DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Millî Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz 1.Yarıyılı Değerlendirdi

Millî Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz 1.Yarıyılı Değerlendirdi
Millî Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz 1.Yarıyılı Değerlendirdi

Denizli İl Millî Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz yaptığı toplantı ile 2014-2015 eğitim öğretim yılının değerlendirmesini yaptı.

 

Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Maarif Müfettişleri Başkanı Musa Dinç, il millî eğitim müdür yardımcıları, şube müdürleri ve 19 ilçe millî eğitim müdürü katıldı.

 

İlk dönemin röntgenini çıkartan ve  kurmaylarına direktifler veren Müdür Oğuz’un konuşmasının ana başlıkları şöyle oldu.

 

Okul Öncesinde Büyük Bir Atılım Gerçekleştirdik

 

Okul Öncesinde  %63.4, İlkokulda %100, Ortaokulda %98.5, Ortaöğretimde %85.1 okullaşma oranına ulaştık.

 

Hedefimiz Tüm Okullarımızın Tekli Öğretime Geçmesi

 

İlimizde 60 ilköğretim okulunda ikili eğitim yapılmakta iken 2014-2015 eğitim öğretim yılında 16 okulumuzda normal eğitime geçilmiştir.

 

2014-2015 eğitim öğretim yılı 2.döneminden itibaren Okul Sütü Programı kapsamında haftada 3 gün okul öncesi ve ilkokul öğrencilerine (resmi/özel okullar) süt dağıtımı yapılacaktır.  Programdan 66.797 öğrenci faydalanacaktır.

 

Okullar Teknoloji Üstleri Oluyor

 

355 Okulumuzda 355 Akıllı Tahta, 354 İlkokul ve Ortaokullarda BT(Bilişim Teknolojileri) sınıfımız bulunmaktadır.

 

Öğretmenlerimizin Mesleki Gelişimine Önem Veriyoruz

 

Pamukkale Üniversitesi ile yapılan protokol kapsamında 13 farklı alanda öğretmenlerimize mesleki gelişimleri, bilgi ve becerilerini artırmak amaçlı seminer ve konferanslar düzenlenecektir.

 

Öğrencilerimizin Ücretsiz Ders Kitapları Ders Zili Çaldığında Sıralarındaydı

 

11 yıldır öğrencilerimiz okula başladıkları gün, sıranın üzerinde kitapları hazır ediliyor. Bu yıl ilimizde 2.254.555 adet kitabın dağıtımı İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yapılmıştır.

 

16.954 Öğrencimizi Taşımalı Eğitim Kapsamında Taşıyoruz

İlimizde 992 engelli öğrenci, 223 engelli öğrenci velisi, 6.954 ortaöğretim öğrencisi, 8.227 ilköğretim öğrencisi olmak üzere toplamda 16.396 öğrenci taşınmakta ve 15.104 öğrencinin de devlet tarafından taşımalı kapsamında yemekleri verilmektedir.

 Değerlendirme Toplantısı

41 Öğrencimize Evde Eğitim Hizmeti Veriyoruz

 

Atatürk´ün ‘Eğitimde feda edilecek tek bir fert yoktur’ sözüyle yola çıkarak; Çeşitli rahatsızlıklarından dolayı okula devam edemeyen 41 öğrencimiz evde eğitim hizmetinden yararlandırılmaktadır Hastanelerde çeşitli rahatsızlıklarından dolayı sürekli tedavi gören ve okula gidemeyen 199 Öğrencimiz Hastanede Yatarak Eğitim Hizmetinden yararlanmaktadır.

 

Hedefimiz  Tüm Okullarımızın Beyaz Bayrak Alması

 

2006 yılından bugüne devam eden BEYAZ BAYRAK projesi kapsamında okullarımız gerekli koşulları yerine getirip Beyaz Bayrak almaya hak kazanıyorlar ve standartlarını yükselterek bayraklarını da koruyorlar. İl geneli Beyaz Bayrak bulunan okul sayısı 131.

 

Müdürlüğümüz bünyesinde ilimizde; aile danışma birimi, şiddet ile mücadele ve önleme ekibi, mesleki ve teknik eğitim ekibi, okul ziyaretleri ekibi, seminer ekibi, psikososyal müdahale ekibi, krize müdahale ve medya basın yayın ekipleri kurulmuş ve bu komisyonlar çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca; rehber öğretmeni bulunmayan okullara bu komisyonlar tarafından düzenli olarak; öfke kontrolü, iletişim teknikleri, yeni sınav sistemleri, madde bağımlılığı gibi konularda veli-öğretmen ve öğrencilere seminerler verilmektedir.

 

Öğrencilerimize Millî Manevi Değerlerimizi Kazandırmaya Önem Veriyoruz

 

Değerler Eğitimi kapsamında yıllık eylem planlarımız oluşturulmuş aylık bazda (adalet, hoşgörü, paylaşım, özgüven, doğruluk, saygı ve erdemlik gibi…) konular işlenmekte olup il genelinde tüm okullarımızda periyodik olarak yürümekte konu ile ilgili seminerler, yarışmalar ve sosyal kültürel faaliyetler düzenlenmektedir.

 

Türkiye Okuyor Projesi

 

Cumhurbaşkanlığımızın himayesinde 2008 yılında başlatılan Türkiye Okuyor Projesi kapsamında düzenlenen Kitapla Buluşma Vakti Projesine hız kesmeden devam etmekte. Öğrencilerin yazar, şair ve sanatçılarla buluşmaları sağlandı. Kitap okumayı özendirici, kitabı ön plana çıkaran yarışmalar yapıldı. Proje ile ilgili afişler şehrin meydanlarına ve bazı okullarımıza asıldı. Kentin işlek ve halk tarafından görülen meydanlarında öğrenci ve okul idarecileri tarafından “Denizli Okuyor” eylemleri yapıldı.

 

 45.889 Öğrenci Destekleme ve Yetiştirme Kurslarından Yararlanıyor

 

Eğitim sisteminde çağımızın getirdiği yenilikler doğrultusunda yeniden yapılanırken dershanelerin kapanacak olması ile birlikte açılan 1.266 Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında 45.889 öğrencimize 1388 öğretmenimizle ücretsiz hizmet vermekteyiz. Bunlar ilimizde ve ülkemizde eğitimin geldiği son noktanın en iyi örnekleridir.

 

Okullar Hayat Olsun Projesi

 

İl geneli 200 civarında okulumuzda proje yürütülüyor.

 

Z Kütüphaneler; (Zenginleştirilmiş Kütüphane)

 

Okullar hayat olsun projesi içerisinde olan bir çalışma kapsamında, kitap ve bilgisayar gibi araçların aynı alanda öğrenci ve velilerin ilgisini çekebilecek ferah alanlar oluşturmayı amaçlıyor. Her ilçemizde en az bir z kütüphane olması için çalışmalar yürütülüyor. İl merkezinde 5 okulumuzda Z Kütüphane kurulmuş olup, öğrencilerimize hizmet vermektedir.

 

Din Öğretiminde;

 

Merkezefendi İlçesi Bağbaşı Anadolu İmam Hatip Lisesi, Pamukkale İlçesi Barbaros Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi (216 kapasiteli pansiyonlu), Bozkurt ÇPL Bünyesinde Anadolu İmam Hatip    Lisesi   ve Buldan İbrahim Çelebi Anadolu İmam hatip Lisesi olmak üzere 4 yeni okulla birlikte toplam, 15  Anadolu İmam Hatip Liselerimizde 5176 Öğrenci, 24  İmam Hatip Ortaokullarımızda ise  4968 öğrenci olmak üzere toplam 39 Okulumuzda; 10144 öğrenci, 656 öğretmen, 560 derslik,10 pansiyon (2mesleki teknik), 21 derslik başına düşen  öğrenci sayısı ile eğitim-öğretime devam etmektedir.

 

Mesleki Ve Teknik Eğitim Hizmetleri 2014 Yılı Yapılan Çalışmalar

 

Mesleki eğitimde okul ve program çeşitliliğini azaltmak amacıyla tüm meslek liseleri

 

1-Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

2-Çok Programlı Anadolu Lisesi,

3-Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi (METEM) adı altında toplanmıştır.

 

İlimizde toplam meslek Lisesi sayısı 51’dir.

 

Özel Öğretim Çalışmalarında;

 

2013-2014 MEB İstatistik verilerine göre ilimize bağlı Motorlu Taşıt Sürücü Kursu Sayısı 45, Motorlu Taşıt Sürücü Kursularından sürücü belgesi alan kişi sayısı 24.016’dır.

 

Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kursları Yönetmeliğinin değişmesi ile Bakanlığımız tarafından yeni sınav sistemi getirilmiş olup Sınav sistemini en iyi uygulayan il Denizli olmuştur.

 

Özel okullarda Eğitim Öğretim Desteğine 1.816 öğrenci başvuru yapmış ve teşvikten yararlandırılmıştır.

 

Denizli Eğitiminde Hedef 2023

 

Denizli Eğitiminde Hedef 2023 sloganıyla başlattığımız 2023 vizyonu çalışmaları kapsamında Denizli’mizin önümüzdeki 9 yılını planlama çalışmalarına kılavuzluk etmek için 30/31 Ekim 2014 tarihlerinde PAÜ’de 3 oturumlu 38 masalı bir Eylem Planı Çalıştayı yapıldı.

 

Öğretmen, öğretim üyesi, müfettiş gibi sektörün içinden katılımcıların yanı sıra doğrudan ya da dolaylı eğitim temalı hizmet üreten STK’lar, meslek odaları gibi kurumların da katıldığı çalıştay 12 tema başlığı altında yapıldı.

 

 

İl Merkezi  Yeniden Yapılanma  Çalışmaları

 

Bu çalışmamızda ilimiz merkezinde ikili eğitim yapan okullarımızı normal eğitime geçirebilmeyi, geleceğe yönelik ihtiyaçlarımızı belirlemeyi hedefledik.

-           Sorunsuz Arazide Yeni Yapılacak Okul Planlamaları

-           Okul Bahçesindeki Mevcut Boş Alana uygun Ek Bina Planlamaları

-           Okul Alanında Mevcut Eski Binalara Yönelik Planlamalar

-           Mevcut Okul Binasında Dönüşüm Yapılabilecekler

-           Ek Bina Yapımı Sonrasında; Eski Binası Yıkılacak, Okul Öncesine

-           Devredilebilecek  Okul Planlamaları

-           Eski Binası Yıkılmak Suretiyle Ek Bina Yapılacak Okul Planlamaları

-           Bölgede İlköğretim İhtiyacı Nedeniyle, Mevcut Binası İlköğretime 

-          Dönüştürülerek Merkez Dışına Taşınması Gereken Ortaöğretim Planlamaları

-           Mevcut Okul Bahçesinde Farklı Türde Okul Yapılarak Değerlendirilebilecek Boş Arsalar

 

2014 yılında yapılanlar,

 

            2 Adet 416 Öğrenci Kapasiteli Pansiyon binası

            1 Adet Bilim Sanat Merkezi

            1 Adet Rehberlik Araştırma Merkezi

            1 Adet Kapalı Spor Salonu

            Özel Projeli 28 derslik 1 Adet

            Özel Projeli 36 dersklik 8 Adet

            Özel Projeli 8 derslikli 1 Adet Özel Eğitim Anaokulu

            Özel Projeli 1 Adet Rehberlik Araştırma Merkezi yapılmıştır.

 

 15 Okul 384 derslik  Toplam Değeri 70.219.368,00 TL.- değerinde tamamlanarak hizmete açılmıştır.

 

2014 Devlet Yatırım Programına;

 

1 Adet Anadolu Lisesi, 1 Adet İmam Hatip Lisesi, 3 Adet Atölye Binası, 2 Adet Kapalı Spor Salonu, 1 Adet Uygulama anaokulu olan Kız Meslek Lisesi, 1 Adet Rehberlik Araştırma Merkezi yapımı alınmıştır. Proje, keşif ve ihale çalışmaları YİKOB tarafından devam etmektedir. ( 9 Adet Eğitim binası ve eklentileri)

 

Eski Okullarımızda 2023 Model Çalışmaları Yaptık

 

100. Yıl Mehmetçik Ortaokulu eski binasını yaparak Zübeyde Hanım Anaokulunu taşıdık.

Doğan Demircioğlu Emsan İlkokulu

Kazım Kaynak Anadolu Lisesi

Servergazi İMKB Kız Teknik ve Meslek Lisesi

 Değerlendirme Toplantısı

 

Milli Eğitim Müdürü Mahmut OĞUZ konuşmasının sonunda yaptıkları çalışmalardan dolayı tüm il ve ilçe millî eğitim yöneticileri ile okul-kurum müdürlerine teşekkür ederek II. dönem çalışmalarında başarılar diledi.

 

 

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.