DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Denizli Mesleki Eğitiminde Hedef 2023” Projesi Kapanış Toplantısı Yapıldı

“Denizli Mesleki Eğitiminde Hedef 2023” Projesi Kapanış Toplantısı Yapıldı
“Denizli Mesleki Eğitiminde Hedef 2023” Projesi Kapanış Toplantısı Yapıldı

Denizli İl Millî Eğitim Müdürlüğü, Denizli Sanayi Odası ve İŞKUR  ortaklığı ile gerçekleştirilen, Güney Ege Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Denizli Mesleki Eğitiminde Hedef 2023” projesi kapanış toplantısı gerçekleştirildi.

 

Dedeman Park Otelde yapılan kapanış toplantısına Vali Yardımcıları Ali Şanlıer ve Erol Türkmen, İl Millî Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Pamukkale Kaymakamı Veysel Beyru, Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü, İşkur İl Müdürü Feridun Giresun, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ali Rıza Erdem, GEKA Birim Başkanları, Hayırsever İşadamları Osman Aydınlı, Ahmet Çalışkan ve Mustafa Özpek, ilçe kaymakamları, ilçe millî eğitim müdürleri, Pamukkale ve Merkezefendi ilçelerinde görevli mesleki eğitim okulları müdürleri ve davetliler katıldı.

 

Denizli İl Millî Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz yaptığı açılış konuşmasında “Bugün çok önemli bir mesele için bir araya geldik. Mesleki anlamda ilimizin geleceğini garanti altına alabilmek için çalışmaktayız. Mesleki eğitim;  memleket meselesi, bireysel anlamda insanın hayat meselesi, iş sektörünün bütün çevrelerinin fabrikaların her şeyi. Gönül isterdi ki bu toplantıyı sivil toplum kuruluşlarımızın yapması ve bu salonun katılımcılarla dolup taşmasıydı. Günlük hayatımızda ve sanayi alanında sürekli şununla karşılaşıyoruz.  “Ara eleman ihtiyacımız var” Meslek liselerimizin sayısını artırıp oradan yüzlerce öğrenci mezun etmekten yöne değiliz. Biz mezun ettiğimiz öğrencilerimizi ara eleman değil “Aranan Nitelikli Eleman” olarak yetiştirmek istiyoruz. Meslek lisesi öğrencileri; ülkemizin ve çocuklarımızın geleceği için bilgili, donanımlı ve mesleki anlamda kendisini iyi yetiştirmiş vizyon sahibi bireyler olmalıdır. Eğer bunları gerçekleştiremediğimiz ve sivil toplum kuruluşları ile sanayi bölgelerimizle işbirliği sağlayamadığımız takdirde sadece meslek lisesi mezunu işsiz ve niteliksiz gençler yetiştirmiş oluruz.

 

Öğrencilerimize teorikte ve pratikte  kaliteli eğitim verebilirsek ve iş sahasında bilgili donanımlı, atölyelerde alanındaki makinelerde her şeyden anlayan bireyler olurlarsa ülkemizin geleceğine büyük yatırım yapmış olacağımıza inanıyorum.

 

Bizim derdimiz mevki makamlar olmamalıdır. Bizim derdimiz bu güzel ülkemize Denizli’mize hizmet etmek olmalıdır. Biz bunları gerçekleştiremez isek okullarından mezun olduklarında yavrularımızdan geleceği olmayan nesiller oluşur.

 

İlimizde 70 adet mesleki eğitim veren kurumumuz var. Her birinde kaliteli ve nitelikli eğitim vermek için gecemizi gündüzümüze katıyoruz. Çalışmalarımızda bize desteklerini esirgemeyen valiliğimize, üniversitemize, sivil toplum kuruluşlarımıza ve hayırseverlerimize çok teşekkür ediyorum. Göreve ilk başladığım dönemde okul öncesi eğitim kurumlarımızın sayısı bir elin parmakları kadardı. Şu anda devletimizin yatırımları ve hayırseverlerimizin büyük katkıları ile ilimizde 68 tane okul öncesi eğitim kurumu var. Okul öncesinde Türkiye genelinde ilk üçün içerisindeyiz. Ege bölgesinde birinci sıradayız.  Mesleki eğitim alanında da aynı başarıyı elde etmek istiyorum. Buradan okul müdürü arkadaşlarıma sahadaki iş kolları ile iyi diyalog kurmalarıdır” dedi.

 

Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ali Rıza Erdem konuşmasında “Mesleki eğitimi iki yönüyle vurgulamak lazım. Bunlar meslek liseleri ve yüksek öğretimdir. Biz mesleki eğitimin yükseköğretim kısmını en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyoruz. yükseköğretimde nitelikli insan gücünü daha da artırabilmek için her arayış içerisindeyiz. Millî eğitim müdürlüğü ile de çalışmalarımızı işbirliği içerisinde yürütmekteyiz” dedi.

 

Vali Yardımcısı Erol Türkmen konuşmasında “Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönem yazarlarından olan Mehmet Rauf Bey Eylül Adlı romanının son sözlerinde iktisat iktisattır demiş. O dönemlerde de iktisatın önemi çok yüksekti. Günümüzde de aynı derecede önem arz ediyor. İktisatın temelinde istihdam olduğunu düşünecek olursak bu toplantının önemi bir kat daha da artmış oluyor” dedi.

 

Protokol konuşmalarının ardından Denizli İl Millî Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Ramazan Yılmaz, “Denizli Mesleki Eğitiminde Hedef 2023” projesini hakkında katılımcılara sunu eşliğinde  bilgilendirme yaptı. 

 

Proje kapsamında Denizli’de faaliyet gösteren ve ileri gelen 200 firma temsilcisi, 100 meslek örgüt temsilcisi, 300 ortaokul 4. Sınıf  ve mesleki teknik lisede okuyan öğrenci grubu, 300 aile ve 100 mesleki ve teknik ile rehber öğretmeniyle yüz yüze  görüşme yapılarak uygulanan anketin analiz sunumu PRP Araştırma ve Danışmanlık Şirketi yetkilisi Baykal Özcan tarafından yapıldı.

 

Yapılan bilgilendirmelerin ardından “Denizli Mesleki Eğitiminde Hedef 2023” projesi kapanış toplantısına katılan Hayırsever İşadamları Osman Aydınlı, Ahmet Çalışkan ve Mustafa Özpek söz alarak; bu toplantıda mesleki eğitimde ve kaliteli meslek elemanlarının yetişmesindeki sorunların son derece mükemmel bir şekilde analizinin yapıldığını, bundan sonraki en önemli adımın kurumlar arası işbirliği ve koordinasyonun kurularak tespit edilen konuların çözümlenmesi olduğunu vurguladılar.

 

 DenizliDenizliDenizliMesleki Eğitimde Hedef 2023Mesleki Eğitimde Hedef 2023Mesleki Eğitimde Hedef 2023

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.