DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Trafik Kuralları Sadece Kırmızı ve Yeşil Işıktan İbaret Değildir

Trafik Kuralları Sadece Kırmızı ve Yeşil Işıktan İbaret Değildir

Denizli’de faaliyet gösteren motorlu taşıtlar sürücü kursu sahiplerine değişen mevzuat hakkında bilgi verildi.

 

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Özevcimen, ilçelerde görevli özel öğretimden sorumlu şube müdürleri ile ilimizde faaliyet gösteren MTSK sahiplerinin katıldığı toplantıda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz “Ülkemizde son yıllarda trafikte artan araç sayısı ile birlikte doğru orantılı bir şekilde kazalarda artmaktadır. Şehrimizde dahi hemen hemen her gün bir kazaya şahit oluyoruz ve haberlerde görüyoruz. Sürücü kursları ve Milli Eğitim Müdürlükleri yöneticileri olarak elimizi vicdanımıza koyarak görevlerimizi yerine getirirsek kazalarda da ciddi bir azalma olacağına inanıyorum.

 

Trafikte yapılan birçok hatanın nedeninin eğitimsizlik olduğunu düşünüyoruz. Trafik kuralları sadece kırmızı ve yeşil ışıktan ibaret değildir. Adaylarımıza tüm trafik kurallarını harfi harfine öğretip trafik kültürünü oluşturmalıyız.

 

MTSK Sınavlarının uygulanmasında ülke genelinde lideriz. Sürücü yetiştirmede eğitim ve disiplin çok önemli. Kendini yetiştirmeden sürücü belgesi alan kişiler trafikte her an tehlike oluşturuyor.

 

Sınav komisyonlarımız vicdanının sesi ile görev yapmaktadır. Doğruluk ve adaletten asla şaşmayarak görevlerini yerine getiriyorlar.

 

MTSK’ların üzerine düşen en büyük görev; sürücü belgesi almak için başvuran adaylarınıza eğitim ve sınav süreçlerini çok iyi anlatmaktır. Tüm aşamaları kursiyerlerine aktararak onlara bu doğrultuda eğitim vermelisiniz” dedi.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz’un konuşmasının ardından Müdür Yardımcısı Mustafa Özevcimen yaptığı sunuda; 2013 yılında MTSK kursları ve sınavları mevzuatında köklü değişikliklerin olduğunu ve bununla birlikte de değişimlerin ve gelişimlerin devam ettiğini belirterek bilgilendirmelerde bulundu.

 

MTSK Yönetmeliklerinde yapılan değişiklerle öne çıkanlar şunlar;

 

-          Trafik Adabı Dersi getirildi.

-          Sınav Komisyon Üyeleri eğitime alınacak, eğitim sonucunda yapılacak sınavı geçenler görevlerine devam edebilecek.

-          Otomatik vitesli araç kullananlara, ATV ve elektrikli bisiklet kullananlara ehliyet sınıfları geldi.

-          Ehliyet almaya hak kazananlar 2 yıl boyunca aday sürücü olacak.

-          Ehliyet sınıf sayısı 9’dan 17’ye çıkarıldı.

-          Sürücü Belgesi uygulama sınavı 35 dakikaya çıkarıldı. İlk 5 dakika motor ve araç tanıma bilgilerinden olacak.

 

 04-02-201604-02-2016

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.