DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ben de Fırçalıyorum Kampanyası Başladı

Ağız ve diş sağlığı bakımı konusunda halkın bilinçlendirilmesi, farkındalığın artırılması ve doğru alışkanlıklar kazandırılması amacıyla “Ben de Fırçalıyorum” kampanyası başladı. 
Ben de Fırçalıyorum Kampanyası Başladı

Ağız ve diş sağlığı bakımı konusunda halkın bilinçlendirilmesi, farkındalığın artırılması ve doğru alışkanlıklar kazandırılması amacıyla “Ben de Fırçalıyorum” kampanyası başladı.

 

Servergazi İmam Hatip Ortaokulunda yapılan programa Vali Yardımcısı Ali Şanlıer, Millî Eğitim Müdür Vekili Ragıp Çelik, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Berna Öztürk, İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Veli Kılınçaslan, Millî Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürleri Azmi Koçoğlu ve Mustafa Vural, Merkezefendi İlçe Millî Eğitim Müdürü Adem Kılınç, davetliler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

 

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Berna Öztürk yaptığı konuşmasında “Ağız ve diş sağlığının ülkemizde son zamanlarda biraz ihmal edildiğini gözlemlemekteyiz. Ağız ve diş hastalıkları diğer hastalıkları da etkilemektedir. Diş fırçalama alışkanlığı küçük yaşlarda başlıyor. Sağlık Bakanlığımızca ülke genelinde 2 milyon diş fırçası ve macunu dağıtılacaktır. İlimizde de 25 bin adet diş fırçası ve macunu dağıtılacak. Kampanyamıza öncelikli olarak öğrencilerimizden başlayacağız. İlimize gelen fırça ve macunların 18 bin âdeti millî eğitim müdürlüğü aracılığı ile öğrencilerimize ulaştırılacaktır” dedi.

 

Millî Eğitim Müdür Vekili Ragıp Çelik konuşmasında “Sağlık Bakanlığımızın “Bende Fırçalıyorum” kampanyası son derece önemli bir çalışma. Peygamber Efendimiz bir hadisinde “Eğer ümmetime zor gelmeyeceğini bilseydim her namaz vakti misvak kullanmalarını emrederdim” diye buyuruyor. Peygamberimiz 1400 yıl öncesinden diş sağlığı ile İslam Dininin koruyucu hekimliğini ön plana çıkarmış durumda. Dişlerimizi fırçalamak suretiyle ağız sağlığı sağlanması sonucu ileriye dönük bir çok hastalığın önüne geçilmiş olacak. Böylelikle devletimiz sağlık harcamalarında tasarruf sağlayacaktır. Projenin önemi tüm bu nedenlerden dolayı bir kat daha artıyor. Kampanyaya millî eğitim müdürlüğünden başladıklarından dolayı sağlık müdürlüğümüze teşekkür ederim” dedi.

 

Vali Yardımcısı Ali Şanlıer konuşmasında “Sağlık Bakanlığımızın ağız ve diş sağlığı konusunda tüm Türkiye’de başlattığı kampanyayı ilimizde de bu okulumuzda yapmaktan memnuniyet duyuyorum. İlimizin bu güzel okulu ağız ve diş sağlığı konusunda örnek olacak. Sağlık ağız ve diş bakamından başlamaktadır. İnsan vücudunun çeşitli mikroplardan korunması yine ağız ve diş bakımından geçmekte. Ülkemizde koruyucu hekimliğe önem verildikçe vatandaşlarımızdan toplanan vergiler başka alanlarda kullanılacaktır. Yeni nesillerimizin daha sağlıklı yetişmesi için bu kampanya başlatıldı. Millî Eğitim Müdürümüzün söylediği gibi Peygamber Efendimiz de diş sağlığına çok önem veriyordu. Sizler önce ailenizi sonra da çevrenizi uyararak farkındalık oluşturmalısınız” dedi.

 

 

Konuşmaların ardından Diş Hekimi Cumhur Çelik tarafından katılımcılara ağız ve diş sağlığı konulu sunum yapıldı. Protokol üyelerinin öğrencilere diş macunu ve diş fırçası dağıtımı ile etkinlik sona erdi.

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.