DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Denizli İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplandı

Denizli İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplandı

İlimizin işgücü, istihdam ve mesleki eğitim ihtiyacını tespit etmek, mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumları ile işletmelerde yapılacak mesleki eğitim ve istihdam konularında etkinlik ve verimliliği artırmak amacıyla yerel düzeyde plan yapmak ve kararlar almak, ilgili kurum ve kuruluşlara görüş ve önerilerde bulunmak üzere yapılan Denizli İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Valimiz Şükrü Kocatepe başkanlığında gerçekleştirildi.

 

İşkur İl Müdürlüğünün yeni hizmet binasında düzenlenen toplantıya; Valimiz Şükrü Kocatepe, DSO Başkanı Müjdat Keçeci, DTO Başkanı Necdet Özer, Denizli Çalışma ve İş Kurumu (İşkur) İl Müdürü Feridun Giresun, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Sefa Gökalp, Ticaret İl Müdürü Abdullah Hasyıldırım, Honaz MYO Müdürü ve PAÜ Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Oğuz Karadeniz ile diğer kurul üyeleri katıldı.

 

Açılış konuşmasının ardından Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Feridun Giresun işgücü piyasası verileriyle İŞKUR’un faaliyetleri hakkında kurul üyelerini bilgilendirdi. Denizli’de kayıtlı işgücü ve işe yerleştirme verilerini paylaşan Giresun; 2014 yılında 21.096 olan açık iş durumunun 2015 yılında 23.406 olduğunu, işe yerleştirmenin ise 2014’de 8.300 iken 2015 yılında 10.166 olduğunu kaydetti. Kayıtlı işgücünün 2014 yılında 54.452 iken 2015 yılında ise bu rakamın 70.568 olduğu bilgisini veren Giresun, kayıtlı işsiz sayısının ise 2014’de 27.978 iken 2015 yılında bu rakamın 24.233 olduğunu söyledi.

 

Valimiz Şükrü Kocatepe ise İşkur’un yeni hizmet binasının hayırlı olmasını dileyerek başladığı konuşmasında, Türkiye ve Denizli’de temininde güçlük çekilen ilk on meslek dalı için İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullarda bölüm ve sınıf açılması için gerekli çalışmanın yapılması talimatını vererek; “Halk Eğitim Müdürlüğümüz de iş garantili meslek edindirme kursları açılması için çalışma yapsın. Bu bölümler için teşvik ve özendirici önlemler alınmalı. Örneğin makineci ve dokumacı olarak çalışan ve çocuğu olan bayanlar için kreşlerin açılması; mermer blok kesme makinesi operatörü ve gaz altı kaynakçısı için çalışma şartlarının düzeltilmesi, ücret artışı, mesai saatlerinin kısaltılması gibi tedbirler alınmalı. Bunu Üniversitemizle, Milli Eğitim Müdürlüğümüzle, odalarımızla ve sivil toplum kuruluşlarımızla hep birlikte başarmalıyız” dedi.

 

Valimiz Şükrü Kocatepe’nin konuşmasının ardından diğer kurul üyeleri de alınması gereken önlemler ve yapılması gereken işler ile ilgili düşüncelerini katılımcılarla paylaşarak istişarede bulundular.

 

Toplantıda, Aktif İşgücü Hizmetleri kapsamında olan kurs ve programların denetimiyle ilgili Denetim Kurulu tarafından oluşturulan rapor hakkında kurul üyelerine bilgi verildi. Daha sonra İl Milli Eğitim Müdürlüğü Gülay Kaynak Sarıkaya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde Anadolu Meslek Programı altında Kadın Giyim Modelistliği ve Erkek Giyim Modelistliği Dallarının açılması, yine aynı okulda Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri olarak Mekatronik ve Endüstriyel Kontrol dallarının açılması teklif edildi. Toplantıda ayrıca Denizli İşkur tarafından 2012-2013 yıllarında düzenlenen aktif işgücü programlarının etki analizi konusunda Pamukkale Üniversitesi tarafından yapılan araştırmanın sonuçları katılımcılarla paylaşıldı.

 

Valimiz Şükrü Kocatepe, üniversitenin İdari ve İktisadi Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İşler Bölümü tarafından gerçekleştirilen bu çalışmanın ve sonucunda hazırlanan raporun çok önemli olduğunu belirterek; “Bu raporu üniversite ile de paylaşalım. Diplomalı, deneyimsiz eleman yetiştirmek yerine, iş hayatında yeterli sürede stajını yapmış, uygulamalı eğitim görmüş kalifiye eleman yetiştirmeliyiz” diye konuştu.

 

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2015 yılı Ekim Ayı Dönem Toplantısı, gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından kurul üyelerinin görüş ve önerilerinin alınması ile sona erdi.

 

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.