DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Rehber Öğretmenlerimizin Hazırladıkları ‘Psikoeğitim Kitap Seti’ Tanıtıldı

Rehber Öğretmenlerimizin Hazırladıkları ‘Psikoeğitim Kitap Seti’ Tanıtıldı
Rehber Öğretmenlerimizin Hazırladıkları ‘Psikoeğitim Kitap Seti’ Tanıtıldı

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde görev yapan rehberlik öğretmenleri tarafından uzun ve yorucu bir program sonunda hazırlanan “Psikioeğitim Kitap Serisi”  Denizli Valiliği’nde düzenlenen törenle tanıtıldı. Denizli Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün destekleri ile hazırlanan ve basılan ‘Psikoeğitim Kitap Serisi’ şiddetin önlenmesi, yılmazlık eğitimi ve bağımlılıkla mücadele başlıklı üç ana konu üzerinde okullardaki rehber öğretmenlere ışık tutacak.

 

Valilik Toplantı Salonu’nda düzenlenen kitap tanıtım törenine Valimiz Şükrü Kocatepe, Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü, Pamukkale Kaymakamı Veysel Beyru, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz ve Psikoeğitim Kitap Serisi’ni hazırlayan öğretmenler ve basın mensupları yer aldı.

 

Toplantıda ilk olarak Psikoeğitim Kitap Serisi’nin hazırlanma süreci ve içeriği hakkında basın mensuplarına açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, eğitimin sadece derslerin öğrenilmesi ya da akademik anlamda gösterilen başarılar ile gerçekleşmediğini, aynı zamanda öğrencilerin psikolojik, sosyal ve duygusal anlamda da sağlıklı gelişimlerinin gerçekleşmesi ile gerçek başarının elde edilmiş olacağını belirtti. Mahmut Oğuz; “Önleyici ve koruyucu hizmetler altında İlimizde belirlenen risk faktörleri kapsamında 2014-2015 eğitim öğretim yılında şiddetin önlenmesi, yılmazlık eğitimi ve bağımlılıkla mücadele konularında hazırlanan programımız, hedef kitlesi ortaokul ve lise öğrencileri olmak üzere öğretmen ve velilerinde sürece aktif ve etkin katılımları sağlanacak şekilde planlandı. Yol gösterici olması ve birlikteliğin sağlanması amacıyla ‘Psikoeğitim Kitap Serisi’ adı altında ve üç ana başlık üzerinde hazırlanan kitaplar cd, broşür ve afiş olarak da desteklendi. Bu kitap seti sayesinde öğretmenlerimiz öğrencilerin yaşadıkları sorunlara daha hakim olacaklar.” dedi.

 

Valimiz Şükrü Kocatepe ise, geçen hafta Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Eğitim Bilimleri Enstitü Müdürlüğü arasında imzalanan ve 5 bine yakın öğretmenin eğitim almasının planlandığı “Öğretmen Eğitimi” protokolüne değinerek, eğitimcilerin bilim alanındaki yenilikler ile öğrencilerin karşılaştıkları sosyal ve psikolojik sorunlar karşısında bilgilerinin güncel tutmalarının çok önemli olduğunun altını çizdi. Valimiz Şükrü Kocatepe; “Geçen hafta Pamukkale Üniversitemiz ile bir protokol imzalamıştık. Öğretmenlerimizin meslek içi eğitimi ile bilgilerini ileri düzeyde geliştirmek ve genişletmek amacıyla eğitim fakültesiyle müşterek bir eğitim programı uygulamaya başladık.  İlk program olarak da matematik seçildi. Matematik, Pedagoji ve Türkçe gibi  17 alanda mesleki bilgilerinin geliştirilmesi amacıyla tüm öğretmenlerimiz bu programa katılacak. Bugün de tanıtımını yaptığımız bu kitaplar rehber kitap olarak öğretmenlerimize ışık tutacak. Onların mesleklerini daha iyi icra edebilmeleri, daha bilinçli ve daha başarılı olmalarını sağlamak amacıyla hazırlanan kitaplar tamamen meslek mensubu öğretmenler tarafından hazırlandı. Daha doğrusu bu işin içinden gelen, bu işi en iyi bilen insanlar tarafından hazırlandı.” dedi.

 

Hazırlanan kitap setinin öğrencilerin yaşadıkları arkadaş, aile ve psikolojik sorunlar ile madde bağımlılığı tuzağına düşürülen öğrencilere öğretmen ve idareciler tarafından sergilenecek yaklaşımlarda rehberlik edeceğini belirten Valimiz Şükrü Kocatepe, bu çalışmanın Denizli’de görev yapan öğretmenler tarafından gerçekleştirilmiş olmasının ise Denizli adına gurur kaynağı olduğunu ifade etti. Valimiz Şükrü Kocatepe sözlerini şöyle sürdürdü. “Bu sadece Denizli Milli Eğitim camiasına değil tüm ülkemize rehber olacak, ışık tutacak bir eser. Tüm öğretmenlerimizin de bundan sonraki mesleki başarılarına katkıda bulunacaktır. Dolayısıyla ben Denizli’nin önderliğine böyle bir önderlik daha kattıkları için kitapları hazırlayan öğretmenlerimize ve Milli Eğitim Müdürümüze teşekkür ediyorum. Eğitim her şeyin temeli ve geleceğimiz öğretmenlerimizin ellerinde şekilleniyor. Dolayısıyla geleceğimizi çağdaş uygarlık seviyesinde görmek istiyor ve hepimiz bu amaçla çalışıyoruz. Eğitimin en iyi olması; sanayide, bilimde, kültürde ve aklımıza gelen her konuda en iyi olmamızı sağlayacaktır.” dedi.

 

 

Tanıtımın ardından Psikoeğitim Kitap Seti’nin hazırlanmasında görev alan 18 öğretmen Pamukkale Kaymakamı Veysel Beyru tarafından ‘Başarı Belgesi’ ile ödüllendirilirken, öğretmenler başarı belgelerini Valimiz Şükrü Kocatepe, Pamukkale Kaymakamı Veysel Beyru ve Merkezfendi Kaymakamı Şükrü Görücü’nün ellerinden aldı.

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.