DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

FATİH Projesi Kapsamında Denizli´de Öğrencilere Tablet Dağıtımı Devam Ediyor

FATİH Projesi Kapsamında Denizli´de Öğrencilere Tablet Dağıtımı Devam Ediyor
FATİH Projesi Kapsamında Denizli´de Öğrencilere Tablet Dağıtımı Devam Ediyor

Eğitimde FATİH Projesi çerçevesinde öğrencilere verilen tablet bilgisayar dağıtımı hızla devam ediyor. Bugün İlimizde 7.478 öğrenci daha Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gönderilen tablet bilgisayarlarla buluşturuldu. Türkiye’de 81 İl’de eş zamanlı olarak gerçekleştirilen tabletler İlimizde Valimiz Şükrü Kocatepe’nin de katıldığı törenle öğrencilere dağıtıldı.

 

Mustafa Kaynak Anadolu Lisesinde düzenlenen törene Denizli Valisi Şükrü Kocatepe, Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz ve diğer protokol üyeleri katıldı.

 

Okul girişinde Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz ve diğer ilgililer tarafından karşılanan Denizli Valisi Şükrü Kocatepe konferans salonunda gerçekleştirilen tablet dağıtımından önce öğrencilere hitap ederek önemli tavsiyelerde bulundu. Dünyanın eskisinden çok daha hızlı teknoloji ve bilgi yarışında olduğunu ifade eden Denizli Valisi Şükrü Kocatepe öğrencilerle sohbetinde şunları söyledi; “Bugün burada sizlerle güzel bir vesileyle buluştuk. Öncelikle siz gençlerimizin gözlerinizdeki ışığı görünce kendimi, ülkemi ve geleceğimizi güvende hissettim, mutlu oldum. Biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde annemi kaybettim. Sizleri görünce bu üzüntüm ve kederim bir nebze olsa hafifledi. Hepinize sağlık ve uzun ömürler diliyorum. Sevgili öğrenciler geçmişte de günümüzde de dünya bir yarış içerisinde ama bu yarışın temposu giderek yükseliyor. Geçmişteki teknolojik gelişim bu kadar hızlı olmadığı için bu yarış bu derece hissedilmiyordu ama bugün öyle bir hızlı yarış var ki artık buna ayak uydurmak için bizim 24 saat değil, günün saatini de uzatarak çalışmamız gerekiyor. Bu nedenle teknolojiyi hem en verimli şekilde kullanmak hem de zamanı en iyi şekilde değerlendirip geleceğe hazırlanmak zorundayız. Sizler seçkin öğrencilerimizsiniz, geleceğimizsiniz. O bakımdan bu okullarımızdaki eğitim ve öğretimin ülkemiz geleceğinde de çok önemli katkıları olacağına inanıyor, biliyor ve eminim ancak çalışırken çok dikkatli ve duyarlı olmak zorunda olduğunuzun da altını çizmek istiyorum.”

 

Öğrencilere bilgi öğrenme sürecinde olduklarını unutmamalarını ve bu zamanı en iyi şekilde değerlendirmeleri tavsiyesinde bulunan Denizli Valisi Şükrü Kocatepe eğitim sürecinde bilgisayar ve tabletlerden eğitim ve bilgi edinme şeklinde istifade edilmesi gerektiğinin altını çizerek; “Şimdi sizlere Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından gönderilen tabletleri dağıtacağız. Artık birçoğumuzun evinde bilgisayar da var. Maalesef evimizdeki bu bilgisayarlar daha çok oyun oynamak ve internette sörf yapmak suretiyle kullanılıyor. Unutmayın ki bu teknolojik cihazın adı bilgisayar. Yani oyunsayar, internetsayar, chatsayar veya mesajsayar gibi isimleri yok. Dolayısıyla bu teknolojiyi amacına uygun kullanmak zorundayız. Eğer amacına uygun olarak kullanırsak Atatürk’ün bize işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine daha çabuk ulaşırız. Çevremizdeki ülkelere baktığımızda bölgemizin en modern en gelişmiş ve en demokratik ülkesi biz değil miyiz? Çevremizdeki İran, Irak, Suriye, Doğu Asya ülkeleri, Ortadoğu ülkeleri hatta bize çokta uzak olmayan Mısır ve Afrika’yı göz önüne aldığımızda en gelişmiş ve demokratik ülke biziz. Sosyal demokrasi ve teknolojik anlamda bu ülkelerden ilerdeyiz. Bu bizim insan gücümüz sayesinde olan bir şey. Ama bu insan gücünün beyin gücünü çok iyi kullanabilirsek bizler Avrupa, Amerika ve gelişmiş diğer ülkelerin de önüne geçebilecek yüksek kapasiteli insan gücüne sahip olmuş oluruz. Bu hedefe ancak bilim ve teknolojiyi en verimli ve doğru şeklide kullanarak erişebiliriz. Lütfen bilgisayarlarınızı oyun oynamak için kullanmayın. Zaman harcamak için kullanmayın. Ömrünüzde geçen bir saniyeyi geri getirmeniz mümkün değil. Öğrenme çağında her saniyeyi bilgi edinmek için kullanmanız gerekir. Eğer zamanı boşa harcarsanız hem sizin açınızdan hem de ülke açısından bu bir kayıp olacaktır ve zamanı geri getirmek mümkün olmayacaktır. Siz bu ülkeyi omzunuzda taşıyan gençlerimizsiniz. Dikkat ettiyseniz taşıyacak değil, taşıyan gençlersiniz dedim. Her gün sınavlara giriyorsunuz. İşe girerken de sınavlara katılıyorsunuz. Bunlar sizin sırtınızdaki yükü ve bu yükün her geçen sırtınızda ağırlaştığını gösteriyor. Yani zaten bu yükü taşımaya başlamışsınız bile.” dedi.

 

Öğrencilerden derslerine çok çalışmalarını ve bol bol kitap okumalarını isteyen Denizli Valisi Şükrü Kocatepe, yaz tatilinin yaklaştığını hatırlatarak, tatilde hem dinlenmelerini hem de kitap okuyarak zaman geçirmelerini söyledi. Denizli Valisi Şükrü Kocatepe konuşmasını şöyle sürdürdü, “Sizlere bir tavsiyemde eğitim sürecinizi sadece son teknoloji ürünü olan bilgisayarlarla değil, bunun yanında mutlaka ama mutlaka kitap okuyarak destekleyin. Bilgilerinizi kitap okuyarak edinin. Elbette bilgisayardan bazı şeyler özet olarak daha kısa sürelerde öğrenilebiliyor ama sizler lütfen kitap okuyun. Kitap okumayı ihmal etmeyin. Önünüzde uzun bir yaz tatili dönemi var. Bu tatil dönemini kitap okuyarak değerlendirin. Kitapla edinilen bilgi ve tecrübe hiçbir şeyle elde edilemez. Çünkü her kitap bir yaşam öyküsüdür veya uzun dönemde insanların yaşarken edindikleri bilgi ve tecrübenin bize yansımasıdır. Dolayısıyla kitap en iyi arkadaş olduğu gibi hem de en iyi bilgi kaynağıdır. Ben Uşak Lisesini 1969 yılında birincilik derecesi ile bitirdim. Hukuk Fakültesini de 11. olarak tamamladım. 800 öğrenci arasında 11. olmakta güzel bir derece değil mi? Ben bu başarımı kitap okumama borçlu olduğumu söylemek istiyorum. Fakülteyi hem çalışarak hem okuyarak tamamladım. Sizler öncelikle kendi çaba ve gayretlerinizle bir yere gelmelisiniz. Bunu aklınızın bir köşesine koyun lütfen. Şuanda yapacağınız tek şey bilgi edinmek, öğrenmek. Bu süreçte öğretmenlerinizi zorlayınız. Bol bol kitap okuyarak ve onlara sorular sorarak, bilgisayarlarınızdan eğitim konusunda istifade ederek eğitim sürecinizi tamamlayın. Bu vesileyle dağıtılan bu tablet bilgisayarların sizler için hayırlı olmasını diliyorum. Başarılarınızı arttırmasını temenni ediyorum. Kısa bir süre sonra başlayacak olan yaz tatili sürecinde hepinize iyi tatiller ve başarılar diliyorum.” dedi.

 

Denizli Valisi Şükrü Kocatepe daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gönderilen tabletleri öğretmen ve öğrencilere dağıttı.

 

İlimizde şu ana kadar tüm okullarımızda A3/A4 yazıcı, 124 okula 3.021 etkileşimli tahta kurulumu, 50 okula ağ altyapısı kurulumu ve fiber optik internet erişimi ile 47 okuldaki öğretmen ve öğrencilere 7.901 tablet bilgisayar dağıtıldı. 2.245 öğretmen etkileşimli tahta kullanımı kursuna katılırken, 2.608 öğretmen de Fatih Projesi çerçevesinde bilgilendirme seminerine alındı.

 

 

Proje çerçevesinde bugün İlimizde 48 okulun 9. Sınıf öğrencilerine 7.478 adet tablet bilgisayar dağıtımı gerçekleştirildi. Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, bu yılın Eylül ayının sonuna kadar 52 okulda ağ altyapısı, 123 okula da 3.399 adet etkileşimli tahta kurulumunun gerçekleştirileceği açıklandı.

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.