DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Babadağ’da Yetişkin Eğitimi...

Babadağ’da Yetişkin Eğitimi...

Denizli İl Millî Eğitim Müdürlüğü koordinesinde  “Eğitim Geleceğe Kapı Açar (Edu Odof)” projesi çerçevesinde Babadağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün Romanya, Polonya, Portekiz, İtalya ve Yunanistan ile birlikte yürüttüğü uluslararası proje, yetişkin eğitimine destek vermek amacıyla başlattığı çalışmalarına devam ediyor.

 

Hayat Boyu Öğrenme Programı Grundtvig Öğrenme Ortaklıkları Projesinin amacı; yetişkin eğitimine yardımcı olmak, devamlı eğitimi desteklemek ve Avrupa ülkeleri arasında bu alanda tecrübeleri ve en iyi uygulama örneklerini karşılaştırmak amacıyla uluslararası ortaklık oluşturmaktır.

 

Proje; zor durumda bulunan insanların (yaşlı, engelli, göçmen, dul ebeveyn, işsiz vb.) eğitimle hayatlarını nasıl değiştirdiklerini, sonradan aldıkları eğitim sayesinde hayata bakış açılarının farklılaştığını, neşeli ve pozitif olduklarını gösterme amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

 

Kurumlarımız yaptıkları Avrupa Birliği Projeleri ile çok önemli noktalara değinmekte diyerek sözlerine başlayan İl Millî Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz “Bu projenin eğitim imkânlarından çeşitli sebeplerle yararlanamamış kişilere çok önemli katkıları olacağını, eğitimin hiçbir durumda engellenemeyeceğini belirterek, proje ekibimizdeki arkadaşlarımızla yetişkin eğitimleriyle hayatlarını değiştirmiş iyi örnekler bularak, hayata dair insanlarda bir umut ışığı yakmanın asıl hedefleri olduğunu” dile getirdi.

 

“Eğitim Geleceğe Kapı Açar (Edu Odof)” projesini hayata geçiren Babadağ İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Numan Turan, Babadağ Ahmet Nazif Zorlu Anadolu Lisesi İngilizce Öğretmeni Senem Sırık ve proje ekibinin diğer öğretmenleri projenin nasıl oluştuğunu şu şekilde değerlendirdiler;

 

“Bütün insanlar aynı hayata sahip değiller. Bazı insanlar kırsal alanda yaşamakta; diğerlerinin bir engeli olabilir; bazıları yaşlı; bazıları eşlerini kaybetmiş; bazıları fakir; bazıları göçmen ya da işsiz. Bu insanlar ümitlerini kaybeder ve hayatı anlamsız görürler. Diğer yandan, böyle zor durumda olan insanlar hayatlarını değiştirir, eğitimle hayatlarına daha iyi bir anlam yükleyebilirler. Bu projeyle biz, ortak olduğumuz ülkelerdeki en iyi uygulamaları, eğitimle başarıya ulaşmış insanların gerçek hikâyelerini göstermek istiyoruz. Bu hikâyeleri internette kolayca bulunabilir yapmak için, proje ortakları tarafından hazırlanan bloglarda ve video bloglarında bu hikâyeleri anlatacağız. Böylece herkes onları bilecek, tanıyacak ve onlar hakkında düşünecek, aileleriyle akrabalarıyla ya da topluluk ortamında bu hikâyeler hakkında konuşacaklar. Böylece zor durumda olsun yada olmasın, insanlar için iyi örnekler sunmak ayrıca eğitime devam etmek ve kendini geliştirmek için motivasyon sağlamayı amaçlıyoruz.

 

Zorluklara rağmen, hayatlarında büyük bir iş başarmış, üniversiteden mezun olmuş, eğitimle daha iyi bir hayata sahip olmuş insanları görmek, aynı yolda yürümede engeli olan ya da zor durumda bulunan insanlar için bir teşvik olacaktır.

 

Böyle bir zamanda böyle bir proje gerçekten bir ihtiyaçtır. Çünkü ekonomik krizler üzüntüyü, ümitsizliği ve rehberlik konusunun eksikliğini zor durumda olan insanlar için derinleştirmektedir. İnsanların rehberliğe ihtiyacı var, örneklere ihtiyacı var, zenginleri ya da starları görmeye değil sıradan insanları, fakirleri, engellileri, işsizleri, dul anneleri, kısacası kendileri gibi olanı görmeye ihtiyaçları var. Projemizin amacı da insanlara eğitimle hayatta başarılı olmuş gerçek örnekleri göstermektir.”

 

Proje kapsamında Babadağ’da Temel Bilgisayar Kullanımı, Blog Oluşturma, Dijital İmage Processing  ve İngilizce kursları açıldı. Blog oluşturma kursunda en iyi blog sayfasına sahip olan katılımcılar, düzenlenen yarışma sonucunda ödüllendirildi. 

 

Düzenlenen Bilgisayar Kullanımı ve İngilizce kurslarına katılarak başarı gösteren Babadağ halkından katılımcılar; ilçe milli eğitim müdürlüğünden görevlilerle Ekim ayında Polonya’nın Varşova şehrine, Mayıs ayında İtalya’nın Pescara şehrine ve Haziran ayında Romanya’nın Baia Mare şehirlerine yapılan ziyaretten çok memnun olduklarını, yurt dışına ilk defa çıktıklarını ve gördüklerinin kendileri için önemli bir tecrübe olduğunu ifade ettiler.

 

Proje Eylül ayında nihai raporun Ulusal Ajansa teslim edilmesi ile sona erecek. Proje sonunda hayat boyu öğrenmenin insan yaşamını nasıl değiştirdiği konusunda gerçek hayat hikâyelerinden oluşan bir albüm yapılarak ve İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanacaktır.

 

 Babadağda Yetişkin EğitimiBabadağda Yetişkin EğitimiBabadağda Yetişkin EğitimiBabadağda Yetişkin Eğitimi

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.