DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Demokrasi Kuşağı Projesi Sınıf Öğretmenleri Eğitimi Başladı

Demokrasi Kuşağı Projesi Sınıf Öğretmenleri Eğitimi Başladı
Demokrasi Kuşağı Projesi Sınıf Öğretmenleri Eğitimi Başladı

Millî Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından geliştirilen ve Avrupa Konseyi ile birlikte yürütülen "Demokratik Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi Projesi" çalışmaları kapsamında "Demokrasi Kuşağı (DVE/İHE) Projesi" sınıf öğretmenleri eğitimi başladı.

 

Denizli 80.Yıl Öğretmenevi’nde iki gün süre ile gerçekleştirilecek olan eğitim programının açılışına İl Millî Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz,  Osmangazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Aybey, Millî Eğitim Şube Müdürü Ramazan Yılmaz, eğitimciler ve eğitim alacak 3.sınıfları okutmakta olan sınıf öğretmenleri katıldı.

 

İl Millî Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz yaptığı konuşmasında “Avrupa Konseyi ile Talim Terbiye Kurulu Başkanlığımız tarafından yürütülen bir proje. Bu projede sınıf öğretmenlerinin seçilmesinin ayrı bir anlamı var. Öğretmen camiasında asla bir ayrıcalık söz konusu değildir ama sınıf öğretmenleri her zaman öğrencilerin üzerinde bir iz bırakır. Demokrasi eğitimi adı altında yapılacak bu çalışmalar son derece önemli. Çünkü iz bırakacak olan sizlersiniz. Demokrasi kültürünü yerleştirecek olan siz değerli meslektaşlarımızsınız. Sizlerin burada aldığınız güzel bilgileri sahada uzun süre en iyi şekilde uygulayacağından eminim. 15 bayan 15 erkek öğretmenimizden oluşan 30 kişilik bir grupsunuz. Tarihsel ve kültürel değerlerimizin üzerine demokrasi bilincini çok iyi yerleştirip oturtabilirsek işte o zaman gerçek başarıya da ulaşmış oluruz diye düşünmekteyim. Tüm katılımcılarımıza başarılar diliyorum. İki gün boyunca çok faydalı bir eğitim olmasını temenni ediyorum” dedi.

 

Türk eğitim sisteminde demokratik vatandaşlık ve insan hakları eğitiminin güçlendirilmesi, Demokrasi Kuşağı Projesi ile okul kültürünü daha demokratik yapan unsurların öne çıkarılması amacıyla Türkiye´deki 10 ilde 22 pilot okul seçilmiş ve çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Demokrasi kültürünün gelişmesi öğrencilerimiz üzerinde sevgi, saygı, işbirliği duyguları ve demokratik tutum geliştirilmesine katkıda bulunacaktır.

 

 

 AB EğitimiAB Eğitimi

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.