DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Beslenme Dostu Okullar Sertifikalarını Aldı

Beslenme Dostu Okullar Sertifikalarını Aldı
Beslenme Dostu Okullar Sertifikalarını Aldı

Denizli İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve Denizli Halk Sağlığı Müdürlüğünün işbirliği ile  yürütülen, Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programının Okullarda Obezite ile Mücadelede Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Düzenli Fiziksel Aktivite Alışkanlığının kazandırılması hedefi ile hayata geçirilen “Beslenme Dostu Okul Projesi” kapsamında sertifika almaya hak kazanan okullara sertifikaları verildi.

 

Denizli İl Millî Eğitim Müdürlüğünde gerçekleştirilen sertifika programına İl Millî Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Halk Sağlığı Müdürü Veli Kılınçarslan, Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Hüseyin Başgün, Şube Müdürü Azmi Koçoğlu, Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Abdülaziz Ünal, Şube Müdürü Uzm. Dr. Mine Solakoğlu Uçar, sertifika alan okul müdürleri ile halk sağlığında müdürlüğünde görevli diyetisyenler katıldı.

 

İl Millî Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz tören öncesi yaptığı konuşmasında “Halk Sağlığı Müdürlüğü ile birlikte yürüttüğümüz “Beslenme Dostu Okul” projesi hızla devam ediyor. Bundan sonraki süreçte bu projeye biraz daha ağırlık vereceğiz. Bugün proje kapsamında 3 okulumuz sertifika almaya hak kazandı. Kendilerini tebrik ediyorum. Halk Sağlığı müdürümüze ve ekibine de içtenlikle teşekkür ediyorum. Beslenme Dostu Okullarla yavrularımızın hijyenik ortamda sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri için gayret gösteriyoruz. Bu sertifikaya sahip okul sayımızın üç veya beş ile sınırlı kalmasını istemiyoruz ve sayının daha da artması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu projeye “Beyaz Bayrak” alan okullarımız katılabiliyor. Beyaz Bayrak; okulun hijyenik, temiz, tertipli, düzenli ve başarılı bir okul olduğunu gösteren bir belgedir” dedi.

 

Halk Sağlığı Müdürü Dr. Veli Kılınçarslan konuşmasında “modern dünyanın kaliteye ne kadar önem verdiği ortada. Modern dünya içinde bizimde yerimiz olması gerektiği inancı içinde bu projeyi başlattık. Kurumum adına sayın millî eğitim müdürümüze ve okullarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

 

Konuşmaların ardından “Beslenme Dostu Okul Sertifikası” almaya hak kazanan Merkezefendi   Çamlık Özel Eğitim Ortaokulu/Çamlık Özel Eğitim Merkezi, Merkezefendi Eğitim Kurumları Yaptırma ve Yaşatma Derneği Denizli Görme Engelliler İlk/Ortaokulu ve Babadağ Merkez Anaokulu müdürlerine sertifikaları İl Millî Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz ve diğer protokol üyelerince verildi.

 

“Beslenme Dostu Okul” projesi ile okullarda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında duyarlılığın artırılması ve bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi ile okul sağlığının daha iyi düzeylere çıkarılması hedeflenmektedir. Beslenme Dostu Okul Programına Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel ve kamu okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liseleri kapsamakta olup, Beyaz Bayrak Sertifikası bulunan okullar başvuruda bulunabilmektedir.

 

Beslenme Dostu Okul Sertifikası (3) yıl süre ile geçerlidir. Okullarda her öğretim yılında en az bir kez denetim yapılmakta olup, şartları tutmayan okullara gerekirse uygun süre verilerek süre sonunda yeniden denetlenmekte, uygun olmayanların sertifikaları  iptal edilmektedir.

 

İlimizde ilk Beslenme Dostu Okul Sertifikasını 2013 yılında Denizli İsmail Tosunoğlu İş Eğitim Merkezi Müdürlüğü almaya hak kazandı. Son sertifika alan okullarla birlikte sertifika sahibi okul sayısı 4’e yükseldi.

 

                                                                       

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.