DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

23 Nisan Anaokulu Öğrencileri “Geleceğimi Koruyorum” Sergisi ile Farkındalık Oluşturdular

23 Nisan Anaokulu Öğrencileri “Geleceğimi Koruyorum” Sergisi ile Farkındalık Oluşturdular

Millî Eğitim Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının işbirliğinde ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın eşi Emine Erdoğan´ın himayesinde gerçekleştirilen "Geleceğimi Koruyorum" konulu sosyal sorumluluk projesi kapsamında 23 Nisan Anaokulu minikleri tarafından sergi ve çeşitli etkinlikler yapıldı.

 

Merkezefendi Anaokulunda yapılan programa Vali Yardımcısı Ali Şanlıer, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Şube Müdürü Mustafa Vural, İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Kılınç, Tarım İl Müdürü Sezgin Kutlu, İlçe Müdürü İbrahim Kargı, okul öncesi okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

 

Serginin açılışı öncesi konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz “Farkındalık oluşturma adına yapılan sergi geleceğimiz adına son derece önem arz ediyor. İlerleyen süreçte, ülkemizde inşallah yaşamayız ama gerek su alanında gerekse de toprak alanında ciddi sıkıntıların olacağından bahsediliyor. Yavrularımıza bugünlerden başlamak üzere bunların önemini çok iyi öğretmemiz gerekiyor. Özellikle anaokulundan başlayarak temel eğitimde, ortaöğretimde insanlar, bitkiler ve hayvanlar açısından su ihtiyacının ve toprağın önemini öğretmeliyiz. Neslimizin hayatını devam ettirebilmesi için suya ve toprağa her zaman ihtiyaç duyulacaktır. Farkındalık yaratma adına yapılan bu çalışma Cumhurbaşkanımızın değerli eşleri Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde Milli Eğitim Bakanlığı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı arasında yapılmaktadır. Projenin tüm il geneline yaygınlaştırılması konusunda öğretmenlerimizden ve velilerimizden büyük beklentilerimiz var” dedi.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz’un konuşmasının ardından sergi kurdelesi Vali Yardımcısı Ali Şanlıer, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Tarım İl Müdürü Sezgin Kutlu ve öğrenciler tarafından kesildi. Anaokulu öğrencileri hazırlamış oldukları çevre kirliliği, güneş ve suyun önemini vurgulayan gösterilerini davetlilere sundu. Protokol ve davetliler projenin temalarını barındılar çalışmaları gezdiler.

 

23 Nisan Anaokulu minikleri; kuraklaşmış toprak ile üzerinde hayatın devam ettiği ve yeşilin olduğu toprağın su ve canlılar acısından önemini belirten,  gazlı içeceklerin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkisine vurgu yapan deneylerini yaptılar. Saksılara maydanoz, ıspanak, vb. bitki tohumları ektiler. Son olarak da günün anlam ve önemi adına daha sonra bahçeye aktarmak üzere saksılara küçük ağaç fidanları protokol üyeleri tarafından dikildi.

 

Proje ile dönüşümü mümkün olmayacak kadar zor olan ülke toprağının, kaybedilmesi halinde yerine başka bir kaynak kullanılamayacağı ve toprağın sadece insanlar için değil hayvanlar ve bitkiler için de vazgeçilmez bir kaynak olduğu, yapılan araştırmalara göre bir parmak (2,5 cm) kalınlığındaki bir toprak tabakasının oluşması için 300 ile 1000 yılın geçmesi gerektiğinin okulöncesi ve ilkokul öğrencilerinde farkındalık oluşturmak amacı ile çalışmalar planlanmaktadır.

 

Kısıtlı olan, doğal kaynakların etkin, verimli ve ekonomik kullanılması ile koruyucu anlamda çevre duyarlılığı yüksek, yeni yetişen nesillerde bir bilinç oluşturulması için bir dizi etkinlik gerçekleştirilerek bir farkındalık oluşturmak isteniyor. Bu projenin hedef kitlesi olarak seçilen ilköğretim düzeyindeki öğrenci grubunda daha etkili olacağı inancıyla geleceğe umutla bakabileceğimiz bilinçli ve sorumluk sahibi nesiller yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda hedef kitle için “TOPRAK ve SU” temalarını işlendiği hikâye kitapları, puzzle, animasyon CD’leri, afiş ve broşürler, resim yarışmaları gibi bir takım faaliyetler gerçekleştirilecektir.

 

Projenin uygulamaya geçmesiyle birlikte, büyükşehirlerde yaşayıp, tarım faaliyetlerinin uzağında ve kent yaşamıyla bütünleşik bir biçimde büyüyen genç neslin, sahip olduğumuz kısıtlı kaynakları doğru, verimli ve sürdürülebilir bir biçimde kullanımına yönelik, bilinç yaratmayı amaçlamaktadır.

 07-01-201607-01-201607-01-201607-01-201607-01-201607-01-201607-01-201607-01-201607-01-201607-01-2016

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.