DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜBİTAK’ta Dereceye Giren Öğrencilere Ödül

TÜBİTAK’ta Dereceye Giren Öğrencilere Ödül
TÜBİTAK’ta Dereceye Giren Öğrencilere Ödül

Ortaöğretime devam etmekte olan öğrencileri, temel ve sosyal bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK tarafından 10 branşta düzenlenen ‘Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri’ yarışmasına İlimizden katılan ve dereceye girerek birinci olan öğrenciler Valimiz Şükrü Kocatepe tarafından ödüllendirildi. Yarışmada birinci olan öğrenciler ayrıca, mayıs ayında Ankara’da yapılacak olan Türkiye Sergisi’ne davet edildi.

 

Valilik Toplantı Salonunda düzenlenen ödül törenine Valimiz Şükrü Kocatepe, Vali Yardımcısı Ali Şanlıer, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, dereceye giren öğrenciler, danışman öğretmenler ve okul müdürleri katıldı.

 

Törende konuşan Valimiz Şükrü Kocatepe, yarışmada birinci olan öğrencileri tebrik ederek, “Ülkemiz kendi teknolojisini üretme çabasında olan, gelişmekte olan bir ülke. Gelişmiş ülke olabilmek için mutlaka teknoloji üretmemiz gerekiyor. Bunun için de araştırma yapmamız, çalışmamız ve Ar-Ge dediğimiz çalışmalara çok ağırlık vermemiz, çok ter dökmemiz gerekiyor. Sizleri, öğrenim çağında bu konuya eğildiğiniz için ben tebrik ediyorum. İnşallah ileride kendi branşlarınızda meslek hayatına başladığınızda, hizmet verdiğiniz alanınızda da bu çalışmalarınıza, araştırmalarınıza devam edersiniz.” dedi.

 

Türkiye’nin mucitlere ihtiyacı olduğunu vurgulayan Valimiz Şükrü Kocatepe konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Ülkemizin teknolojiye kavuşması, kendi teknolojisini üretmesi konusunda bizim mucitlere ihtiyacımız var. Sizler de ihtiyacımız olan mucitlerimizden olursunuz inşallah. TÜBİTAK’ta bu konuda lokomotif kuruluşumuz. Bildiğiniz gibi ülkemizin Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu olarak araştırma geliştirme projelerine yön veren, onlara kaynak temin eden, imkân sağlayan bir kuruluşumuz. TÜBİTAK’ın yaptığı yarışmalarda sizler derece aldınız, ödül aldınız ve birinci oldunuz. Bu bizim geleceğe ve size olan güvenimizi bir kez daha tazeledi. Büyük Önder Atatürk bu ülkeyi siz gençlere emanet etmiş, zaten gençler olarak ülkenin sahibi gelecekte sizlersiniz. Sizin öğrenim çağınıza özellikle Ar-Ge projeleri ile başlamanız, bizim geleceğe umutla bakmamıza neden oluyor. Teşekkür ediyorum. Tabi sizleri yetiştiren öğretmenlerimize de ayrıca şükranlarımızı sunuyoruz. İnşallah öğretmenlerimiz arasından da öğrencilerimize böyle yön veren, onları araştırmaya yönlendiren, çalışmaya yönlendiren, projelere yönlendiren arkadaşlarımız çoğalır. Böylece ülkemiz hedeflediğimiz seviyeye en kısa zamanda erişir. Tekrar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”dedi.

 

Valimiz Şükrü Kocatepe konuşmasının ardından yarışmada birinci olan öğrencilere başarı belgesi vererek altın ve çeşitli hediyelerle ödüllendirdi. Valimiz Şükrü Kocatepe ayrıca danışman öğretmen ve okul müdürlerine de başarı belgesi verdi.

 

 

2015 proje yarışması için İlimizden başvuran ortaöğretim kurumlarına ait projelerden 22.si Konya’da gerçekleştirilen bölge sergisine davet edilmiş, 30 Mart-02 Nisan 2015 tarihinde gerçekleşen sergide 9 proje dereceye girdi. Bilgisayar, Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik, Coğrafya, Psikoloji, Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı ve Tarih dallarında düzenlenen yarışmada Denizli Anadolu Lisesi’nden Yağmur Tarım ve Şule Acar isimli öğrenciler ‘Monosodyum Glutamatın Canlılar Üzerindeki Etkilerinin Araştırılması’ Projesi ile, AYDEM Fen lisesinden Tarık Hakan Yaldır ve Muhammet Salih Bağ isimli öğrenciler ‘Robotlu Kaynak Otomasyonunda Öğretme ve Pozisyonlama İşlemlerinin Görüntü İşleme İle Kolaylaştırılması’ projesi ile ve son olarak Nevzat Karalp Anadolu Lisesi öğrencisi Merve Yıldırım da ‘Hava Kaması Yardımıyla Katı Maddelerin Termal Genleşme Katsayılarının Bulunması’ projesi ile birinciliği elde etti.

 

TUBİTAK Dereceye Girenlere ÖdülTUBİTAK Dereceye Girenlere ÖdülTUBİTAK Dereceye Girenlere Ödül

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.