DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hayırsever İşadamı Derya Baltalı’dan Eğitime Bir Katkı Daha

Hayırsever İşadamı Derya Baltalı’dan Eğitime Bir Katkı Daha
Hayırsever İşadamı Derya Baltalı’dan Eğitime Bir Katkı Daha

Hayırsever İşadamı Derya Baltalı eğitime dün yaptığı desteğin ardından bugünde bir protokol imzalayarak eğitime olan desteğini devam ettirdi. Denizli’nin eğitim hizmetlerinde kullanılmak üzere 1 milyon 250 bin lira destek veren Hayırsever İşadamı Derya Baltalı ve eşi Nezihe Baltalı’nın ismi Bilim Sanat Merkezine verildi.

 

Valilik Toplantı Salonu’nda düzenlenen protokol imza törenine Valimiz Şükrü Kocatepe, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Hayırsever İşadamı Derya Baltalı ve eşi Nezihe Baltalı katıldı.

 

Törende konuşan Hayırsever İşadamı Derya Baltalı, Denizli’nin okuma-yazma oranında ve lise, üniversite eğitim seviyesinde Türkiye ortalamasının üstünde olan bir şehir olduğunu vurgulayarak, “Böyle eğitim seviyesi yüksek olan bir ilde bilim sanat okulu da çok önemli. Bizde bilim sanat merkezinin adını bundan böyle Nezihe-Derya Baltalı Bilim Sanat Merkezi olsun, eğitime bir katkı daha yapalım diye düşündük. Bu konuda Sayın Valimiz Şükrü Kocatepe’ye, Sayın Milli Eğitim Müdürümüz Mahmut Oğuz Bey’e çok teşekkür ederiz. Biz bu okullara ismimizi veriyoruz ama bu okullar bundan sonra oluşacak eksikliklerde bizim okulumuz gibi tarafımızca her zaman takip edilecektir. Ayriyeten tahmini olarak 4 veya 5 yıl kadar önce yapılan Lütfi Ege Anadolu Lisesi’nin de hamisi olarak bütün eksikliklerini görüyor, boyatıyor ve her zaman yanlarında oluyorum. Yani bizim Denizli için verdiğimiz hizmetler, kazançlarımızın hepsi bu şehirde, spor, sağlık ve eğitim yatırımları olarak kalıyor. Allah’ın izniyle ve Allah’ın bize verdiği ömür müddetince bu konuda eşim olsun ben olayım çalışmalarımız devam edecektir. Önümüzdeki günlerde bu şekilde tekrar görüşebileceğimizi düşünüyor ve herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

Hayırsever İşadamı Derya Baltalı’nın eşi Nehize Baltalı da, Sanat Merkezi’nden bilime ve sanata katkıda bulunacak öğrencilerin yetişmesi dileğinde bulunarak, “Karşınıza iki günden beri sınava girecek öğrenci heyecanı ile çıkıyoruz. Bize bu imkânı veren Sayın Valimiz ve Sayın Milli Eğitim Müdürümüze çok teşekkür ediyoruz. Ben burada kendim ve ailem adına, bu olanakları oluşturan eşim Derya Baltalı’ya hepinizin önünde çok teşekkür etmek istiyorum. İsminden de anlaşıldığı gibi bilim sanat lisesi, öğrencilerin kendi yetenekleri doğrultusunda performanslarını sergileyebilecekleri daha spesifik bir okul. İnşallah bu okulda da bilime ve sanat dallarında katkıda bulunacak çok değerli öğrencilerimiz yetişir. Oradaki öğrencilerimiz ve onları yetiştirecek olan öğretmenlerimize başarılar diliyorum.” diye konuştu.

 

Valimiz Şükrü Kocatepe ise, hayırseverlere teşekkür ederek şunları söyledi; “Değerli Hanımefendi Nezihe Baltalı’ya ve çok değerli eşi Derya Baltalı Beyefendiye her şeyden önce şükranlarımı sunuyorum. Dün bildiğiniz gibi Hürriyet Ortaokulumuz ile ilgili protokol imzalanmıştı. 2 milyon lira katkıda bulunarak ve aynı zamanda Hürriyet Ortaokulumuzun bundan sonraki tüm idame masraflarını karşılamak ve okulun şu anda ihtiyacı olan onarım ve restorasyon çalışmalarını da üstlenmek suretiyle Sayın Baltalı Ailesi bu protokolü imzalamıştı. Ben bu nedenle kendilerine şükranlarımı arz ediyorum. Bugünde daha başka bir konu ile ilgili olarak Bilim Sanat Merkezimizin isim hakkını satın almak suretiyle yine milli eğitimimize katkıda bulunuyorlar. Biz dün bir kısmını arz etmiştik. Kendileri, iki okulumuzun bundan sonraki idamesiyle ilgili olarak tüm bakım, onarım ve diğer konularda destek olacaklarını taahhüt ettiler. Bize sağlayacakları katkı ile de biz Dokuzkavaklar Mahallemize, yani yoksul bir mahallemize 24 derslikli yeni bir okul yapıyoruz. Dün okulun ismini ve yerini açıklamamışken bugün onu arz ediyorum. Dokuzkavaklar Mahallemiz bildiğiniz gibi gerçekten birçok ihtiyacı olan bir mahalle. Şu anda o mahallemizin öğrencileri diğer mahallelere gidiyorlar. Diğer mahallelerdeki okullar yönünden de sınıf mevcutlarını arttıran bir durum söz konusu oluyor. Dokuz Kavaklar Mahallemizde yeni bir okul yapmak suretiyle hem normal öğretime geçişte bir adım atmış olacağız hem de Dokuzkavaklar Mahallemiz 24 derslikli yeni bir okula kavuşmuş olacak. Sayın Doktor Nezihe Baltalı Hanımefendi ve Sayın Derya Baltalı Beyefendi’ye tekrar tekrar şükranlarımı arz ediyorum. Hem bize yeni bir okul kazandırdılar hem de her iki okulumuzun bundan sonraki bakımları ile ilgili taahhütte bulundular ve ayrıca milli eğitimimize 3 milyon 250 bin liralık nakden katkıda bulundular. Çok teşekkür ediyorum. Okulumuzun ismi Sayın Derya Bey’in belirttiği gibi Nezihe-Derya Baltalı Bilim Sanat Merkezi olacak. Hayırlı uğurlu olsun.”

 

Konuşmaların ardından, Valimiz Şükrü Kocatepe ve Hayırsever İşadamı Derya Baltalı protokolü imzaladılar.

 

Geçtiğimiz yıl inşaatı tamamlanan Bilim Sanat Merkezi’ne, Hayırsever İşadamı Derya Baltalı ve eşi Nezihe Baltalı’nın ismi verilerek Nezihe-Derya Baltalı Bilim Sanat Merkezi oldu. Nezihe-Derya Baltalı Bilim Sanat Merkezi’nde 16 derslik bulunurken merkez bodrum+zemin+2 kattan oluşuyor.

 

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.