DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Öğrenciler AB’yi Öğreniyor” Projesi Eğitimi Yapıldı

“Öğrenciler AB’yi Öğreniyor” Projesi Eğitimi Yapıldı

 

Türkiye ile Avrupa Birliği’nin mali işbirliği kapsamında 2011 yılı IPA-I programından finanse edilen Milli Eğitim Bakanlığı’nın faydalanıcısı olduğu 2014 Aralık ayında başlanılan ve 2 yıl sürecek olan “Öğrenciler AB’yi Öğreniyor Projesi”’nin 2.dönem eğitimleri yapıldı.

 

Denizli North Point Otel Konferans Salonunda gerçekleştirilen eğitimin açılışına İl Millî Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Şube Müdürü Ramazan Yılmaz, MEB Uzmanı Hüseyin Kaya, AB Bakanlığı Uzmanı Gözde Dilektaşlı, Proje Teknik Destek Ekibinden Berat Ezel, Denizli İl Millî Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge ekibi ve 19 ilçede görev yapan proje sorumlusu lise öğretmenleri katıldı.

 

Proje Eğitiminin açılış konuşmasını yapan İl Millî Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz “Projelerimizin her birinin son derece önemli olduğunu düşünüyoruz. Çünkü biz eğitimciyiz. Bizler elimize verilen hamuru en iyi şekilde işleyip kamuoyuna sunuyoruz. Bir nevi geleceğimizi garanti altına alabilmek için vatan, bayrak ve ata sevgisi ile çocuklarımızı yoğuruyoruz. Son zamanlarda gelişmiş ülkeleri irdelediğimizde belirli projeler üzerinde yoğunlaştıklarını görüyoruz. Bunlar teknolojik ve bilgi çağı anlamında olan projelerdir. Geçtiğimiz ay içerisinde ilimizi ziyarete gelen 3 ülke temsilcisi ile görüşme imkânımız oldu. Toplantı boyunca kendilerinin dile getirdikleri tek bir şey vardı oda; eğitimi bir adım daha ileriye nasıl götürebiliriz? idi. Denizli İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak 182 bin öğrenciyi yetiştirmek için çalışıyoruz. Ülkemizin geleceği olan bu yavrularımızı en iyi şekilde yetiştirebilirsek görevimizi yapmış oluruz. Dünyada ülkeler beyinleri araştırıyorlar ve adeta sporcu transfer eder gibi transfer ediyorlar. AB Birliğini Öğreniyorum Projesi son derece önem arz ediyor. Ülkemizin AB üyeliği çalışmaları devam ediyor. Millî Eğitim Müdürlüğü olarak da biz projenin içerisine öğrencilerimizi nasıl dâhil edebiliriz bunu ele alacağız. Öğretmenlerimizin projeyi sahada en iyi şekilde uygulayacağına inanıyorum. Çalışmalarınız da başarılar diliyorum” dedi.

 

İl Millî Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz’un konuşmasının ardından MEB Uzmanı Hüseyin Kaya, AB Bakanlığı Uzmanı Gözde Dilektaşlı, Proje Teknik Destek Ekibinden Berat Ezel tarafından Proje ve yarışma tanıtım filmi, AB kısa tanıtım sunusu ve yapılacak yarışmaların tanıtımları yapıldı.

 

Proje, özellikle ortaokul ve lise öğrencilerinin AB konusundaki farkındalıklarını etkin eğitsel tedbirler yolu ile artırmayı amaçlamaktadır. Projenin ilk yılında Türkiye çapında 7. Sınıf öğrencileri için Resim, 8. Sınıf öğrencileri için Slogan ve 9. Sınıf öğrencileri için Kısa Öykü yarışmaları düzenlenmiştir. Ayrıca Denizli’nin de içinde olduğu AB Bilgi Merkezi bulunan 21 ilde 10. Sınıflar arası Bilgi Yarışmaları düzenlenmiştir. Bu yıl yapılacak olan yarışmalarda aynı şekilde gerçekleşecektir.

 

Geçen yıl yapılan Ankara finali bilgi yarışmasında ilimizi “Sarayköy Anadolu Lisesi” temsil etmiştir. Ayrıca Resim Yarışması Ankara finalinde “Ekrem Başer Ortaokulu” öğrencisi Esra Yatkın Türkiye birinciliğini hak etmiştir. Yarışma sonucunda Türkiye birinciliği ödülü olarak 5 günlük Avrupa Gezisi ile ödüllendirilmiştir.

 

Bu yıl yapılacak olan Bilgi Yarışması için 31/12/2015, Resim, Slogan, Kısa Öykü Yarışmaları için 11/03/2016 son başvuru tarihleridir.

 07-12-201507-12-201507-12-201507-12-2015

 

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.