DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz’un Özel Öğretim Kursları Açıklaması

İl Millî Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz’un Özel Öğretim Kursları Açıklaması

Son zamanlarda kamuoyunu sıkça meşgul eden özel okul ve dershanelerle ilgili konularda bazı bilgileri paylaşmak istiyorum.

 

Anayasa Mahkemesinin Dershanelere ilişkin iptali kararı sonrası Millî Eğitim Bakanlığının Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde yaptığı değişiklik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

Hazırlanan yönetmelikle Özel Öğretim Kurumlarını Kanunda yer alan çeşitli kurs tanımına uygun olarak kurslar kategorilere ayrılmıştır.

 

1-      Özel Öğretim Kursları, 2- Yetenek Kursları, 3-Meslek Edindirme ve Mesleki Gelişim Kursları, 4-Kişisel Gelişim Kurslarıdır.

Özel Öğretim Kursları

 

Kişilerin, Bakanlıkça belirlenmiş bilim gruplarına uygun eğitim ortamlarında, öğrenim seviyelerine, ilgi ve isteklerine uygun eğitim programları doğrultusunda, bilgi, beceri, yetenek ve deneyimlerini geliştirdiği, serbest zamanlarını değerlendirdiği çeşitli kurs kapsamında özel öğretim kurumudur.

Bu kurumlar dershanelerin devamı niteliğinde kurumlar değildir.

Okul müfredatını esas alarak öğrencinin bilim alanlarına olan ilgisini artırmayı hedefler.

 

Bu kurumlar bağımsız girişi bulunan binalarda açılır.

 

Her bilim grubunda beş seviyede program onayı alınabilir. I-II-III-IV à Lise ve dengi okul öğrencilerinin sınıf düzeylerine yönelik programlar. V à Lise mezunlarına yönelik programdır.

 

Temel liselerde de hafta sonları mezunlara yönelik bu programlarda eğitim verilebilecektir.

Kurumlar her sınıf düzeyi için hazırlayacakları programları MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlük onayından sonra kullanabilirler.

 

Lise öğrencisi kursiyerler ile mezun kursiyerlerin bilim derslikleri farklı katlarda oluşturulur.

Bir bilim dersliğine en fazla 16 kursiyer kontenjan verilebilir.

 

Bu kurumlarda bilim grubu programlarının dışında programlar uygulanamaz. Bu programlar da diğer kategorilerde açılan kurslarda uygulanamaz.

 

Lise ve dengi okul öğrencileri hafta içi günleri okul saatleri dışında ve/veya hafta sonu Cumartesi günü kurslara devam edebilirler.

 

Her türlü çeşitli kurslarda lise ve dengi okul öğrencilerinin devam ettiği programların günlük eğitimleri 19.00 a kadar yapılabilir. Mezun kursiyerler 23.00 e kadar eğitim verilebilir.

 

Özel Öğretim Kurslarına okullarda derslere devam eden öğrenciler katılabilir. Öğrenci İzinli, raporlu veya devamsız olduğu günlerde kurslara katılamaz.

 

Özel Öğrenci Etüt Eğitim Merkezleri

 

Öğrencilerin, derslerine çalışmalarına, ödev ve projelerini yapmalarına yardımcı olmak; ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda sosyal, sanatsal, sportif ve kültürel faaliyetler yürütmek üzere kurulan özel öğretim kurumlarıdır. (5580 sayılı Kanun)

 

Yönetmelikte 12 yaş ve altındaki öğrencilerin devam edebileceğine ilişkin şart kaldırılmıştır.

Ancak, Kanunda tanımlanan faaliyeti yürütebilmek için gerekli dönüşümlerini sağlayacaklardır.

 

Dönüşüm işlemi gerçekleştirmeyen yerler 5580 sayılı Kanun ve Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğine uygun olarak gerekli dönüşüm işlemlerini gerçekleştirinceye kadar,

 

1-      Eğitim Öğretim faaliyeti yürütemeyecek,

2-      Ücret ilanı veremeyecek,

3-      Öğrenci, kursiyer kaydı yapamayacak,

4-      Valiliklerce kendilerine de eğitim personeli ataması yapılamayacaktır.

 

 

Bütün kursların denetimi ve takibi müdürlüğümüzce yapılacaktır.

 

Denizli model ve başarılı bir şehirdir. Her alanda kendisini ispatladığı gibi eğitimde de ispatlamıştır. Eğitim alanında bir markayız. Bundan sonrada marka bir eğitim şehri olmaya devam edeceğiz.

 

 

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.