DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Özel Eğitim Okulları Marka Okullardır

Özel Eğitim Okulları Marka Okullardır

2015-2016 eğitim öğretim yılı sömestri tatilinin son günlerinde özel eğitim okul ve kurum müdürleri değerlendirme toplantısında bir araya geldi.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz’un başkanlık yaptığı toplantıya, Şube Müdürü Fikret Sarısoy ve özel eğitim okul kurum müdürleri katıldı.

 

Merkezefendi Yeşilköy İşitme Engelliler İlkokulunda yapılan toplantıda eğitim yöneticilerine seslenen Müdür Oğuz “İlimiz özel eğitim okullarında birlik ve beraberlik en üst noktada. Doğal olarak bu da eğitim kalitesi ve başarısına doğrudan katkıda bulunuyor. Bu ahengin devam etmesini istiyoruz.

 

Denizli’de 9 binada 17 özel eğitim okulu olarak hizmet veriyoruz. Bu alanda saha çalışmalarımız çok iyi ama özel eğitimin tanıtımında eksiklikler var. Şehrimizde okullarımızı bilmeyen çok sayıda vatandaşımız var. Okul tanıtımları yapacağız. Sosyal etkinlikler birlikte vatandaşlarımızın bu kurumlara gelerek tanımasını sağlayacağız.

 

Özel eğitim okullarımızın her biri markalaşmıştır. Yurt dışındaki özel eğitim kurumları kendilerini çok iyi ifade ediyor. Bizde bu tarz çalışmalarla ilimizde, ülkemizde ve yurt dışında tanıtımlara yönelmek istiyoruz. Özel eğitim alanındaki güzel ve gayretli çalışmalarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Başarılar diliyorum” dedi.

 

Toplantıda özel eğitim okullarının özelliklerini vurgulayan Müdür Oğuz, Genel eğitimden özel eğitimin farklılığı içeriğin düzenlenişidir. Genel eğitimde içerik ortalama çevresindeki çocuklar için merkezi programlarla belirlenirken, özel eğitimde programın içeriğini çocuğun ihtiyaçları belirler dedi.

 

Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak yetiştirilmiş personel, geliştirilmiş eğitim programları ve yöntemleri ile onların ihtiyaç ve özelliklerine uygun ortamlarda hizmet verildiğini belirtti. Özel eğitimin; çoğunluktan farklı ve özel eğitime ihtiyacı olan çocuklara sunulan, Üstün yetenekli olanları yetenekleri doğrultusunda en üst düzeye çıkmasını sağlayan, Yetersizliği engele dönüştürmeyi önleyen, Engelli bireyi kendine yeterli hale getirerek topluma kaynaşmasını ve bağımsız, üretici bireyler olmasını destekleyecek becerilerle donatılan eğitim olduğunu söyledi.

 

 

 08-02-201608-02-2016

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.