DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Coşku İçinde Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Coşku İçinde Kutlandı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Coşku İçinde Kutlandı

Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 91. Yıldönümü Kutlama Etkinlikleri, Valilik önündeki Atatürk Bulvarı’nda düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

 

Kutlama programı; Valilik Makamında Vali Şükrü Kocatepe, 11. Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Erhan Uzun ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan tarafından  Tebrikat Töreninde tebriklerin kabulü ile başladı.

 

Tebrikat töreninin ardından geçit törenine geçildi. Vali Şükrü Kocatepe, Denizli Millet Vekilleri Bilala Uçar ve Adnan Keskin, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 11. Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Erhan Uzun, Daire Müdürleri, Sivil ve Askeri Erkan ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Vali Şükrü Kocatepe, 11. Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Erhan Uzun, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan tören aracı ile Denizlililerin Cumhuriyet Bayramını kutladılar. Törende, saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Ardından Vali Şükrü Kocatepe, günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı. Kocatepe konuşmasında; "Saygıdeğer Denizlililer, Sevgili Öğrenciler, Değerli Kamu Görevlileri,

Bugün, tarihi şan ve şerefle dolu yüce ulusumuzun, yedi düvele karşı göğsünü siper edip istiklal mücadelesini vererek kurduğu Türkiye Cumhuriyeti Devletinin 91. yıldönümüdür. Hepimize kutlu olsun.

 

19 Mayıs 1919’da başlayan Milli Mücadelenin, Büyük zaferle noktalanmasını takiben, Büyük Önder Atatürk´ün, 29 Ekim 1923 tarihinde ´Türk Milletinin tabiat ve şiarına en uygun idare, Cumhuriyet idaresidir.´ diyerek ilan ettiği Cumhuriyetimiz, atalarımızdan ulusumuza kalan en büyük miras ve vazgeçilmez bir ulusal değerdir.

 

Yüzyıllarca bu topraklara sahip olmak isteyen itilaf devletlerinin, Parçalayarak işgal ettikleri vatanımızda, bağımsız,  hür ve uygar bir devlet kurmak kolay olmamış, İstiklal Savaşımız; işgalcilerin üstün silah ve her türlü desteğe sahip kuvvetlerine karşı, 7’den 70´e herkesin katılarak, dişiyle, tırnağıyla kazandığı örnek bir mücadele olarak Dünya tarihine geçmiştir.

Kuruluştan bugüne, geçen 91 yılda, Türkiye Cumhuriyeti çok önemli gelişmeler katetmiş, Dünya imparatorluğundan hasta adam durumuna düşürülen bir devlet; bu kısa sürede yaşadığı türlü iç ve dış badirelere rağmen; dünyanın tüm ortak platformlarında sözü dinlenilen, bölgesi için barış güvencesi olan, ekonomisi güçlü, demokrasiyi özümsemiş modern bir ülke haline gelmiştir.

 

Saygıdeğer Denizlililer,

Cumhuriyet’in sağladığı barış ve huzur ortamı sayesinde; 91 yılda eğitimden sağlığa, insan haklarından sanayileşmeye, demokratikleşmeden ekonomiye her alanda önemli atılımlar gerçekleştirmiş olan Türkiye Cumhuriyeti; köklü, büyük, güçlü, demokratik ve laik bir sosyal hukuk devleti devlet olarak pek çok ülke için örnek ve model bir devlet olmuştur.     

Ulusça, başarılarımızın gurur ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Bugün; 20. Yüzyılın yardım alan ülkesi değil, 21. yüzyılın yardım eden ülkesiyiz. Öğüt verilen değil sözü dinlenen, başarıları örnek gösterilen bir ülkeyiz. Birlik ve beraberliğimiz sürdükçe, atalarımıza layık evlatlar olarak azimle çalıştıkça, Dünyanın en önde gelen ülkelerinden biri olacağımızdan kimse şüphe etmesin. 

 

Değerli Öğretmenler,

Sizler, insanı ve toplumu biçimlendiren saygın bir mesleğin temsilcilerisiniz. Öğretmenlik, manevî doyumu hiçbir meslekte bulunmayan bir gönüllülük mesleğidir. Her gün anne-baba şefkatiyle karşıladığınız öğrencilerinizin gelecekleri sizin usta ellerinizde şekillenmektedir. Bu nedenle sizler; Vatanını koruyacak, Cumhuriyetini yaşatacak,  yüceltecek kişilikli, nitelikli, milli ve manevi değerlerine bağlı, insani değerlere saygılı bireyler yetiştirdikçe, Cumhuriyetimizin nice yıldönümleri daha güçlü daha huzurlu ve mutluluk içinde kutlanacaktır.

 

Sevgili Öğrenciler,

Piri Reislerin, Koca Sinanların, Server Gazilerin, Merkez Efendilerin, Ahmet Hulusi Efendilerin evlatları olan sizler, Türkiye Cumhuriyeti Dünyanın en gelişmiş ve müreffeh ülkesi oluncaya kadar var gücünüzle çalışmalısınız. Bununla birlikte bilim ve teknoloji yarışının hızla sürüp gittiği dünyamızda Atatürk’ün Cumhuriyeti emanet ettiği siz gençlere düşen görevin, tarihine, vatanına ve öz değerlerine, birlik ve beraberliğimize sahip çıkmak olduğunu da asla unutmamalısınız.

 

Ulu Önder Atatürk, sizlere güvenini şöyle ifade etmiştir. “Türkiye Cumhuriyeti her manası ile büyük Türk milletinin öz ve aziz malıdır. Kıymetli evlâtlarının elinde daima yükselecek, ebediyen yaşayacaktır”.

 

Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin 91. kuruluş yıldönümünü ve Cumhuriyet Bayramımızı kutluyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal Savaşımızın kahramanlarını, bu vatan için canlarını feda ederek milletimizin gönlünde ölümsüzleşen şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi şükranla anıyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

 

Vali Şükrü Kocatepe’nin konuşmasının ardından öğrenciler 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yazdıkları şiirleri ve kompozisyonu okudular. Okunan şiirlerin ardından Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Halk Oyunları ekibi tarafından gösteri sunuldu.

 

Vatandaşlarımızın yoğun katılımıyla gerçekleşen etkinlikler, geçit töreninin yapılmasıyla devam etti. Okullar, sivil toplum kuruluşları ve askeri birliklerin geçişleri vatandaşların coşkulu alkışları arasında gerçekleşti.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.