DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hayırsever İşadamı Derya Baltalı’dan Eğitime Katkı

Hayırsever İşadamı Derya Baltalı’dan Eğitime Katkı
Hayırsever İşadamı Derya Baltalı’dan Eğitime Katkı

Denizlili Hayırseverlerin eğitime katkıları devam ediyor. Hayırsever İşadamı Derya Baltalı, Denizli eğitimine verdiği 2 milyon TL destek karşılığı İstiklal Mahallesinde bulunan Hürriyet Ortaokulu’na hayırseverimizin kayınpederi ve kayınvalidesinin isimleri verildi.

 

Valilik toplantı salonunda düzenlenen protokol imza törenine Valimiz Şükrü Kocatepe, Vali Yardımcısı Ali Şanlıer, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Hayırsever İşadamı Derya Baltalı ve eşi Nezihe Baltalı katıldı.

 

Törende konuşan Hayırsever İşadamı Derya Baltalı, eğitime destek verebildikleri için mutlu olduğunu söyleyerek, “Hem rahmetli kayınpederim Nafiz Dirlik adına hem de eşi Münevver Dirlik adına Hürriyet Ortaokulu vasıtasıyla Denizli eğitimine katkıda bulunuyoruz. Bu konuda bize yol gösteren Sayın Valimize ve Milli Eğitim Müdürümüze çok teşekkür ediyoruz. İsmine okul yaptırdığımız kayınpederim vatanını milletini seven hayırsever iş adamıydı. Sağlığında yedi defa vergi rekortmeni olmuş bir iş adamıydı. Hatta son rekortmen olduğunda sağlığı el vermediği için gerçekleştirilen ödül törenine katılamadı, o zamanın Defterdarı kayınpederim adına düzenlenen “Onur Belgesi”ni evine giderek takdim etti.” dedi.

 

Hayırsever İşadamı Derya Baltalı’nın eşi Nehize Baltalı da anne ve babasının eğitime çok önem veren kişiler olduklarını anlatarak, “Bu doğrultuda bizim de en iyi şekilde eğitim almamız için uğraşıp bizlere çok büyük destek oldular. Kendilerini rahmet ve şükranla anıyorum. Böyle bir imkânı verdikleri için Sayın Valimize ve Milli Eğitim Müdürümüze teşekkür ediyorum. Bu konu bizim çok büyük arzumuzdu. Eğitim konusu ile böyle bir hizmette bulunmaktan da büyük bir gurur duyuyorum. İnşallah bu eğitim kurumlarında Atatürk ilkelerine bağlı çağdaş gençler yetişir. Vatana millete hayırlı gençler yetişir” diye konuştu.

 

Valimiz Şükrü Kocatepe ise, hayırseverlere teşekkür ederek “Hayırsever ailemiz Milli Eğitimimize bugün 2 milyon Türk Lirası karşılığında katkıda bulunuyorlar. Hürriyet Ortaokulunun isim hakkını kendilerine veriyoruz. Bu şekilde biz onların bize vereceği 2 milyon Türk Lirası ile de yeni bir okul yapacağız. O okulunda yapım ile ilgili tüm hizmetlerini kendileri karşılayacaklar. Bu nedenle de kendilerine teşekkür ediyoruz. İnşallah kendisiyle daha sonra yine bir araya geleceğiz. Yarın da yine bir protokolümüz daha var. Milli eğitime ailece yaptıkları katkı devam edecek. Onun için hazırlıklarını yapıyoruz.  Ben Neziha Hanımefendiye hayırlı sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum. Çünkü kendisi sağlık hizmetinde doktor olarak, başhekim olarak uzun yıllar ilimize hizmet vermiş, insanımıza şifa vermiş birisi. Bundan sonra kendisine sağlıklı uzun ömürler temenni ediyoruz. Derya Baltalı Beyefendi de bildiğiniz gibi sanayimizin önderlerinden. O da ülkemize ve şehrimize hem istihdam yönüyle hem de ekonomik açıdan çok büyük değerler katıyor. Derya Beyefendinin de bu katkılarının sağlıklı ve uzun ömürleri ile devam etmesini temenni ediyorum. Kendilerine teşekkürlerimiz ve şükranlarımı sunuyorum” dedi.

 

Konuşmaların ardından, Valimiz şükrü Kocatepe ve Hayırsever İşadamı Derya Baltalı protokolü imzaladılar.

 

1933 yılında İstiklal Mahallesi’nde 40 derslikten oluşan 2 bina olarak yaptırılan Hürriyet Ortaokulu’na, Hayırsever İşadamı Derya Baltalı’nın eğitim hizmetlerinde kullanılmak üzere bağışladığı 2 milyon TL’lik hayrın ardından Münevver-Nafiz Dirlik Ortaokulu ismi verildi.

 

 

Hayırsever İşadamı Derya Baltalı daha öncede PAÜ Hastanesinin yapılmasında ve İmece usulü yaptırılan İşadamları Endüstri Meslek Lisesinin yapımına katkıda bulunmuştu.

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.