DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Merkezefendi Nalân Kaynak Anadolu Lisesinden Büyük Başarı…

Merkezefendi Nalân Kaynak Anadolu Lisesinden Büyük Başarı…

Merkezefendi Nalân Kaynak Anadolu Lisesi öğretmenleri Havva Han Şimşek (Fizik), Tahsin Demirciler (Fizik) ve Başak Turhan (Matematik) tarafından ‘TÜBİTAK 4005 - Bilim ve Toplum Yenilikçi Eğitim Uygulamaları Projeleri’ kapsamında hazırlanan “Yıldızlardan Yıldızsılara” projesi, TÜBİTAK tarafından kabul edilmiş ve desteklenmesine karar verilmiştir.

Büyük çoğunluğu üniversitelerden olmak üzere, başvurusu yapılan yaklaşık 500 projenin sadece 11’ i TÜBİTAK tarafından kabul edildi. Bu 11 proje içersine girmeyi başaran, Türkiye genelindeki tek Ortaöğretim Kurumu ise Merkezefendi Nalân Kaynak Anadolu Lisesi oldu.

Sayın Valimiz Şükrü Kocatepe, bu önemli başarısı için Proje Ekibini (Nalân Kaynak Anadolu Lisesi öğretmenleri Havva Han Şimşek, Tahsin Demirciler ve Başak Turhan) ‘Başarı Belgesi’ ile ödüllendirdi.      

Proje kapsamında; 21-27 Temmuz 2015 tarihleri arasında Türkiye genelinden yapılacak başvurular sonucu seçilecek 30 Fizik öğretmeni ile 10 Matematik öğretmenine, Astronomi alanında teorik ve uygulamalı eğitim verilecek. Bu amaçla Prof.Dr. Dursun Koçer (İst. Kültür Ünv. ), Prof. Dr. Zeki Aslan (İst. Kültür Ünv. ), Prof. Dr. Ethem Derman (Ankara Ünv.), Prof. Dr. Zeynel Tunca (Ege Ünv.) , Prof. Dr. Serdar Evren (Ege Ünv.), Aslı Nacar (Eğitim Danışmanı), Uğur İkizler (Astrofotoğrafçı), Mert Koçer ( Fizik Öğretmeni) ve Ümit Fuat Özyar (Fizik Öğretmeni), 21-27 Temmuz 2015 tarihleri arasında Denizli ‘ de olacaklar.  Eğitimlerde ağırlıklı olarak ‘Gökyüzünü Tanıma, Gök Cisimlerini Tanıyarak Hareketlerini Kavrama, Teleskop Yapabilme/Kullanabilme, Gökyüzü Fotoğrafçılığı, Güneş Saati, Planetaryum ’ çalışmalarına yer verilecek. ‘Antik Dönemde Astronomi Çalışmaları Uygulaması, Karanlık Gökyüzü Farkındalığı ve Teleskopla Ay-Satürn Yakınlaşması Gözlemi’ etkinlikleri ise Hierapolis Antik Tiyatro’ da gerçekleştirilecek.    

Projenin hedefi: ‘Astronominin Uygulama Alanı (laboratuvarı) Tüm Evrendir.’ gerçeğinden hareketle; etkinlikleri, katılımcılarla beraber gerçekleştirmek, doğrudan gökyüzüne bakarak gökcisimlerini inceleyip ayrıntıları fark edebilmeyi öğreterek, Astronomi eğitiminde yeni bir yaklaşım sunmak’ tır.

Projeye katılımcı olarak katılmak isteyen Türkiye geneli tüm Fizik ve Matematik öğretmenleri için duyurular, Merkezefendi Nalân Kaynak Anadolu Lisesi resmi web sitesinde açılacak ‘Proje Sitesi’ nde yayımlanacaktır.

Not: Nalân Kaynak Anadolu Lisesi Fizik Öğretmeni Tahsin Demirciler’in, ‘ TÜBİTAK 4004 - Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Projeleri’ kapsamında, Pamukkale Üniversitesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Gürkan Semiz ve Yrd. Doç. Dr. G. Kıvanç Akyıldız ile birlikte hazırladığı ve ortaöğretim öğrencilerine Beyağaç Topuklu Yaylası’ nda uygulamalı olarak verilecek, ‘Astronomi, Biyoloji, Doğa Eğitimleri’ ni içeren ‘Topuklu Yaylası Denizli Doğa ve Bilim Kampı 4’ projesi de TÜBİTAK tarafından kabul edilerek desteklenmesine karar verilmiştir.

Proje Ekibini kutlar, başarılı çalışmalarının devamını dileriz...                                                                                                         

                                                                                                                            Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.