DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrenciler Bireysel Yeteneklerini "Proje Yazma" Yarışması ile Gerçek Hayata Yansıtacak

Öğrenciler Bireysel Yeteneklerini

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve MÜSİAD Denizli Şubesi işbirliğinde, lise öğrencilerine yönelik, gençlerin ticari projelerini hayata geçirmek amacıyla ‘Proje Yazma Yarışması’ düzenlenecek. İmzalanan protokol ile hayata geçirilen yarışmada dereceye giren öğrenciler İstanbul’da düzenlenecek olan yarışmada İlimizi temsil edecekler.

 

Valilik Makam toplantı salonunda düzenlenen protokol imza törenine, Valimiz Şükrü Kocatepe, Vali Yardımcısı Ali Şanlıer, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, MÜSİAD Denizli Şube Başkanı İsmail Biltekin, Genç MÜSİAD Denizli Başkanı Muharrem Kılcı ve Genç MÜSİAD üyeleri katıldı.

 

 MÜSİAD Denizli Şube Başkanı İsmail Biltekin protokol imza töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Bizler MÜSİAD olarak iş adamları derneği olmamıza rağmen Milli Eğitim Bakanlığımızla, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzle daha birçok projeyi birlikte yürütüyoruz. Bundan önce İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzle özel öğretim gören öğrencilerin daha fazla staj imkanı sağlanması ile ilgili bir protokol daha imzalamıştık. Ayrıca MÜSİAD Denizli Şubesi olarak son üç yıldır lise ve denge okulları birincilikle bitiren öğrencilerimize birer altın hediye ediyoruz. Bizler bunları niye yapıyoruz? Ben hep bunları söylerim, bizim iş dünyasında başarılı olmak için ne kadar paramız ve son teknoloji makinamız olsa da bunların hepsini mutlaka eğitim ve iş gücü hareketi ile ancak hayata geçirebileceğini düşünüyoruz. Amacımız bu gençlerimizin iyi yetişmesine katkıda bulunarak ilimizin ve ülkemizin gelişmesi ve kalkınmasında rol almalarıdır. Ben bu projenin hem ilimize hem de ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyor ve olacağına inanıyorum.”

 

Valimiz Şükrü Kocatepe ise konuşmasında imzalanan protokolün önemine değindi. Türkiye’nin teknoloji üretme, teknolojiye sahip olma ve kendi teknolojisini gerçekleştirme çabasında olan bir ülke olduğunu söyleyen Valimiz Şükrü Kocatepe konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Gelişmekte olan bir ülkeyiz. Yüksek teknolojiyi işletmelerimize transfer etme, onların kullanımına sunma konusunda çaba gösteriyoruz. İşletmeler bünyesinde inovatif projelerin uygulanması, bu şekilde üretimimizin artması, pazarlama imkanımızın genişlemesi ve dünya pazarlarında daha çok pay sahibi olma çalışmalarımız var. Dolayısıyla özellikle teknik alanda milli eğitim düzeyindeki çocuklarımız ve gençlerimizde bu projenin başlatılmasında elbette ki büyük yarar var. Bu konuyu keşfedip bize destek oldukları için ben genç MÜSİAD mensuplarımıza teşekkür ediyorum. Geleceğimiz teknik alanda yetişen elemanlarımızın başarısına bağlı. Yani kendi teknolojimizi oluşturma başarısını teşvik edici çalışmalara ihtiyacımız var. Genç MÜSİAD’a bu gayreti gösterdiği için tekrar teşekkürlerimi sunuyorum. Diğer kuruluşlarımızın da bu örnek davranışı desteklemelerinde büyük yarar olduğunu düşünüyorum. Yani okuldaki çocuklarımızın sadece sınıf geçerek birer diploma almak amacıyla çalışmamaları, bunun yanında ülkemizin sanayisine, teknolojisine ve üretimine katkıda bulunma konusundaki yeteneklerini de geliştirerek projeye dökmelerinin mutlaka sağlanması gerekir. Bu çalışmanın ileride ülkemizin teknolojisinin gelişmesinde büyük bir pay taşıyacağına inanıyorum. İnşallah Sanayi Odası, Ticaret Odası gibi organize sanayi kuruluşlarının yanında buna benzer diğer kuruluşlarımızın ve sanayicilerimizin de bu konulara destek vermelerinde büyük yarar vardır. En büyük eksiğimiz Ar-Ge olduğunu düşünüyorum. Ar-Ge konusunda birim olarak işletmeler bazında maalesef yeterli gayretimiz ve teşkilatlanmamız yok. Bu nedenle teknolojiyi satın alıyoruz. Ürettiğimiz malın bedelinin büyük bir kısmını teknoloji sahibi olan ülkelere ödemek zorunda kalıyoruz. Dolayısıyla bu konuda sanayicilerimizden başlayarak, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları olarak hepimiz üzerimize düşen görevi yaparsak ülke olarak yakın bir gelecekte istediğimiz yere daha kolay ulaşırız diye ümit ediyorum.”

 

Düzenlenecek olan ‘Proje Yazma’ yarışması kapsamında, gençlerin ticari projelerini hayata geçirmek, proje oluşturmaya ve düşünmeye teşvik etmek, proje bilincinin oluşturulmasını sağlamak, gençlerin kendilerine güvenmesini sağlamak, bireysel yetenekleri ortaya çıkartmak, katma değeri yüksek olan yeni ürünler üretmeye teşvik etmek, proje yazma ve yönetme tekniklerinin gençlere aktarılmasını, gençlerin proje yazma ve yönetme becerilerinin geliştirilmesini sağlamayı hedefleniyor.

 

 

Proje kapsamında 2015-2016 eğitim-öğretim yılında Denizli İl merkezinde yer alan liselerde gençlerin sosyal, kültürel ve akademik alanda her türlü ilgi gelişim ve başarıyı göstermesi için Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından desteklenip okul idareleri ve rehber öğretmenler tarafından yönlendirilmesi ve katılımların sağlanması amaçlanıyor. Dereceye girecek öğrencilerimiz İlimizi temsil etmek için İstanbul’da yapılacak olan yarışmaya katılacak.

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.