DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Engelsiz Bir Dünya Sloganı ile Yola Çıktılar

Engelsiz Bir Dünya Sloganı ile Yola Çıktılar

Merkezefendi Çamlık Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Okulu “Engelsiz Bi Dünya” sloganı ile yola çıkarak “Meleklerle Buluşuyoruz” projesini hayata geçirdi.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Şube Müdürü Mustafa Vural, Merkezefendi İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Kılınç, okul müdürü, öğretmenler ve öğrencilerin katılımıyla yapılan programda projeye start verildi.

 

Proje ile Merkezefendi ve Pamukkale ilçelerinde bulunan tüm eğitim kademelerindeki 30 okuldaki 600 öğrencinin özel eğitim okulunu ziyaret etmeleri hedefleniyor. Çamlık Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Okulundaki özel öğrencilerin ilk konukları da Pamukkale Kınıklı Basma Sanayi Ortaokulu öğrencileri oldu.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz projenin açılışında yaptığı konuşmasında “Yaptığımız tüm projelerin odağı siz öğrencilerimiz. Yaşayan bir toplum olaraktan bütün bireylerimizin engelsiz bir hayat sürdürmesini istiyoruz. Engelsiz bir yaşam istiyoruz. Projemizin hayata geçirilişinin ilk gününde Kınıklı Basma Sanayi Ortaokulu öğrencilerimiz okulumuzda özel öğrencilerle bir araya gelerek güzel bir başlangıç oldu. Proje süresinde 9 özel eğitim okulu öğrencilerimiz ile 30 okulumuzun öğrencilerini bir araya getireceğiz. Projeyi hayata geçiren herkese teşekkür ediyorum. Engelli olmak kimsenin kendi isteği ile olan bir durum değildir. Onların her biri bizim içimizden biridir. Bu bireylerimizi topluma kazandırmak için projemizi geliştirdik. Ortak kullanım alanlarını engelsiz hale getirebilmeyi ve kamuoyunu aydınlatmayı istiyoruz. Milli Eğitim Bakanlığımız ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı engelli bireylerin hayatlarını iyileştirebilmeleri konusunda çalışmalar yapmaktadır. Engelli yavrularımız ve bireylerimizin elinden tutan bir birey olsun ve hayatın gülen yüzlerini onlara göstersinler” dedi.

 

Programın devamında Kınıklı Basma Sanayi Ortaokulu öğrencileri akranları olan özel öğrencilerle tanışarak kaynaştılar. Merkezefendi Çamlık Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Okulu öğrencilerinin eğitimleri kapsamında çalıştıkları Tekstil, El Sanatları, Metal Teknolojileri, Ahşap Teknolojileri, Seramik, Servis ve Yiyecek İçecek Hizmetlerini gezen Müdür Oğuz burada öğrencilerle sohbet ederek incelemelerde bulundu.

 

“Meleklerle Buluşuyoruz” Projesiyle;

 

1.         Kaynaştırma eğitimi alan ve özel eğitim sınıfında bulunan yetersizliği olan bireylerin, diğer öğrencilerle kaynaşmaları ve tanışmaları sağlanarak, yetersizliği olan bireyler hakkındaki önyargı ve genellemeleri azaltmak.

2.         Yetersizliği olan öğrencilerin bağımsız hareketlerini geliştirerek, toplum içerisinde rahat hareket etmelerine yardımcı olmak

3.         Yetersizliği olan bireylerin kendini toplum içerisinde ifade etmelerine imkân vermek

4.         Yetersizliği olan bireylerin akranları ile arasındaki iletişimi arttırmak ve sosyal paylaşımlarını cesaretlendirmek

5.         Normal öğrenciler ile yetersizliği olan öğrenciler arasında olumlu tutum ve davranış geliştirilmesini sağlamak hedeflenmektedir.

 10-02-201610-02-201610-02-201610-02-201610-02-201610-02-201610-02-201610-02-2016

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.