DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Rehber Öğretmenlere Madde Bağımlılığı Semineri

Rehber Öğretmenlere Madde Bağımlılığı Semineri
Rehber Öğretmenlere Madde Bağımlılığı Semineri

Toplum yapısında önemli bozukluklara ve ölümlere sebebiyet verici olması nedeniyle; sigara, madde bağımlılığı ve uyuşturucu ile etkin bir mücadele gerekmektedir. Bu amaçla İl Koordinasyon Kurulunca İl Millî Eğitim Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, İl Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü işbirliğinde Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığı ile Mücadele kapsamında seminerler ve bilinçlendirme çalışmaları devam etmektedir.

 

Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığı ile Mücadelede  en geniş kitlelere ulaşmak okullarla olmaktadır.  Bu nedenle; ilimiz merkez ilçe okullarında görev yapan rehber öğretmenlere Halk Eğitim Merkezi toplantı salonunda bilgilendirme semineri düzenlendi.

 

Seminer açılışına  Millî Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Sağlık Müdürü ve Halk Sağlığı Müdür Vekili Mahmut Tekin, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ercan Dağdeviren, ilçe millî eğitim müdürleri, ilgili kurumlardan temsilciler ve rehber öğretmenler katıldı.

 

İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ercan Dağdeviren yaptığı konuşmasında, “madde bağımlılığı dünyada olduğu gibi ülkemizde ve ilimizde her geçen gün yaygınlaşmakta. Madde bağımlılığı ile mücadelede en büyük rol anne ve babalarda. Evlatları ile sürekli iletişim halinde olmalıdırlar. Karşılaştığımız vakalarda genellikle parçalanmış aile çocuklarının bu bataklığın içerisinde olduğunu görüyoruz. Bu sorunun çözüm kaynağının sevgi olduğunu düşünmekteyim. Rehber öğretmenlerimizin bu mücadelede çocuklara ulaşabilecek en yakın kişiler olarak büyük katkıda bulunacağına inanıyorum” dedi.

 

Sağlık Müdürü ve Halk Sağlığı Müdür Vekili Mahmut Tekin konuşmasında, “ son yıllara gelinceye kadar madde bağımlılığına karşı tedavi edici olarak mücadele etmeye çalıştık. Son dönemlerle görüldü ki bu konuda ki en önemli mücadele koruyucu hekimliktir. Madde bağımlısı insanların tedavilerinin yapıldığı AMATEM’lerde tedavideki başarı oranları %2 ile %8 arasındadır. Bu rakamlar ve AMATEM’lerin fiziki şartları mücadele için yeterli değildir. İl koordinasyon kurulunca yürütülen bu çalışma çok önemlidir. Çok fazla kitleye ulaşmak açısından siz öğretmenlerimiz burada kilit rolü üstleniyorsunuz” dedi.

 

 

Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz konuşmasında, “Yaşadığımız bu çağda üzerinde önemle durulması gereken madde bağımlığı sorununun, ülkemizi de yakından ilgilendiren bir gelişme olduğu, zaman zaman karşılaşılan örneklerinden anlaşılmaktadır. Madde bağımlılığından korunmada riskler hakkında bilinç sahibi olmak, eğitimcilerimizi, anne-babaları, çocuk ve gençlerimizi risklerden koruyucu tedbirler almak en önemli görevlerimizden biri haline gelmiştir.

 

Milli Eğitim Müdürlüğü olarak okullarımız genelinde madde bağımlılığı ile mücadelede koruyucu ve önleyici çalışmaların yapılmasına büyük önem veriyoruz. Bu kapsamda yürütülecek çalışmalarda okul rehber öğretmenlerine (okul psikolojik danışmanlarımıza) önemli görevler düşmektedir. Sizlerin her konuda olduğu gibi bu önemli konuda da en iyi şekilde çalışmalarınızı yapacağınıza inanıyorum ve çalışmalarınızda başarılar diliyorum” dedi.

 

Söz konusu seminerde ilgili eğitimciler tarafından madde bağımlılığı ile mücadele  konularında slayt eşliğinde bilgilendirmeler yapıldı.

 Madde Bağımlılığı SemineriMadde Bağımlılığı Semineri

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.