DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

FATİH Projesi ile Eğitimde Engeller Kalkıyor

FATİH Projesi ile Eğitimde Engeller Kalkıyor

Milli Eğitim Bakanlığınca yürütülmekte olan Eğitimde FATİH Projesi ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA) kapsamında eğitim öğretim süreçlerinde kullanılmak üzere DAISY Kitap Okuma, dinleme ve ses kayıt cihazları görme engelli öğrenci ve öğretmenlere dağıtılıyor.

 

2015 yılının son ayında dağıtılmaya başlanılan Daisy Kitap Okuma/dinleme ve ses kayıt cihazından 85 âdeti ilimiz Eğitim Kurumları Yaptırma ve Yaşatma Derneği Denizli Görme Engelliler İlk ve Ortaokulunda öğrencilere dağıtıldı.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz’un katılımıyla yapılan Daisy kitap okuma /dinleme ve ses kayıt cihazının töreninde Şube Müdürü Fikret Sarısoy, okul müdürü, öğretmenler ve öğrenciler hazır bulundu.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut görme engelli öğrencilere cihazı dağıttı. Burada yaptığı konuşmada “FATİH Projesi kapsamında özel eğitim okullarımızdan Göreme Engelliler Okulumuz öğrencilerine ve öğretmenlerine Bakanlığımızca 85 adet kitap okuma ve dinleme cihazı gönderildi. EBA potalından özel öğrencilerimiz en iyi şekilde yararlanabilmesi için geliştirilen cihaz özel eğitimde büyük kolaylık getirecek. Öğretmenlerimizin de kullanımına verilen cihaz ile eğitim daha da kolaylaşmış olacak” dedi.

 

Kitap Okuma/dinleme ve ses kayıt cihazı sayesinde özel eğitim öğrencileri kitap dinlemekte, soru bankalarından indirilen soruları dinleyerek çözmektedir. Öğrencilere Milli Kütüphane Sesli Kitap Servisinden indirilen kitaplar, EBA’dan indirilen konu anlatımları ile öğretmenlerin hazırladığı ders içerikleri cihazlara yüklenmektedir. Öğrenciler de ister kulaklıkları ile isterse de hoparlörden arkadaşları ile beraber diledikleri zamanda ve ortamda kitapları dinleyebilmektedirler.

 

Cihazın Teknik Özellikleri Ve Kullanımı

 

Verilen cihazın İngilizce ses motoru desteği bulunmakta olup cihazın dili değiştirildiğinde tüm menü ve alt menü özellikleri de bu dile göre değişmektedir.

 

Cihaz; MP3, WMA, WAV, FLAC, ACC, OGG uzantılı ses dosyalarını çalabilen cihazın harici hoparlör ve kulaklık desteği bulunmaktadır. TXT, HTM, HTML, DOC/DOCX, EPUB gibi uzantılı metin dosyalarını sistemindeki sentezleyicileri kullanarak seslendirebilmektedir.

PDF uzantılı dosyaları seslendirebilen aygıt, AVI, MP4, 3GP, MOV, WMV, FLV, MPG, MPEG, DAT gibi video dosya türlerini sesli dinlemeyi de desteklemektedir.

 

Cihazın; 8 GB kapasitesinde dâhili hafızası bulunmakta ve depolama kapasitesi, bellek kartları ile arttırılabilmektedir.

 

Cihaz harici veya dâhili mikrofonu ile ses kaydı da yaparken kayıt kalitesi ve buna bağlı olarak dosya biçimi kullanıcı tarafından belirlenebilmektedir. Cihazın kayıt esnasında arka plan gürültüsünü azaltma fonksiyonu da bulunmaktadır.

 

 

Görme engelli öğrencilere ve öğretmenlere ses kayıt cihazı ile birlikte bilgisayar bağlantı kablosu, şarj cihazı, kulaklık, taşıma kılıfı da verildi.

 

17-02-201617-02-201617-02-201617-02-2016

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.