DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Müdürümüzden Velilere Mektup

İl Milli Eğitim Müdür Mahmut Oğuz’dan  Velilere Mektup
Müdürümüzden Velilere Mektup

Sayın Veli,

 

Denizli Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan  DEBİP (Denizli Başarı İzleme ve Geliştirme Projesi)’ i hayata geçirdik.

 

Bu projenin amacı, il genelinde ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin akademik başarılarını, mesleki yeterliliklerini arttırmak, olumlu  davranış geliştirmelerini izlemek ve bir üst öğrenimi kazanan  öğrenci sayısını arttırmaktır. İlimiz eğitim ve öğretim düzeyini nitelik ve nicelik yönünden arttırmanın hedeflendiği projenin uygulama alanı, il genelindeki ilk ve orta öğretim kurumlarıdır. 2008 Aralık ayında başlatılan proje, bu öğretim yılında da yenilenerek sürdürülmektedir. 

 

Bu projeyle il genel başarısını, YGS (Yüksek Öğretime Giriş Sınavı)-LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) ve Ortak Sınavlara yansıtmak istiyoruz. Bu proje kapsamında öğretmenlerimiz, belirlenen öğrenci gruplarından sorumlu olacak ve o öğrencilerin sınavlarındaki durumlarını ve her türlü gelişimlerini takip edecekler. Ortaya çıkabilecek olan sorunlarda başta okul idaresi olmak üzere, İl, İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri, Kaymakamlıklar ve İl idarecileri olarak bizler sorunlara daha etkin müdahale imkânı bulacağız.  

       

Değerli Velimiz, ‘Denizli Başarı İzleme ve Geliştirme Projesi’ kısaca özetledikten sonra, BAŞARI konusunda sizlerle paylaşmak istediğimiz bazı bilgileri iletmek istiyorum.

 

Okul başarısının tanımını yapmak zordur çünkü her öğrenci yetenekleri, ilgileri, kişilik yapısı ile ayrı bir dünyadır. Bu nedenle okul başarısını sadece notla ve karneyle ölçmek bizi yanıltabilir. Genel anlamda BAŞARI; öğrencinin kendisi ve çevresiyle uyumlu yaşayabilmesi, kendini tanıması, kendini gerçekleştirmek için belirlediği hedeflere ulaşmak için çaba göstermesidir.

 

Günümüz sınav sistemi içinde çocuklarımıza yönelik aile ve okuldan gelen beklenti ve baskı yüksektir.  Çocuğumuz hangi yaşta olursa olsun,  en iyi yaklaşım; mantıklı beklentilerimizi net ve tutarlı bir biçimde ona iletmek,  olumsuz davranışları kimi kez görmezden gelerek onu içtenlikle sevmeye devam etmek, yapacağı işler için cesaretlendirmek ve küçük-büyük başarılarını ve daha da önemlisi çabalarını fark ederek onu övmektir. Sizden, çocuklarımıza güvenmenizi, gelişimlerini takip etmenizi, verimli çalışabilecekleri ortamlar hazırlamanızı, öğretmenleri ile sürekli iletişim kurmanızı ve onları öğrenme konusunda teşvik etmenizi beklemekteyiz. 

 

Büyük Atatürk’ün dediği gibi;  “Milli eğitim işlerinde kesinlikle zafere ulaşmak lazımdır. Bir milletin gerçek kurtuluşu ancak bu suretle olur. Bu zaferin sağlanması için hepimizin tek vücut tek düşünce olarak esaslı bir program üzerinde çalışması lazımdır.” Bu nedenle; eğitimde başarıyı arttırmak siz değerli velilerin katkılarıyla olacaktır, unutulmamalıdır ki başarı bir hedef değil, bir yolculuktur. Sizlerin bu yolculuk içerisinde yer almadığı bir eğitim sistemi düşünülemez. Katkılarınızla yanımızda -yani çocuklarınızın yanında- ülkemizin aydınlık geleceğinde olduğunuzu bilmek bu projenin başarıya ulaşacağına olan inancımızı artırmaktadır. Bu yıl da öğrenci, öğretmen, veli ve okul yönetimi işbirliği ve karşılıklı güven ortamında yeni başarılara imza atacağımıza inanıyorum.

 

Tüm öğretmen, öğrenci ve velilerimize sağlıklı ve başarılı bir eğitim öğretim yılı geçirmelerini dilerim.

 

 

Saygılarımla.

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.