DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Müdürümüz Sayın Mahmut OĞUZ´ un YGS Mesajı

Müdürümüz Sayın Mahmut OĞUZ´ un  YGS Mesajı

  SEVGİLİ ÖĞRENCİLER!

 

Ortaöğretimden yükseköğretime geçiş sürecinde gerçekleştirilen YGS-LYS sınavlarının I. bölümü olan Yüksek Öğretime Geçiş sınavına 15 Mart 2015 Pazar günü ülke genelinde olduğu gibi ilimizde gerçekleştirilecek olup halen ortaöğretim kurumlarının 12. sınıflarında öğrenim görmekte olan 4715 erkek, 5254 kız olmak üzere 9.969 öğrencimiz sınava girecek. İl genelinde de 74 binada ve 1 cezaevi olmak üzere; 1.308 salonda  22.947 aday YGS’de ter dökecek.

 

Sınavdan önceki bu süreçte, öğrenim yaşamınız boyunca elde ettiğiniz başarıları düşünün, başarılı olduğunuz zamanları zihninizde canlandırın. Bu görüntüleri belleğinizde canlı tutmak size moral verecektir.

 

Kendi kendinizi güdülemeye çalışın. Olumlu düşünün. Kontrolün sizde olduğunu anımsayın. “Başarabilirim” diye tekrarlayın. Evet, başarabilirsiniz! Buna önce siz inanmalısınız!

 

Sınava ilişkin yönergeleri dikkatli okuyun, sınavın uygulanmasına yönelik gerekli bilgileri bildiğinizden emin olun.

 

Artık son günlerde fiziksel sağlığınıza ve özellikle de beslenmenize, uyku düzeninize özel önem veriniz. Çay, kahve, kola gibi uyarıcı özelliği olan maddeleri kullanmaktan kaçınınız. Sizi yoran faaliyetlerden ve gürültülü ortamlardan uzak durunuz. Sınavdan bir gün önce sınava gireceğiniz okulu ve salonu görünüz. Sınav gecesi erken yatıp, uykunuzu tam olarak alınız. Sınav günü sabahında normal bir kahvaltı yapınız. Sınav için gerekli olan belgeleri yanınıza almayı da unutmayınız.

 

Unutmayın bu sınav, bilginizi ölçen bir araçtır. Sizin kişiliğinizi ölçmez. Sevgili çocuklar; Siz kazansanız da kazanmasanız da bizim için çok değerlisiniz. Bu sınavı bir yaşam savaşı olarak görmeyin. Bu sınavlar sadece akademik bilgi birikiminizi, yorum gücünüzü ve süreyi doğru kullanma gücünüzü ölçecek. Sınavda ne kadar rahat olursanız bilgilerinizi o kadar rahat kullanabilirsiniz.

 

Bu sınav ve bundan sonra karşılaşacağınız tüm sınavlarda siz değerli öğrencilerimize başarılar diliyor, sevgilerimi sunuyorum.

 

SAYIN VELİLER!

 

Her anne-baba için çocukları en değerli varlıklarıdır. Anne-babaların özellikle bu dönemden itibaren daha titiz ve dikkatli olmaları gerekmektedir. Çocukların planlı ve amacına yönelik ders çalışmasının yanında, anne ve babaların davranışlarının da başarıda önemli etkisi bulunmaktadır.

 

Unutmayınız ki; sınav sadece bir FIRSAT’dır. Çocuğunuzun bazı alternatiflere yönelik kendini denemesi için bir fırsattır. Bu fırsatı çok iyi değerlendirmesi sizin sınava doğru, gerçekçi ve sağlıklı biçimde yaklaşmanıza bağlıdır.

 

Sınav; çocuğunuzun ve dolayısıyla sizin tüm olarak sınanması ve onaylanması değildir. Çocuğunuzun kişiliğinin ya da tümüyle başarısının test edilmesi değildir. Sınav sonucu, sadece o sınavda ölçülmesi hedeflenen bilgi ve yeterlik kapsamıyla sınırlı olarak, o anki performansının bir göstergesidir. Bu sonuç, bize çocuğumuzun kendini geliştirmesi konusunda, eksik ve yetersiz olduğu alanlara yönelik ipuçları sağlayacaktır. Sınav bir denemedir ve her deneme de kendimizi geliştirmede yeni fırsatlar sağlar.

 

Çocuklarımıza ve size tüm yaşantınızda başarılar diliyor, saygılarımı sunuyorum.

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.