DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları Çelenk Sunma Töreni İle Başladı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları Çelenk Sunma Töreni İle Başladı

Cumhuriyet Bayramı´nın 92. Yıldönümü münasebetiyle Valilik önünde çelenk sunma töreni düzenlendi.

 

92. Yıl dönümü kutlama törenine; Valimiz Şükrü Kocatepe, Denizli Milletvekilleri Kazım Arslan, Melike Basmacı ve Gülizar Biçer Karaca, 11. Motorlu Piyade Tugay Komutanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Kamil Özhan Özbakır, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, İl Millî Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, Askeri ve Mülki Erkan, Adli ve İdari Yargı, Daire Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşları ve Siyasi Parti Temsilcileri, Öğrenciler ve Öğretmenler katıldı.

 

Atatürk Anıtına çelenklerin sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Çelenk sunma töreni sonrasında, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaokullar arasında düzenlenen yarışmada birinci seçilen “Cumhuriyet Coşkusu” isimli şiir, yazarı Atatürk Ortaokulu öğrencisi Nidagül Koca tarafından okundu.

 

Sonrasında İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışması ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen spor müsabakalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri Valimiz Şükrü Kocatepe, Garnizon Komutanı Kamil Özhan Özbakır ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan tarafından verildi.

 

Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törenin ardından protokol üyeleri, Denizli Muharip Gaziler Derneği’ni ziyaret etti. Burada gazilerimizle sohbet eden Valimiz Şükrü Kocatepe, “Gazilik, milletimizin bayrak için, bağımsızlık için canını ortaya koyarak aldığı bir rütbe. Dolayısıyla gazilerimiz şehitlerimizin olduğu gibi milletimizin kutsal varlıklarıdır. Ama gönlümüz diyor ki bundan sonra hiç şehit ve gazimiz olmasın. Dileğimiz budur. Ama bu coğrafyaya sahip olmak ağır bedeller ödeyerek mümkün olabiliyor. Geçmişte birçok medeniyetler gelmiş olmasına ve onlardan birçok izler kalmış olmasına rağmen bizler bu topraklarda bin yıldır varız ve bu toprakları vatan olarak biliyor ve yaşatıyoruz. Bu topraklarda Türkiye Cumhuriyetimizi kurduk ve ilelebet yaşayacağına inanıyoruz ve buna azmettik. Bunun bir bedeli var. ‘toprak eğer uğrunda varsa vatandır’ sözü buradan geliyor. Bedel ödemekten kaçınırsak vatansız kalırız. Bizim, Türk milletinin vatansız ve bayraksız kalması düşünülemez. Geçmişte böyle bir şey görmemişiz ve gelecekte böyle bir şeyi düşünmek bile mümkün değil. Dolaysıyla gerekiyorsa hepimiz canımızı verip şehit ve gazi olmaya hazırız. O yönden tereddüt söz konusu değil ve dünya milletlerinden bize düşman olmak isteyenlerde bunu biliyorlar. O nedenle düşmanlarımızın, hainlerin ne şekilde karşımıza çıkacaklarını bilmiyoruz. Bazen tuzaklarla, bazen canlı bombalarla bazen de çok sinsi hallerde karşımıza çıkabiliyorlar ama biz hangi şartlar olursa olsun düşmanlarımızı alt etmeye ve bu bayrağımızı gönderde dalgalandırmaya azmetmişiz. Biz birlik, beraberlik ve dayanışma içinde iri ve diri oldukça Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacaktır inşallah.” dedi.

 

 

Valimiz Şükrü Kocatepe ve diğer protokol üyeleri buradaki ziyaretin ardından Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Denizli Şubesini ziyaret etti. Burada şehit yakınlarımızla sohbet eden Valimiz Şükrü Kocatepe, “Şehitlerimize Allah’tan rahmet, siz değerli yakınlarına da sabırlar diliyoruz. Allah sabrınızı arttırsın. Biz şehit ve gazilerimizin sayesinde bugünlere geldik ve bundan sonrada ülkemizin varlığı, birliği ve bekası bizlere emanet. Müftümüz az önce bunu duaların en güzeli ile ifade etti. Tabi ki sizlerin acısını dindirmek mümkün değil. Ömür boyu içinizi yakacak ve yüreğinizde taşıyacağınız bir ateş taşıyorsunuz. Onu paylaşmak istiyoruz ama yeterince paylaşamadığımızı biliyoruz. Ama yine de biz sizlerin hizmetindeyiz. Bu vatanın her ferdi sizlerin hizmetinizde. Sizlere olan şükran borcumuzu hiçbir zaman ödeyemeyiz. Bunun idrakindeyiz. Ben tekrar şehitlerimize rahmet diliyorum. Gazilerimize uzun ömürler temenni ediyorum. Sizlere de sabırlar, sağlıklı, huzurlu ömürler diliyorum” diye konuştu.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Çelenk Sunma Töreni29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Çelenk Sunma Töreni29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Çelenk Sunma Töreni29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Çelenk Sunma Töreni29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Çelenk Sunma Töreni29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Çelenk Sunma Töreni29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Çelenk Sunma Töreni29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Çelenk Sunma Töreni29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Çelenk Sunma Töreni

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.