DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Cumhuriyet Bayramı Coşku İçinde Kutlandı

Cumhuriyet Bayramı Coşku İçinde Kutlandı

Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 92. Yıldönümü Kutlama Etkinlikleri, Valilik önündeki Atatürk Bulvarı’nda düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Kutlama törenlerine Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci’de katıldı.

 

Tebrikat töreninin ardından alandaki tören saat 10:00 da Vali Şükrü Kocatepe´nin beraberinde 11. Motorlu Piyade Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Kamil Özhan Özbakır ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan olduğu halde halkı, askeri birlikleri, öğrencileri selamlayarak bayramını kutlaması ile başladı. Valilik önündeki törene, Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci, Valimiz Şükrü Kocatepe, Denizli Milletvekilleri Mehmet Yüksel, Gülizar Biçer Karaca, Kazım Arslan ve Emin Haluk Ayhan, 11. Motorlu Piyade Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Kamil Özhan Özbakır, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, Daire Müdürleri, Sivil ve Askeri Erkan ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı okundu. Sayın Cumhurbaşkanımızın mesajının okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan Valimiz Şükrü Kocatepe şunları söyledi;

 

“Saygıdeğer Denizlililer, Değerli Kamu Görevlileri, Sevgili Öğrenciler:

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük eseri Cumhuriyetimizin ilanının 92. yılını birlikte kutlamanın sevinç, coşku ve heyecanını yaşıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti; Büyük Atatürk´ün Türk milletine en büyük armağanı, Türk Milletinin en değerli varlığıdır.

 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içinde yaşayan her fert bugün, kendisini çağdaş dünyayla buluşturan  Cumhuriyet´i korumaya ve sonsuza dek yaşatmaya olan kararlılığını bir kez daha hatırlıyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ü, kahraman silah arkadaşlarını, bu toprakları Vatan yapan şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet, rahmet ve saygı ile anıyoruz.

 

En Büyük ve Tek Türk Devleti olan Türkiye Cumhuriyeti için sadece bir yönetim şekli değil, aynı zamanda tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi olan Cumhuriyet, getirdiği açılımlarla Türk insanının ufkunu genişletmiş, ekonomik, sosyal ve siyasal hayatımıza görülmemiş bir dinamizm kazandırmıştır.

 

Devletimiz kısa sürede, ekonomide, sanayide, sağlıkta, eğitimde, ulaşımda, iletişimde, insan hak ve özgürlüklerinde, her alanda gerçekleştirdiği atılımlarla gelişen dünyada saygın bir konuma yükselmiştir.

 

92. Gurur yılına ulaşan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin başarıları; Dünyayı sarsan bir savaştan çıkmış, yanmış, yıkılmış, yokluklar içindeki bir ülkenin demokratik bir rejimle, Türk milletinin azmi, inancı, metaneti ve gayretiyle, nereden nereye gelebileceğini, en güzel biçimde gözler önüne sermektedir.

 

Büyük Önder Atatürk’ün, "Yaptığımız ve yapmakta olduğumuz inkılâbın amacı, Türkiye Cumhuriyeti insanını tümüyle çağdaş ve tam anlam ve biçimiyle uygar bir toplum durumuna ulaştırmaktır. İnkılâbımızın temel ilkesi budur." sözü, bu dinamizmin kaynağıdır.

Saygıdeğer Denizlililer ;

 

Cumhuriyetin ilanıyla ulusumuzun kötüye giden yazgısı tersine çevrilmiş, Atatürk´ün aydınlattığı yolda, onun gösterdiği hedef doğrultusunda ilerlemesini sürdürmüş, laik ve demokratik yapısıyla örnek alınan bir model olmuştur.

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün, "Cumhuriyet, Türk milletinin refah ve yükselmesi yolunda asırların görmediği başarılara erişti. ...Cumhuriyetin az zamanda elde ettiği neticeler, Cumhuriyet idaresinin milletimize hazırladığı geleceğin daha ne kadar parlak olduğunu tahmin ettirmeye kâfidir." Sözleri; kısa sürede ulaşılan başarıları ifade ederken, gelecek kuşakların yaşayacağı gelişmelere de ışık tutması yönünden de anlamlı ve ileriyi gören bir değerlendirmedir.

 

Sevgili Gençler,

Sizler, Atatürk’ün deyimiyle “geleceğin ümidi, ışıklı çiçekleri”siniz. Büyük Önder’in “Bu eseri ona bırakacağım ve gözüm arkada kalmayacak” sözleri ile işaret ettiği ve Cumhuriyeti emanet ettiği gençlersiniz.

 

Taşıdığınız bu emanetin ağırlığı ve sorumluluğunun bilincinde olduğunuza inanıyor ve güveniyoruz. Unutmayınız ki, geleceğimize yön verecek sizlersiniz. Bu ülke, sizlerin çabası ile dünyadaki saygın yerini daha da yükseğe taşıyacaktır.

 

Ulusumuz, bilgi toplumu olma yolunda büyük bir atılım içindedir. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin daha donanımlı, daha çağdaş, daha demokratik şartlar içinde yetişeceklerine ve büyük Önder Atatürk´ün deyişiyle “Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür” kuşaklar oluşturacaklarına inancımız tamdır.

 

Unutmayalım ki biz en zor zamanlarında dünyaya cesaret ve vatanseverliğin eşsiz örneklerini göstererek bugünlere gelmiş büyük bir milletiz. Cumhuriyetimizin en büyük başarısı da milletimizin tüm fertlerini vatandaşlık temelinde birleştirmiş olmasıdır.

 

Bu anlamlı günde; vatanımızın bütünlüğünün, milletimizin birlik ve beraberliğinin, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin tüm değerleriyle sonsuza dek yaşatılması hepimizin ortak sorumluluğu olduğunu bir kez daha hatırlamalıyız. Geçmişte vatanın ve milletimizin kıvanç ve tasasını paylaşan yurttaşlar olarak bu ortak bilinç etrafında kenetlenerek, onu yeni eserlerle yücelterek geleceğe güçlü biçimde taşıma azim ve inancımızı yaşatmalı, her geçen gün daha üstün gayretle çalışmalıyız.

 

Türkiye Cumhuriyeti, önünde uzanan aydınlık yolda, emin adımlarla ilerlemeye devam edecek, benimsediği evrensel ilkeleri muhafaza ederek, Dünya Milletlerinin onurlu bir üyesi olarak verdiği, varlığını ve benliğini koruma, uygarlığa erişme mücadelesini Dünya var oldukça, ne pahasına olursa olsun yılmadan sürdürecektir.

 

Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyet Bayramımızı kutluyor, hepinize sağlık, mutluluk, başarı ve esenlikler dileğiyle sevgi ve saygılar sunuyorum.”

 

Valimiz Şükrü Kocatepe’nin konuşmasının ardından Hacı Halil Bektaş Ortaokulu öğrencisi Elif Ece Erim ‘Bugün’ ve Denizli Anadolu Lisesi öğrencisi İsmail Torun ‘Bayrak ve Cumhuriyet’ isimli şiirlerini okudular. Okunan şiirlerin ardından Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Halk Oyunları ekibi tarafından halk oyunları gösterisi sunuldu.

 

 

Vatandaşlarımızın yoğun katılımıyla gerçekleşen etkinlikler, geçit töreninin yapılmasıyla devam etti. Okullar, sivil toplum kuruluşları ve askeri birliklerin geçişleri vatandaşların coşkulu alkışları arasında gerçekleşti.

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı29 Ekim Cumhuriyet Bayramı29 Ekim Cumhuriyet Bayramı29 Ekim Cumhuriyet Bayramı29 Ekim Cumhuriyet Bayramı29 Ekim Cumhuriyet Bayramı29 Ekim Cumhuriyet Bayramı29 Ekim Cumhuriyet Bayramı29 Ekim Cumhuriyet Bayramı29 Ekim Cumhuriyet Bayramı29 Ekim Cumhuriyet Bayramı29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.