DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul Kantincileri Eğitimden Geçti

Okul Kantincileri Eğitimden Geçti

İlimiz Merkezefendi ve Pamukkale ilçelerinde faaliyet gösteren okul kantin işletmecilerine “Kantinlerde Satılan Ürünler, Hijyen ve Kantin Denetimleri” konularında sabah ve öğle olmak üzere iki ayrı grupta seminer düzenlendi.

 

İl Millî Eğitim Müdürlüğü Ek Binasında yapılan seminere İl Millî Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Şube Müdürü Ramazan Yılmaz, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Mehmet Atmacaoğlu, Gıda ve Yem Şube Müdürü Şehla Ekinci, Gıda Yüksek Mühendisi Aslıhan Palan, Gıda Mühendisi Hakan Serter ve okul kantin işletmecileri katıldı.

 

Seminerin açılışında konuşan İl Millî Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz “Camiamızın değerli aile bireyleri hoş geldiniz. Kantinler evimizin mutfağıdır. Bakanlığımız ve Valiliğimizce işleyişleriniz hakkında genelgeler yayınlanmakta. Ayrıca ben ve müdürlüğümüzdeki diğer yönetici ve müfettişlerimizce sizlere zaman zaman ziyaretlerimiz olmaktadır. Ziyaretlerimizin temel amacı hizmet kalitesini artırmaktır. Sizler ekmek parası için çalışan insanlarsınız. Bu çalışmalarınızı yaparken en temiz ve hijyenik bir şekilde nasıl yapabiliriz için çaba sarf edin. Her yıl olduğu gibi bu yılda kantinlerimizin Türkiye’ye örnek bir model olmasını istiyoruz. Bu sabah Musa Kazım Manasır İlkokulunu ziyaretimde kantinimize de uğradım. Örnek kantinlerimiz arasında güzel bir işletmemiz var. Çalıştığınız ortamları fiziksel olarak da iyileştirmenizi istiyorum. Kantinlerinizde yönetmeliklerce yasaklanan yiyecek ve içecekleri barındırmayınız. Sizlerden şunu istiyorum. Her sabah kantininize geldiğinizde etrafa bir göz atın. Akşam kantini terk ederken de temizliğinizi son derece itinalı bir şekilde yapınız. Kantin çalışanlarında eldivensiz ve bonesiz çalışmaya asla müsaade etmiyoruz. Sattığınız ürünlerin fiyatlandırılmasını Bakanlığımız kriterlerine uygun yapınız. Ürünlerinizde kaliteden ödün vermeyiniz. Sağlıksız yiyecek ve ürünleri okullarımıza ve kantinlerinize sokmamanızı rica ediyorum. Çalışmalarınız da başarılar diliyorum” dedi.

 

Seminerde  Gıda ve Yem Şube Müdürlüğünde görevli Gıda Mühendisleri Aslıhan Palan ve  Hakan Serter tarafından 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ve Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Yönetmeliği kapsamında işyeri yetkililerine  işyeri sorumlulukları, denetim esasları ve uygulamalar, yasal işlemler ve kantin işletmelerinde uyulması gereken asgari teknik ve  hijyenik şartlar konusunda bilgilendirme yapıldı. Ayrıca  2015 yılı içerisinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen gıda denetimlerinin sonuçları değerlendirilerek, Okul Kantin işletmelerinde genel olarak tespit edilen eksikliklerin giderilmesi için alınması gereken önlemler anlatıldı.

 

 

Seminer sonunda okul kantinleri işletmecileri sektör olarak yaşanan sorunlarını dile getirdiler ve çözüm önerileri hakkında yapılması gerekli işlemler değerlendirildi.

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.