DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yeni Eğitim Trendi STEM Projesi Semineri ve Atölye Çalışmaları Gerçekleştirildi

Yeni Eğitim Trendi  STEM Projesi Semineri ve Atölye Çalışmaları Gerçekleştirildi

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü  ve ODTÜ Geliştirme Vakfı-ODTÜ Özel Denizli Okulları  işbirliği ile gerçekleşen STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) Projesi semineri ve sonrasında atölye çalışmaları iki süre ile yapıldı.

Pamukkale Halk Eğitim Merkezi Salonunda gerçekleştirilen seminere Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü, İl Millî Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Müdür Yardımcısı Mustafa Özevcimen, Şube Müdürü Ramazan Yılmaz, ÖDTÜ Geliştirme Vakfı Özel Denizli Okulları Müdürü Kenan Ömeroğlu, Denizli İl Millî Eğitim Müdürlüğü Arge Görevlileri, seminerlerde konuşmacı olarak görevli olan Kayseri İl Millî Eğitim Müdürlüğü ARGE Genel Koordinatörü Ömer Koçer, STEM Ekip Koordinatörü Suat Şahin, Kayseri İl Milli Eğitim STEM Ekibi görevlileri Ayşecik Güley, Betül Özkan, Murat Üstündağ ve  Ebru Altundiş ile 300 öğretmen katıldı.

STEM Bilgilendirme seminerinin açılış konuşmasını yapan İl Millî Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz “Yeni bir eğitim hamlesi için bir araya geldik. İlimizin mevcut olan başarısına biraz daha katkıda bulunmak için buradayız. Böylesine önemli bir projede emeği olan arkadaşlarıma, ÖDTÜ Geliştirme Vakfı Özel Denizli Okulları Müdürü Kenan Ömeroğlu’na ve Kayseri İl Millî Eğitim Müdürlüğü Arge ekibine teşekkür ederim.

Bir ilde veya ülkede sanayide, ekonomide her alanda bir başarı elde edebilmek için yeni yetişen nesile çok iyi bir eğitim öğretim yaptırmak zorundayız. Bunun için mücadele veriyoruz. Okuyan üreten bir nesil için çalışıyoruz. İyi araştıran ve kendisini yetiştiren bireyler hangi alanda olursa olsun hep ön plandadır. Ülkeler için de durum aynı bu şekildedir. Eğitimciler olarak bu tarz çalışmaların her zaman yanındayız. Yeni bir eğitim hamlesi için bir araya geldik. Geleceğimiz olan çocuklarımızı yeni sistemlere adapte edemezsek başarı sağlayamayız. Ülkemizin geleceğinde söz sahibi olacak çocuklarımız var. Yeni bir geliştirme, araştırma ve buluş merakla oluşur. Arge ekipleri olmadan Millî Eğitim Müdürlüklerinde yenilik yapılması söz konusu değildir. Denizli olarak başarımızı siz öğretmen arkadaşlarımızın desteği ile daha ileriye götürmek istiyoruz. Bugün ilimizde 71 anaokulumuz var. Anaokuluna giden bir çocuk ile gitmeyen bir çocuk arasından çok büyük farklar var. Ortaöğretimde de 120 civarı okulumuz var. Eğitimin her alanında ülkemizde söz sahibi olmak için çalışıyor ve katkılarınızı bekliyoruz” dedi.

İl Millî Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz’un konuşmasının ardından Kayseri İl Millî Eğitim Müdürlüğü ARGE Genel Koordinatörü Ömer Koçer sunu eşliğinde STEM Projesi hakkında bilgilendirmede bulundu.

Pamukkale Halk Eğitim Merkezinde 300 öğretmene verilen bilgilendirme semineri sonraki gününde ODTÜ GV Özel Denizli Okullarında katılımcı kontenjanı ana sınıfı öğretmenleri için 30 kişi; sınıf öğretmenleri, fen bilimleri ve matematik öğretmenleri için 10´ar kişi olan STEM Atölye Çalışmaları gerçekleştirildi.

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü  ve ODTÜ Geliştirme Vakfı-ODTÜ Özel Denizli Okulları  işbirliği ile gerçekleşen STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) Projesiyle öğrencilerin ezberci eğitimden kurtulup duyarak, görerek, dokunarak ve hayal ettiğini gerçekleştirerek öğrenmesi esas alınmıştır. Amerika, İngiltere, Japonya ve Almanya başta olmak üzere birçok ülkede uygulanan ve dünyadaki yeni eğitim trendi olan bu çalışmada; Fen Bilimleri ve Matematik dersleri Mühendislik Bilimiyle ilişkilendirilerek kalıcı öğrenme sağlanması amaçlanmıştır.

 

Denizli İli Genelinde görev yapan Matematik, Fen Bilimleri, Anasınıfı ve Sınıf Öğretmenlerini kapsayan çalışma, STEM Uygulamaları konusunda öğretmenlerimizin farkındalığını artırmak ve çalışmayı Denizli İli genelinde yaygınlaştırmayı amaçlıyor.

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.