DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Denizli Mesleki Eğitimde Hedef 2023” Projesi Protokolü İmzalandı

“Denizli Mesleki Eğitimde Hedef 2023” Projesi Protokolü İmzalandı
“Denizli Mesleki Eğitimde Hedef 2023” Projesi Protokolü İmzalandı

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) arasında imzalanan protokol ile “Denizli Mesleki Eğitimde Hedef 2023” projesi hayata geçirildi.

 

GEKA’da yapılan protokolde İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, GEKA Genel Sekreteri Süleyman Alata, Şube Müdürü Ramazan Yılmaz ve Millî Eğitim Müdürlüğü Arge ekibi  katıldı.

 

Protokol imzalanması sonrasında açıklamalarda bulunan  Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz; “ GEKA Genel Sekreteri, çalışma ekibi ile Arge ekibimize içtenlikle teşekkür ediyorum. Bu projeleri eğitim öğretim anlamında mesafe kat etmemiz için, topluma daha iyi hizmet verebilmek için çocuklarımızı donanımlı kültürlü olarak geleceğe ve meslek hayatlarına hazırlamak ve toplumla bütünleşmelerini sağlamak için yapmamız gerekiyor. Bundan öncede GEKA ile çalışmalarımız oldu. Bugün ki proje mesleki eğitimle alakalı olduğundan dolayı ayrı bir önem arz ediyor. Şimdiden hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

 

GEKA Genel Sekreteri Süleyman Alata konuşmasında; “ Mesleki eğitimle ilgili bir proje olmasından dolayı Denizli adına önem arz ediyor. İlimizde çok fazla iş gücü talebi  olmasına rağmen  işsizlikte yüksek oranda. Bu ikisi arasındaki uyumun sağlanmasında bu tarz projeler önem arz ediyor. Projenin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

Projeyle birlikte Denizli’de faaliyet gösteren ve ileri gelen 200 firma temsilcisi, 100 meslek örgüt temsilcisi, 300 ortaokul 4. Sınıf  ve mesleki teknik lisede okuyan öğrenci grubu, 300 aile ve 100 mesleki ve teknik ile rehber öğretmeniyle yüz yüze  görüşme yapılacak ve anket uygulanacaktır. Proje sonucunda geniş kapsamlı bir rapor hazırlanacak ve bu rapor mesleki ve teknik eğitimin kalitesini arttırılması ve kaliteli öğrencinin nasıl Meslek Liselerine yönlendirileceği konusunda yol haritamızı çıkarmada yardımcı olacaktır. Denizli ilinin ihtiyacı olan kalifiye elemanın yetiştirilmesi için ihtiyaç olan bölümlerin açılmasında yol haritamız olacaktır.

 

Beklenen Sonuçlar

 

Denizli’de işsizlik sorununa bakıldığında bir tarafta kalifiye eleman arayan işletmeler, öte yanda ise işsiz gezen binlerce genç mezunlar görülmektedir. Ayrıca çalışır gözükürken aslında işsiz olanların, işsiz kalma korkusuyla kendi beceri ve etkinlik alanlarının dışında da çalışan insanların olduğu görülmektedir. Bu durum verim, kalite ve rekabet edebilirliği de önemli ölçüde etkilemektedir.

 

Proje; yerel bazda tüm bu sorunların çözümünde önemli bir etken olacak, nitelikli personel istihdam eden firmaların, küresel pazarda rekabet üstünlüğü sağlayacak ve ekonomik kalkınmasını sağlayacaktır. Ayrıca projemiz ile işsiz kalma endişesini ortadan kaldıracak mesleki eğitim alanların da kendi alanlarında çalışmalarını sağlayarak kendi gelirlerini artırmasının önünü açacaktır.

 

Proje; gerekli tanıtım çalışmaları yapılarak ülke geneline yayılması sağlanacaktır. Böylelikle her ilin 2023 yılına kadar iş piyasası analizi çıkacaktır. Bu durum Milli Eğitim Bakanlığının hazırladığı eğitim stratejisine bir kaynak oluşturacaktır.

 

 Geka ProtokolGeka ProtokolGeka Protokol

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.