DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğretmen Eğitim Protokolü İmzalandı

Öğretmen Eğitim Protokolü İmzalandı
Öğretmen Eğitim Protokolü İmzalandı

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Eğitim Bilimleri Enstitü Müdürlüğü arasında “Öğretmen Eğitimi” programına ilişkin protokol imzalandı. 2017 yılında bitmesi planlanan protokol kapsamında 5.000’e yakın öğretmenin eğitimlerini tamamlaması amaçlanıyor.

 

Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen “Öğretmen Eğitimi Protokol İmza Törenine” Valimiz Şükrü Kocatepe, Pamukkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selahattin Özçelik, PAÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Rıza Erdem, Eğitim Bilimleri Enstitü Müdürü Prof. Dr. Ramazan Baştürk ve İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz katıldı.

 

Protokol imza törende konuşan Valimiz Şükrü Kocatepe, öğretmenlerin hizmetiçi eğitim almalarındaki yetersizliğin altını çizerek imzalanacak bu protokol ile öğretmenlerin de gelişen ve değişen eğitim yöntemlerine haiz olacaklarını ifade etti. Valimiz Şükrü Kocatepe “Bütün kurumlarda hizmet içi eğitim dediğimiz bir çalışma vardır. Valiliğimizde görevli vali yardımcılarımız, kaymakamlarımız ve birim müdürlerimiz de dahil olmak üzere her yıl tüm valilik personeline gelişen mevzuat ve değişen koşullar ışığında eğitim veriliyor. Maalesef geleceğimizi emanet ettiğimiz öğretmenlerimiz için bu eğitimleri yapmamız mümkün olmuyor. Belki, Milli Eğitim Müdürlükleri bünyesinde belirli konularda veya özel eğitim konularında bu çalışma yapılabiliyor. Ancak genel anlamda öğretmenlerimizin hem değişen şartlara hem de bilimin yeniliklerine göre mesleki eğitimleri gerçekleştiremiyor. Pamukkale Üniversitemizin bu katkısı ise öğretmenlerimizin bu eksiğini giderme yolunda bize çok önemli bir sonuç getirecektir. Bu program çerçevesinde öğretmenlerimizin mesleki bilgilerinin güncellenmesi ve bilimdeki yeni gelişmeler kendilerine aktarılacaktır. Pamukkale Üniversitemiz Teknokent ile Denizli’de üniversite-sanayi işbirliğine kapılarını açan, yani öğrencilerine teorik bilgilerin yanında sanayide staj yapma imkanı sağlayarak pratikte de hayata hazırlayan, sosyal, ekonomik ve kültürel konularda en başarılı, halkla bütünleşmiş üniversite olma özelliğini herkes biliyor. Bugün atılan bu adımla, imzalanan protokol ile Milli Eğitim´e de kapılarını açacaklar.” dedi.

 

Konuyla ilgili olarak eğitim sistemimizdeki eksikliklerle ilgili kendisinden örnek veren Valimiz Şükrü Kocatepe; “Ben 1966 yılında liseye başladım. O yıllarda cebir diye bir kitap vardı, yani biz cebir okuyorduk. Şu anki eğitim sistemizmide olan matematik dersinden farklı olarak cebir, geometri, uzay geometrisi gibi dersler vardı. Mehmet Aslantürk’ün yazdığı üzeri x ile dolu bir cebir kitabı vardı. Bu derse giren öğretmenimiz bol miktarda ödev verirdi. Şu sayfadan bu sayfaya kadar soruları cevaplayın, evde bu ödevleri bitirin gelin derdi. Ertesi gün ödev kontrolü yapardı. Sınıfta tahtaya kaldırır, sözlü yaptığında kitaptan soru sorardı. Kitaptaki soruları cevaplarken bocalardık. Ben 1969 yılı Uşak Lisesi birincisiydim. O zamanlar Uşak Kültür Derneği’nce gerçekleştirilen program çerçevesinde; İstanbul’da görev yapan yani Uşaklı öğretim görevlilerinden doçent ve asistan kariyerinde olan ve fedakârlıkta bulunabilecek gönüllüler davet edildi ve kurslar açıldı. Bende o kursa gittim. Kurstaki öğretmenimiz eğitim sistemimizde yer alan ve derslerimizi işlediğimiz kitaplardaki hatalı soruları ve bilgileri düzeltmemizi istedi. Demem o ki; okullarda verilen derslere ait kitaplardaki hataları o zaman İstanbul’dan gelen ve kurs veren hocalarımız düzeltirdi. Bu anlamda bugün imzaladığımız bu protokol benim için çok anlamlı ve beni çok etkiledi. Çünkü üniversiteler bilim yuvası, bilimi teşvik eden, bilimi keşfeden, bulunduğu ortama göre ülkesine, dünyaya ve insanlara yeni çığır açan kurumlardır. Dolayısıyla onlar her şeyin en iyisini bilirler, bizim inancımız budur ve gerçek olan da budur. Dolayısıyla bugün Milli Eğitimimizin ve öğretmen camiamızın mesleki bilgilerini güncellemesi konusunda çığır açacak olan bu projeye şahit olmakla şahsım adına ben gurur duyuyorum. Sayın Rektörümüze, Sayın Hocalarımıza, Sayın Enstitü Müdürümüze ve Sayın Milli Eğitim Müdürümüze, bütün emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum, Bu projenin hayırlı, uğurlu ve başarılı olmasını temenni ediyorum” dedi.

 

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Pamukkale Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitü Müdürlüğü arasında imzalanan “Öğretmen Eğitim Merkezi” protokolü kapsamında, yaşam boyu öğrenme, eğitimdeki gelişmeler, yeni uygulamalar ve bilimsel çalışmaların alandaki uzman bilim insanları tarafından Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullardaki öğretmenlerin yapılacak seminerlere katılımının sağlanması için Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Pamukkale Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü tarafından imzalanan iş birliği protokolü, öğretmenlerin eğitimdeki yenilikleri ve gelişmeleri yakından takip etmeleri, alanlarında bilgi, beceri ve iletişim seviyelerini artırmayı amaçlamakta.

 

Proje kapsamında öğretmenlere 17 alanda seminer verilecek ve seminerler 2017 yılı Aralık ayında sona erecek. Seminerlerin düzenlenmesi, salonun ayarlanması afiş, broşür gibi basın dağıtım işleri Pamukkale Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğünce sağlanacak, seminerlerin öğretmenlere duyurusunun yapılması, katılımın sağlanması ve eğitimin verilmesi İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce gerçekleştirilecek.

 

İmzalanan protokol sayesinde 5 bin´e yakın öğretmenin eğitim alması sağlanacak.

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.