DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzinsiz Faaliyeti Yapan Eğitim Yerleri

İzinsiz Faaliyeti Yapan Eğitim Yerleri

Bakanlığımız Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün 25/05/2015 tarih ve 5361317 sayılı Genelgesi’nde “Eğitim ve öğretim faaliyetlerinin Devletin gözetim ve denetimi altında olduğu, resmi, özel ve gönüllü her kuruluşun eğitimle ilgili faaliyetlerinin Millî Eğitimin amaçlarına uygunluğu bakımından Millî Eğitim Bakanlığının denetimine tabi olduğu Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 42 inci maddesinde ve 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanununun 17 inci maddesinde yer almaktadır.

 

Ayrıca, 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu, Türk Millî Eğitiminin düzenlenmesinde esas olan amaç ve ilkeleri, eğitim sisteminin genel yapısını, devletin eğitim ve öğretim alanındaki görev ve sorumluluğu ile ilgili temel hükümlerini bir sistem bütünlüğü içinde açıklamaktadır.

 

Bu sistem bütünlüğü içinde; 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunun 2 inci maddesinde özel öğretim kurumları tarafından verilebilecek eğitim faaliyetleri ve kurum türleri belirlenmiş, 3 üncü maddesinde de gerçek ve tüzel kişiler tarafından Kanun kapsamında belirtilen faaliyetlerin bu Kanuna göre yetkili makamlardan kurum açma izni alınmadan yapılamayacağı, her ne ad altında olursa olsun, eğitim ve öğretim sunmak amacıyla yürütülen faaliyetlerin Bakanlığın izin ve denetimine tabi olduğu, bu faaliyetleri yürütenlerin, özel öğretim kurumları için bu Kanunda öngörülen kurallara uymakla yükümlü olduğu hüküm altına alınmıştır.

 

MEB Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğin 5 inci maddesinde “Gerçek ve tüzel kişiler tarafından Kanun kapsamında belirtilen faaliyetlerin Kanuna göre yetkili makamlardan kurum açma izni alınmadan veya her ne ad altında olursa olsun eğitim ve öğretim sunmak amacıyla yürütülen faaliyetlerin izinsiz yapıldığının tespiti hâlinde söz konusu yerler 10/6/1949 tarihli ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu hükümleri uyarınca valilikçe kapatılır.” hükmü bulunmaktadır.

 

Bu bağlamda İlimizde izinsiz eğitim veren yerler olduğu duyumları alınmaktadır. Bu duyumlar çerçevesinde ilçelerimizde oluşturulan denetim komisyonları tarafından bu yerler hakkında inceleme ve kapatma işlemleri yapılmaktadır. Bu konuda tüm öğrenci velilerimizin mağdur olmamaları adına izinsiz eğitim faaliyeti yapan yerlere öğrencilerini göndermemeleri, müdürlüğümüze bağlı özel kurslara veya resmi –özel okulların kurslarına gönderilmesi gerekmektedir.

 

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumların listesi http://ookgm.meb.gov.tr adresinde yayınlanmakta olup, bu kurslara gönderilmesi ve her türlü izinsiz faaliyet yapılan yerlerin Müdürlüğümüze bildirilmesi halinde denetim komisyonumuzca gerekli inceleme ve kapatma işlemi uygulanacaktır.

 

Bu konu kamuoyuna duyurulur.

 

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.