DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrenciler TEOG, YGS ve LYS Sınavları Öncesi Sınav Tecrübesi Kazanacak

Öğrenciler TEOG, YGS ve LYS Sınavları Öncesi Sınav Tecrübesi Kazanacak

Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Ortaokul 8. sınıf ve Lise 12. sınıf öğrencileri TEOG ve LYS sınavları öncesi deneme sınavına girecekler. Finansmanlığını Büyükşehir Belediyesinin üstlendiği sınavlar ile ilgili protokol Valilikte imzalandı.

 

Valilik Makam Toplantı Salonunda düzenlenen protokol imza törenine Valimiz Şükrü Kocatepe, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve İl Milli Eğitim Müdür Vekili Ragıp Çelik ve Müdür Yardımcısı Şener Bayram katıldı.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, eğitime olağanüstü destek vermek gerektiğini vurgulayarak; “Her şeyin başı eğitim. Çocuklarımızı geleceğe hazırlayabilmek adına eğitime olağanüstü destek vermek ve bütçe ayırmak gerekiyor. Çocuklarımıza her türlü imkanı vermemiz ve seferberlik ruhu ile yaklaşmamız gerekiyor. Bu işi sadece Milli Eğitim Müdürlüğünün omuzlarına bırakmak doğru değildir. Herkesin, tüm kurumlarımızın ve belediyelerimizin bu işe destek vermesi gerektiğini düşünüyoruz. Bugüne kadar da aynı düşünce ile çok desteklerimiz oldu. Bugün de İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Sayın Valimiz önderliğinde yapacak olduğumuz protokolde çocuklarımızı TEOG, YGS  ve LYS sınavlarına hazırlamak adına ön deneme sınavları yapılabilmesi için bir sponsorluk yapıyoruz. Hem buradaki kitapçıkların basımı hem de bu işlerin sürdürülebilmesi adına Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak gerekli olan desteği İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze veriyoruz. İnşallah çocuklarımıza ve dolayısıyla geleceğimize katkı sağlamış oluruz. İnşallah çocuklarımıza ve tüm eğitim camiamıza hayırlı olur, hepsine başarılar diliyoruz. Ülkemizin geleceğine katkı sağlayabiliyorsak bizlere ne mutlu.” dedi.

 

Valimiz Şükrü Kocatepe ise konuşmasında, Denizli’nin eğitim ve öğretimde bölgemizin ve ülkemizin en önde gelen İllerinden biri olduğunun altını çizerek; “Biz öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, yöneticilerimiz ve Milli Eğitim camiamız ile gurur duyuyoruz. Öğrencilerimiz canla başla bu ülkeye faydalı bir birey olarak yetişmek amacıyla gayret gösteriyorlar. Tabi bu konuda bildiğiniz gibi geçmiş dönemde bazı gelişmeler oldu. Dershaneler kapandı ve şu anda her okul bünyesinde 8. ve 12. sınıflarımıza yönelik “Destekleme ve Yetiştirme Kursları” adı altında hazırlık kursları açtık. Bu kurslarda artık çocuklarımızı yetiştiriyoruz. Aslında eskiden de çocuklarımız okullarda yetiştiriliyorlardı. Ancak tabi ki velilerimiz üzerlerine düşen görevleri yapmanın sorumluluğu içinde dershaneye giderlerse daha çok şey öğrenir düşüncesiyle dershaneye gönderiyorlardı. Ama temel bilgi, asıl bilgi okullarda çocuklara veriliyor. Tabi sınav alışkanlığı konusunda çocukların dershanelerde sık sık deneme sınavlarına tabi tutulması gibi bazı uygulamalar ile heyecanın aşılması açısından yardımları oluyordu. Şimdi biz okullar bünyesinde 8. ve 12. sınıf öğrencilerimizi kurslarda yine yetiştirmeye çalışıyoruz. Öğretmenlerimiz onlara kurs veriyorlar. Bir de sınav alışkanlığı kazandırmak ve sınav heyecanını yenmeleri amacıyla da deneme sınavları yapmak istiyoruz. Bunu İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak kararlaştırdık zorunlu bir durum değil aslında ama biz Denizli olarak çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirme gayreti ve azmi içerisinde olduğumuz için böyle bir uygulama yapmanın çocuklarımız açısından çok faydalı olacağını düşündük. Tabi sınav yapmanın bir bedeli var. Bunlar profesyonel firmalar tarafından yapılıyor. Sınav kitapçıklarının TEOG ve ÖSYM tarafından yapılan üniversite sınavlarında olduğu gibi aynı formatta hazırlanması ve basılması için alt yapı hazırlığı gerekiyordu. Bunun da yaklaşık 100 bin liralık bir maliyeti var. Bu maliyetin karşılanması için bizim velilerden para toplamamız gerekiyordu. Ama velilere yük olmayalım düşüncesiyle Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Zolan bu konuyu sahiplendi ve Büyükşehir Belediyesi olarak sınavların yapılması ile ilgili giderleri karşılamayı üstlendiler. Ben eğitime verdikleri destekten dolayı kendilerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülmekte olan ‘Denizli Eğitiminde Hedef  2023’ ve ‘Başarı İzleme ve Değerlendirme’ projeleri kapsamında yapılacak olan  ‘Öğrenci Kazanımlarını İzleme ve Değerlendirme Sınavları’ ile 2015-2016 eğitim öğretim yılında İlimiz genelindeki Ortaokulların 8. sınıflarında ve Liselerin 12. sınıflarında öğrenim gören öğrencilerin; kazanımlarını izlemek ve değerlendirmek, kazanım eksiklerini belirleyerek çözüme ulaştırmak, test tekniğini tanımalarını ve geliştirmelerini sağlamak, tam öğrenmelerine yönelik uygulamalara yön vermek ve bu alandaki veri akışını sağlamak, başarı düzeylerini ve yapılmış olan sınavların karşılaştırmalı analizlerini sınıf, şube, okul, ilçe ve İl bazında izleme, merkezi sistem sınavlarındaki başarısını yükseltme, öğrencinin başarısını sürekli ve istikrarlı olmasını sağlamak amaçlanıyor.

 

 

Protokol kapsamında Ortaokulların 8. sınıfları için ‘Ortaöğretime Geçiş Ortak Sınavları’ formatında, biri Kasım ayında, diğeri Nisan ayında, Liselerin 12. sınıfları için ise YGS formatında Şubat ayında 1, LYS formatında ise Mayıs ayında 1 olmak üzere 4 adet Öğrenci Kazanımlarını İzleme ve Değerlendirme Sınavları yapılacak.

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.