrenci Katılımı Sağlayan Okullar

Merkezefendi-Ahmet Nuri Özsoy Ortaokulu

Merkezefendi-Esentepe Ortaokulu

Merkezefendi-Karahasanlı Ortaokulu

Merkezefendi-Musa Hatice Çelikkol Ortaokulu

Merkezefendi-Mükerrem Mehmet Eke Ortaokulu

Pamukkale -Toki Ortaokulu

Pamukkale-Pınarkent Ortaokulu

Pamukkale-Güzelköy Mehmet Tunç Ortaokulu

Pamukkale-Hulusi Kulaklı Ortaokulu29-08-202229-08-202229-08-202229-08-202229-08-202229-08-2022

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.