DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Denizli Eğitiminde Hedef 2023 Çalıştay Raporu Kamuoyunla Paylaşıldı

Denizli Eğitiminde Hedef 2023 Çalıştay Raporu Kamuoyunla Paylaşıldı
Denizli Eğitiminde Hedef 2023 Çalıştay Raporu Kamuoyunla Paylaşıldı

Denizli İl Millî Eğitim Müdürlüğünce “Denizli Eğitiminde Hedef 2023” sloganıyla hayata geçirilen projenin Pamukkale Üniversitesi işbirliği ile yapılan eylem planı çalıştayı raporu yayımlanarak kamuoyuna sunuldu. 

 

30-31 Ekim 2014 tarihlerinde PAÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen çalıştayın sonuç raporlarının yayınlanmasının ardından İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, PAÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Rıza Erdem, Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Selçuk Şimşek, Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ramazan Baştürk ve Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Hüseyin Başgün, Maarif Müfettişleri Başkan Yardımcısı Erol Al, Ar-Ge’den sorumlu Şube Müdürü Ramazan Yılmaz ve Ar-Ge ekibi ile birlikte düzenlediği basın toplantısında bilgi verdi.

 

Millî Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz,  PAÜ Rektörlüğü, Eğitim Fakültesi ve Eğitim Bilimleri Enstitüsü´nün katkılarıyla üç oturumlu, 38 masalı bir eylem planı çalıştayı programı hazırlandığını söyledi. PAÜ, resmî ve resmî olmayan kurumlardan ve STK’lerden toplam 412 kişinin katıldığını çalıştayda, Denizli’de eğitim alanında karşılaşılan güçlüklere yenilikçi yaklaşımlarla çözüm arandığını belirtti.

 

Öğretmen, öğretim elemanı, maarif müfettişi, okul idarecileri gibi sektörün içinden katılımcıların yanı sıra doğrudan ya da dolaylı eğitim temalı hizmet üreten STK’lar, meslek odaları gibi kurumların da katılım gösterdiği çalıştay, 12 tema başlığı altında planlandı ve gerçekleştirildi. Çalıştay oturumlarının başlangıcında durum değerlendirmesi yapıldığı için Millî Eğitim Müdürlüğü olarak kendimizi dışarıdan görme fırsatı yakalamış, gerçekler aynasında kendimizi değerlendirmiş olduk. Yayımlanan rapor kitabımız çalışmalarımıza yol haritası olacaktır. Tüm planlarımız hazır. Bundan sonra hızlı bir şekilde Denizli’yi eğitim alanında 2023’ e taşımak için çalışacağız. Bizler bugün varız yarın yokuz. Bizden sonraki nesillere bir eser bırakmak gerekiyor.

 

2023 vizyonu projesi kapsamında şehrin eğitimine yön verecek dokuz yıllık bir strateji belgesi hazırlanacağını ifade eden Oğuz, “Strateji belgesiyle hazırlanan dokuz yıllık plan dahilinde, her yıl için ayrı bir eylem planı hazırlanacak. Eğlenceli bilim araçlarının yer aldığı, öğrencilerin bilime karşı meraklarını uyandıracak materyallerin ve laboratuvarların olduğu bir bilim merkezi açılacak. Okul kütüphanelerinin daha etkin bir şekilde kullanılmasını hedefleyen ve bakanlığımızın son dönem projelerinden olan zenginleştirilmiş kütüphaneler projesiyle ilimizde çok sayıda Z-kütüphane kurulacak. Okulların iç ortamları ve dış cepheleri, tanınmış tasarımcılar tarafından yeniden tasarlanacak. Okul tasarımları, öğrencilerin seviyesine göre ilgi çekici ve renkli hale getirilecek.” dedi.

 

Çalıştayın tertip edilmesinde emeği geçen PAÜ Rektörlüğü’ne, PAÜ Eğitim Fakültesi Dekanlığına, PAÜ Eğitim Bilimleri Enstitüsüne, çalıştaya katılım gösteren moderatör ve katılımcılara ile Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme şubesine ve Ar-Ge ekibine teşekkür etti.

 

Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Ali Rıza Erdem konuşmasında “Eğitim konusu toplumu oluşturan bireyleri doğrudan veya dolaylı ilgilendiriyor. Dünya ülkeleri arasında rekabet ve yarış var. diğerlerinden ön plana çıkaran özellikleri ön plana çıkarak eğitime yaptıkları yatırımlardır. Eğitime yapılan yatırım insana yapılan yatırımdır.  Denizli ülkemizin parlayan yıldızı. Biz eğitimi daha yukarı çıkarmak için çalışan iki paydaşız. Eğitim alanında üzerimize düşeni yapmaya her zaman hazırız. Çalıştayın ve projenin Denizli’ye ve ülkemizin eğitim sistemine önemli bir katkı olacağına inanıyorum” dedi.

 

Pamukkale Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ramazan Baştürk konuşmasında “Bu rapor iddianın eseri ve hesap verebilirliğin belgesidir. Millî Eğitim Müdürlüğü ve Eğitim Fakültesi bu yayınla gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğinin takip edileceği ve sorgulanabileceği bir yayım yapmıştır. Her yıl eylem planları yapılacak ve bu planlar sonunda yapacağımız toplantılarla hangi noktada olduğumuzu görebileceğiz. Gelişmiş ülkelerin gelişmesini sağlayanlar eğitimle yapmışlardır. Eğitim olmadan çağdaş uygarlık seviyesine ulaşamayız. Eğitim belli bir kurumu değil her kesimi ilgilendirmektedir. Bu projede ölçülebilen ve gözlenebilen hedefler vardır. Bu da çok önemlidir” dedi.

 

Toplantı sonunda Denizli Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Ali Rıza Erdem ve ekibine Denizli Valisi Şükrü Kocatepe imzalı teşekkür belgesi sundu.

 

 

2023 Vizyonunda Hayata Geçirilmesi Planlanan Projeler

 

*2023 vizyonu projesi kapsamında şehrin eğitimine yön verecek 9 yıllık bir “Strateji Belgesi” hazırlanacak

 

*Strateji belgesiyle hazırlanan 9 yıllık plan dahilinde, her yıl için ayrı bir eylem planı hazırlanacak.

 

*Eğlenceli bilim araçlarının yer aldığı, öğrencilerin bilime karşı meraklarını uyandıracak materyallerin ve laboratuvarların olduğu bir bilim merkezi açılacak.

*Okul kütüphanelerinin daha etkin bir şekilde kullanılmasını hedefleyen ve bakanlığımızın son dönem projelerinden olan “Z-KÜTÜPHANE” projesi ile ilimizde çok sayıda Z-KÜTÜPHANE kurulacak.

*Okulların iç ortamları ve dış cepheleri tanınmış tasarımcılar tarafından yeniden tasarlanacak; okul tasarımları öğrencilerin seviyesine göre ilgi çekici ve renkli hale getirilecek.

*Öğrencilere eğlenceli bir biçimde gökyüzü ve gök cisimlerini anlatan bir teknoloji merkezi (PLANETARYUM) kurulacak.

*Osmanlı’dan günümüze Denizli Milli Eğitim tarihinin sergilendiği, belge ve içerik olarak zengin bir eğitim tarihi müzesi açılacak.

*İlkokullarda çocukların yaşlarına uygun olarak tırmanma, trambolin ve benzeri eğlenceli eğitim parkurları oluşturulacak.

*2019 eğitim öğretim yılına kadar il çapında ikili eğitimden normal eğitime geçilecek.

*Şehirde gürültü kirliliğine sebep olan okul zilleri artık vatandaşlarımızı rahatsız etmeyecek hale getirilecek.

*Başbakanlık Osmanlı arşivlerinde ki Denizli ile ilgili eğitim belgelerinin tespit edilmesi, bu belgelerin transkripsiyonunun (çeviri yazı) yapılması ve bu belgeler ile ilgili sergi yapılması ve sergilenen eserlerle alakalı bir prestij kitabının basılması sağlanacak.

 

*İlimizde 50 yıldan uzun süre eğitim hizmeti sunmuş kurumların prestij kitapları hazırlanacak.

 

2023 Denizli Eğitim Vizyonu Çalışmaları Değerlendirildi2023 Denizli Eğitim Vizyonu Çalışmaları Değerlendirildi2023 Denizli Eğitim Vizyonu Çalışmaları Değerlendirildi

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.