DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstiklal Marşı’mızın Kabulünün 94. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Düzenlenen Program ile Kutlandı

İstiklal Marşı’mızın Kabulünün 94. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Düzenlenen Program ile Kutlandı
İstiklal Marşı’mızın Kabulünün 94. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Düzenlenen Program ile Kutlandı

İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 94. Yıldönümü ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü etkinlikleri Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan program ile kutlandı.

 

Ahmet Yesevi Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleştirilen anma programına Denizli protokolünün ilgisi yoğun oldu.

 

Programa; Valimiz Şükrü Kocatepe, Garnizon Komutan Vekili Albay Ahmet Arslan, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Üniversitesi Rektör Vekili İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Namal, İl Jandarma Komutanı Albay Cengiz Yıldız, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Kredi Yurtlar Kurumu Bölge Müdürü Alaattin Aktaş, İl Müftüsü Veysel Çakı, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Cengiz Özcan, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Sefa Gökalp, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Nazmi Çiçek ile öğretmen, öğrenci ve vatandaşlar katıldı.

 

Sunuculuğunu Ahmet Yesevi Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmenlerinden Ayfeti Koyuncu ve Mehmet Emin Kaya’nın yaptığı program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

 

İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından 9. sınıf öğrencisi Hamdi Çetintaş’ın Kuranı Kerim tilaveti ile devam eden programda, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Ahmet Faik Sabuncu günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı. Konuşmasında 94 yıldır milletçe büyük bir aşk, iman ve heyecanla söylediğimiz İstiklal Marşımızın asırlardır hür yaşamış milletimizin esaret zincirine başkaldırısının olduğunu ifade eden Sabuncu, İstiklal Marşında Çanakkale Savaşlarında namusumuzu düşmana çiğnetmeyen Asımların duası olduğunu belirtti. Konuşmasını Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşını kaleme aldığı süredeki imkansızlıkları ve zorlukları anlatarak devam eden Edebiyat Öğretmeni Faik Sabuncu’nun duygu yüklü konuşması salonda bulunanlara duygusal anlar yaşattı.

 

İl Millî Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz ev sahibi olarak yaptığı konuşmasında “Her milletin insanlığa armağan ettiği büyük fikir ve sanat adamları vardır. Bu büyük şahsiyetlerden biriside Mehmet Akif Ersoy’dur. Fikirleriyle, sanat, edebiyat ve kültür dünyamızı zenginleştirerek bu alanda derin izler bırakan örnek insan milli şairimizi anlatmaya kelimeler yetmez.

 

İstiklal Marşı her insanın yazabileceği bir metin değildir. Çok önemli vasıfları haiz kişilerin başaracağı bir iştir. Milletini tanıyan, onun değerleriyle bütünleşmiş, söylediklerini yaşayan, samimi, fedakar, mütevazi, sağlam karakterli, hisseden, heyecanlandıran, gururlandıran bir sanatçı ancak böyle bir metni yazabilecektir. Bu başarı Mehmet Akif Ersoy’a nasip olmuştur.

 

Sevgili öğrenciler;

İçtiği suyun, yediği ekmeğin, aldığı bursun, oturduğu sıranın, okuduğu kitabın hakkını ödemek isteyen gençlerimiz, milletinin tarihini fikir ve sanat adamlarını, önderlerini okumak, tanımak, öğrenmek zorundadır. Dilerim ki gençlerimiz, çocuklarımız bunları bilerek bu günlere kolay gelmediğimizin bilinciyle; vatan-millet-bayrak sevgisiyle çok çalışarak güzel ülkemizi Atatürk’ün hedef gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine yükseltmek için çok çalışırlar” dedi.

 

Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci’nin gönderdiği telgrafın okunduğu program, İl genelinde yapılan İstiklal Marşını Ezbere Okuma Yarışması’nda birinci olan Acıpayam Cumhuriyet Anadolu Lisesi Öğrencisi Recep Akın’ın İstiklal Marşı’nı okuması, marşlar, ilahiler, şiirler, slayt gösterileri ve Ahmet Yesevi Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin hazırlayıp sundukları İstiklal Marşı Orotoryosu ile devam etti.

 

 

Program sonunda ise İstiklal Marşını ezbere okuma, İstiklal Marşı ve M.Akif Ersoy konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere Valimiz Şükrü Kocatepe ve diğer protokol üyeleri tarafından ödülleri verildi. Etkinlik programı hazırlayan, sunan ve yarışmalarda dereceye giren öğretmen ve öğrencilerle protokol üyelerinin toplu fotoğraf çektirmesi ile son buldu.

 

12 Mart İstiklal Marşının Kabulü12 Mart İstiklal Marşının Kabulü12 Mart İstiklal Marşının Kabulü12 Mart İstiklal Marşının Kabulü

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.