DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrenciler Karnelerini Valimiz Şükrü Kocatepe’den Aldılar

Öğrenciler Karnelerini Valimiz Şükrü Kocatepe’den Aldılar
Öğrenciler Karnelerini Valimiz Şükrü Kocatepe’den Aldılar

2014-2015 eğitim öğretim yılı I. yarıyılın sona ermesiyle Denizli’de 748 eğitim kurumunda öğrenimlerine devam eden 181.918 öğrencimiz karnelerini alarak tatile çıktılar. Valimiz Şükrü Kocatepe, okulları ziyaret ederek öğrencileri bu heyecanlı günlerinde yalnız bırakmadı, öğrencilere karnelerini dağıttı.

 

Valimiz Şükrü Kocatepe beraberinde Pamukkale Kaymakamı Veysel Beyru, Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin ve İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz ile birlikte ilk olarak Yardım Sevenler Derneği İlkokulu’na gitti.

 

Burada sınıfları gezerek öğrencilerle sohbet eden Valimiz Şükrü Kocatepe, öğrencilere karnelerini verdi. Yarıyıl tatillerini iyi değerlendirmeleri tavsiyesinde bulunan Valimiz Kocatepe şunları söyledi; “Koca bir eğitim öğretim yılını yarıladınız ve iyi bir tatili hak ettiniz. Tatilinizde iyice bir dinlenin ama dinlenirken de kitap okuyun. Sadece yatarak veya bilgisayar oyunları ve televizyon izleyerek zamanınızı boşa harcayarak değil, kitap okuyarak aktif dinlenebilir, zamanınızı değerlendirebilirsiniz. Değişik kitaplar okuyun. İlk hafta derslerinize ara verin ve zihniniz dinlensin. Ama muhakkak kitap okuyun. Kitap insana çok şey öğretir. Bir insanın bir ömür boyu öğrendiği bilgi veya deneyimler bir kitapta yazılır. Ama kitap okuyucusu bunu bir iki günlük sürede okuduğu kitaptan öğrenir. Bu büyük bir şanstır. İnsanın en iyi arkadaşı kitaptır. Hayat tecrübesi kazandırır, sizlere bilgiler verir. Bilgisayarları ise gerektiği zaman kullanmak lazım. Oyun oynamak amacıyla bilgisayar kullanmak son derece yanlıştır. Bilgisayar zaten oyun oynamak için icat edilen bir araçta değildir. Adı üzerinde bilgi toplamak, bilgi saklamak ve bilgiye ulaşmak için kullanılır. Maalesef günümüzde bilgisayarlarda ve internet kafelerde sadece oyun oynanır oldu. Siz buralardan uzak durun. Bilgisayarı ihtiyaç olduğu zaman kullanın diğer zamanlarda ise mutlaka kitap okuyun. Sizlere uzun bir süre emek veren öğretmenlerinize de teşekkür ediyorum.  İnşallah ikinci dönemde de birlikte öğrenmeye devam edeceksiniz. Öğretmenlerinize ve sizlere sağlıklı, mutlu, başarılı tatiller diliyorum” dedi.

 

Valimiz Şükrü Kocatepe ve beraberindeki protokol üyeleri daha sonra Hulusi Kulaklı Ortaokulunu ziyaret etti. Burada da sınıfları gezen Valimiz Şükrü Kocatepe öğrencilerin karnelerini dağıttı. Burada 6. sınıf öğrencisi 13 yaşındaki yüzde doksan bir spastik engelli Dilek Bağ ile yakından ilgilenen Valimiz Şükrü Kocatepe, öğrencinin ailesi ile görüşerek bilgi aldı. Dilek Bağ’ın, tekerlekli sandalye ile ailesinin yardımıyla okula geldiğinin ve akülü tekerlekli sandalye ihtiyacı olduğunun öğrenilmesi üzerine Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, belediye olarak Dilek Bağ’a akülü sandalye hediye edebileceklerini söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın Türkiye genelinde düzenlediği “Her Gün Kitap Okuyorum” projesi kapsamında düzenlenen “Kitap Okuyan Bilir” yarışmasında teşvik ödülü alan Hulusi Kulaklı Ortaokulu 6-E sınıfı öğrencisi Dilek Bağ, madalyasını Vali Şükrü Kocatepe’nin elinden aldı. 

 

Burada öğretmenlerle de bir araya gelen Valimiz Kocatepe, öğretmenlerin sıkıntılarını dinledi ve ‘dünyanın en kutsal mesleğini sizler yapıyorsunuz’ dediği öğretmenlere tavsiyelerde bulundu. Valimiz Şükrü Kocatepe sözlerini şöyle sürdürdü. “Özellikle bazı semtlerdeki öğrencilerimizle daha fazla ilgilenilmesi gerekiyor. Bu öğrencileri ve sıkıntılarını en iyi bilenlerde yine sizlersiniz. Bazı çocuklarımızın ailelerinin imkân eksikliği nedeni ile dışarıdan takviye almaları mümkün olmuyor. Malumunuz eğitim konusunda herkes bir yarış içerisinde. Öğrencileri sınavlarda yarıştırıyoruz. Aileler, okullar ve öğretmenler adeta yarışıyorlar. Tüm çocuklarımıza yönelik onları geleceğe daha donanımlı olarak hazırlamak adına sizlerden biraz daha gayret göstermenizi istiyorum. Ülkemizin geleceğinde, muasır medeniyetler seviyesine ulaştırılmasında çok önemli rol oynayacaklar, belki de çok iyi yerlerde görev alacaklar ve ülkemize çok önemli katkılar sunabileceklerdir. İnşallah bu dediğimiz özellikte öğrencilerimizi yetiştirmek mümkün olur. Sizin yaptığınız görev çok önemli ve kutsal bir görev. Bunu herkes biliyor, bizler biliyoruz. Bu meslek özveriyle yapılan bir iş. Hep sizlerden daha çok özveri istiyoruz. Bu görevin kutsiyeti de buradan geliyor zaten. Sokakta ki esnafın durup dururken kimse elini öpmüyor ama öğretmenlerin eli hep öpülüyor. Cumhurbaşkanından, valisinden, doktorundan, öğretmeninden işadamına kadar herkesi birer öğretmen yetiştiriyor. Onların eli öpülüyor, onların karşısında ceket düğmeleniyor. Bu mesleğin kutsiyeti de bahsettiğimiz bu fedakârlıktan kaynaklanıyor. Sizlerden biraz daha gayret istirham ediyoruz. Zaten gayretlisiniz, o nedenle teşekkür ediyorum. Bu konuda bir eksiklik söz konusu değil ama sizlerin daha bir gayretli ve dikkatli çalışmalarıyla inşallah bu okulumuzdan da ülkeye çok önemli katkıları olacak bilim adamlarımız, yöneticilerimiz çıkacaktır” dedi.

 

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.